IZUMI - igla i GOGA_ - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

IZUMI - igla i GOGA_

Oceni ovaj blog
Pošto je Goga_ uskratio čitaocima mogućnost komentara , moraću ovako da iznesem neka svoja zapažanja u vezi IGLE , kao prvog ljudskog tehnološkog izuma . Ja zaista neznam , niti mislim da iko na ovom svetu može reći da je to i to , prvi ljudski izum - tehnološki u istoriji čovečanstva . Pre bih rekao , kao oni iz čuvenog filma , da je to toljaga za umlaćivanje ili kamen za kamenovanje .

Kad neko tvrdi da je to i to , mora da pođe od funkcije i izrade toga , oću reći sa proverom funkcije i tehnologijom izrade , može zaključiti šta je bilo pre ili uporedo sa tim.
....recimo , za izradu igle od riblje kosti , potrebno je bilo izbušiti rupu....ta rupetina morala se izbušiti nečim , a to nešto moralo je biti napravljeno za tu svrhu...neka to bude pra svrdlo , ili pra dleto za dubljenje...okreni obrni , logika kaže da je alatka za izradu rupa osmišljena pre igle....pa sad , igla služi za šivenje kožom...kožne trake moraju da se seku....a to za sečenje , recimo neka bude pra nož....ali koža ne spada sa životinja u trku....moraju životinje nečim da se ubiju ....pa posle moraju da se nečim oderu....
Sve u svemu , može se lako dokučiti , da je čovek pre igle koristio mnoge druge alatke i vladao tehnologijom i veštinama za njihovu izradu - ali mora se isto tako zaključiti da je čovek počeo da osmišljava i tehnološke postupke ne samo za izradu alata , nego pre njegove izrade osmišljavaje tehnološke postupke za njegovo korišćenje - a na osnovu takvih da kažem misaonih kreacija podešavao oblik i formu samog alata. A to znači morao je pre izrade igle da osmisli šav , njegov štep - bod , pa nit - konac , a za sve to alatku , koja će funkcionalno da izvrši radnje da se forbira bod a sa njim i štep ( uzgred , suva koža je tvrda , pa bod mora da se izvede šilom - kao i danas što se čini kad se ručno šije koža ).
Sve u svemu , da se logikom stvari zaključiti da takva stvar kao što je igla , sigurno nije prvi čovekov izum - ali igla , kao i leteći čunj , svakako predstavljaju inovacije i izume koji su čovečanstvu omogućile grandiozne civilizacijske iskorake - toliko velike da bez njih , i njima slično važnim otkrićima , čovečanstvo dansa ne bi imalo mikro čim i net !

A sad natrag u biblioteku !

Pošalji "IZUMI - igla i GOGA_" na Facebook Pošalji "IZUMI - igla i GOGA_" na Google Pošalji "IZUMI - igla i GOGA_" na My Yahoo! Pošalji "IZUMI - igla i GOGA_" na Live Pošalji "IZUMI - igla i GOGA_" na MySpace Pošalji "IZUMI - igla i GOGA_" na Twitter Pošalji "IZUMI - igla i GOGA_" na Digg Pošalji "IZUMI - igla i GOGA_" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Gloriana (avatar)
    Interesantno. I kod tebe i kod originalnog teksta pa kao i kod "znalaca" na koje se Goga poziva , izgleda je istorija , jednostavno, pravolinijsko desavanje sveta pa cak i izuma , tehnoloskih otkrica.
  2. 123loncar (avatar)
    ...pa neznam Gloriana - nisam imao nameru da iznosim nekakve istorijski hronološki mogući niz važnih pronalazaka , već da ukažem na činjenicu , da se izumi istorijski značajni i civilizacijski važni , ne dešavaju tek tako , sami od sebe , odnosno da njima predhodi veliki broj malih izuma i tehnološko thničkih inovacija....to je moje mišljenje i saznanje , koje mi je pomoglo i u poslu....imajući u vidu da je uvek dalo rezultate , mogu misliti da je korektno....no , ima zasigurno i drugojačijih prilaza ovom problemu...jedno je sigurno , igla niji prvi ljudski pronalazak...

....u mom mišljnju , može se uočiti organizaciono tehnološki lanac , koji nije kalasičan linijski lanac , organizovanja , pa ni nekakvog logičnog razmišljanja...on le takozvani Galov lanac , koji ima više linija koje su povezane međusobno - to je takozvano mrežno organizovanje , ili jedna od njegovin kombinacija...pa zato ostavlja utisak linije , jer ide se od zamisli do cilja...inače to je više prostorna stvar a mreža ostavlja male šanse za greške....
    ....uglavnom ovaj metod koristi se za sigurne i uspešnu realizaciju zamisli...skup je i koristi ga vojna industrija , a često i ratno komandovanje...

...a to , da se istorija vidi kao pravolinijsko dešavanje . to je zbog toga što se u njenom izučavanju beleže hronološki događaji u dimenziji vremena , pa se ima lažni utisak linije....bar ja tu stvar doživljavam tako!....a možda sam i navijen / programiran kroz obrazovni sistem / da tu stvar vidim i doživljavam tako....

...kažu da je istorija učiteljica života !?....nama je poodavno upokojena , grubo i nasilno , naša životna učiteljica , pa ostadosmo ispod očiju slepi - zato ovako kolektivno nikako i živimo !
    Ažurirano 02.09.2015. u 13:23, autor: 123loncar