ISTORIJA SE NE PONAVLJA - PONAVLJAJU SE SAMO STATISTIČKE GREŠKE

Istorija se ne ponavlja - zar ne ! ?
Naročito ne nama ! ?

Metafizika zidova

Elem , imali smo i mi svetski značajnih graditelja ,zidina ! Najveće zidine , naše , sazidao je Despot Đurać Branković !
Da graditelj Smedereva grada !
Konačno , to je jedini grad koji su sazidali srblji , onako klot frket , od zemlje , preko projektovanja , do veličanstvene brze i kvalitetne gradnje !
Austrougarska artiljerija mesec dana je rušila , bezuspešno , taj grad ; natovske sile , bombardovale ga često kao saveznici pa kao neprijatelji , i opet ništa.
Veliku štetu naneli mu , nemci sa teroristom Mustafom !
No opet džidži tu gde je , da podseća srblje kad su bili veliki graditelji.
E taj nesretnik Đurđe ( čitaj Georgije , koji je ubijao i uspešno odolevao muhamedanskoj aždahi otomanske imperije ) , koji je muhamedansku invaziju uspešno zaustavio na južnim međama , današnjim ; obnovio je i izgradio preko pedesetak gradova utvrda , u te svrhe .
Nešto po sistemu rimskih vojnih strateških gradova - oću reći , od grado do grada , horizont je bio u vidokrugu branitelja gradskih zidina !
Kao graditelj i obnovitelj zidina gradova , statistički gledano , bio se približio Velikom Aleksandru po broju graditeljskih poduhvata! Naravno o ovome međ nama ne sme da se govori , najbolje je da tone sve o tome u zaborav - to je još Ćorović otkrio , kome su istorije bile bunkerisane više od pola veka . Još iz vremena karađorđevića , pa sve do velikog nacionalnog proleća !
Kad je elita skontala šta je pustila čitalačkom publikomu , odma se uključila državna štamparska seckalica !
Elem , taj Ćorović zapisa o ovom graditelju zidova i zidina , da za njegov vakat muslimanska noga nije se održala u šumadijsko moravskim atarima . Tu stoji još zapisano , da je muslimane na ovom prostoru doveo Despot stefan Tomaš bosanac , prodavši ove nebrojane zidove i zidine šumadijsko moravskog despota , muhamedancima , kad je ženidbom sa Đurđevom unukom , dobio vlast u despotovini.
Ovo , kako to kažu istraživački novinari , kao potvrda može se pročitati i u istorijskoj spomenici , koju svojevremeno tolkovaše , tajno , u malom broju primeraka za nezaborav , smederevci - ljubitelji ipozantnog graditeljstva i istine !
Pa sad vi vidite , dal se istorija na ovim prostorima ponavlja , ili ovo sa azilantima je statistička greška !
Neki zlobnici kažu , da je evropejska strategija , da se srblji pred najezdom azilanata zidinama izoluju !
A opet drugi vele , da se zidinama samo ubijaju zatočenici zidina.
Okreni obrni , mi smo u zidinama !

KOMENTAR ničim izazvao tekst : http://www.danas.rs/danasrs/kolumnisti/metafizika_zidova_.881.html?news_id=306858
 
Dušice , ja volim život , i to život sa ljudima....a to nekako ne ide zajedno...reče jedan pametnjaković da je čovek onaj koji ima ideju o čovekoljubivosti i spremno je deli sa drugim čovekom , a za ta svoja uverenja su spremni svoju glavu da daju...pošto često pominješ mater svoju , verovatno ti besedila da nejač pomažeš bezuslovno ( decu i stare posbno , iznemoćale , ljude u životnoj jami ) , ne pitajući ko su , odakle su , kakvi su...e to je jedna od niti čovečnosti , koja počiva na čovekoljublju...pa ako za nemoćne ne pitamo odakle su i ko su , tako se nepitamo ni za ljude , kojima isto tako kao i tebi nije važno odakle su i ko su - već je dovoljno da su ljudi....
(....tu ima mali problem...sitnica , koja život kvari....kako znati ko je prevashodno čovek...kako razlikovati čoveka od mutivoda , hoštaplera , manipulanata , prevaranata , pritajeno zlih / sebičnih - ljudomrznih )...za onog koji ovo zna da razreši iz prve , kaže se da je mudat čovek....

...geografija je ovih dana nekako nauka bez veze...naročito posle onog bombardovanja , skontah da je bezvezna nauka....svaka ratna sila menja svom neprijatelju geografiju....topografiju , kako se to kaže....tako da posle intenzivnog bombardovanja brdovit kraj postane ravnica , a ravnica postane ko kraška polja....tako da čovek ne treba da se osloni na geografiju , već na zemljopis.....a kad znaš zemlju , znaš i ponešto o ljudima koji se na njoj odgajaju...ljudi jednoga kraja imaju slična svojstva , pa kad neko ispred svoje čovečnosti stavi zavičajno poreklo , on mnogo toga kaže o sebi.....to su ljudi zavičajci u koje se utisne zemlja koja ga odranila od malih nogu.....
...uvek sam mnio da čovečnost treba da potre zavičajnost i zemljopisnost , no izgleda je lakše biti vrli zemljopisac nego čovečan....kako su narodi zemljopisani rasli , tako su formirali i nacije.....nacionalna pripadnost je iznad svega , naročito u ratovima nacija....nacionalni ratovi ubijaju i poslednji trag čovečnosti u svojim nacionalnim pripadnostima....
....kako se ponderiše , meri nacionalna pripadnost ...postoji li kantar ili pak metar za utvrđivanje i merenje nacionalne pripadnosti....jok more....pa kako znamo ko je koje nacionalnosti...po njegovoj grlatosti....pa oni najgrlatiji su nacionalne perjanice , a oni manje grlati su članovi nacije...a oni koji neće na grlatost , na ukadžijstvo i bukadžijstvo da se kantarišu , koji su antiprotivni ovim metodama , oni su u ratu izdajnici a u miru sumnjiva lica....
....a kažu stari domovina je u rukama , u nogama , u očima , u mislima , u ljudima , u tvojoj čovečnosti - u žrtvovanju sebe za njeno stanovništvo...eto ti sad , nije u grlatosti , pre je u istini nego u ukadžijstvu....i zaista , nigde se ne piše , ali patriotizam ne može bez istinoljublja...a to mu znači nekako , o mrtvima istinu govoriti , o prošlosti istinu otkrivati - na istini stvarnost graditi , na istini budućnost planirati...pa malo li je....

...ja sam građanin države srbije , u koju sve što u sebi imadoh ugradih...državi nisam dužan....njenim razbojnicima ni zrnce gorušice ne dugujem , sa dobrim ljudima matrijalno sam se raskantao , ostadoh dužan nekima , ženskinjama , po koji lep osmeh....živom ženskinju za života razdužiću se , a upokojenima zapaliću sveću....i to je to....
...nisam srbin po grlatosti nit po profesiji...a ima i toga...mnogi nacionalnost , pošto nema kantara i metra za njeno utvrđivanje , doživljavaju kao profitabilno zanimanje...pa ko veću kesu odreši , toj se naciji privoli.....danas imamo jednog dičnog intelektualca , kome je srpstvo onako baš milionima evrića plaćeno....Veliko Srbin Kosturica....pre toga bio je nobelovac...a po uzoru na njih , ima tma i tušta !....
...lično mislim da čovek , ako je čovek , treba da se vezuje za svoju čovečnost , a ne za naciju kao suštinu njegovog bića....konačno , kad čovek umre , sa njim umre i njegova suština - njegova čovečnost , a ne nacija....prošla su vremena kad umre otac nacije , da se pobije gotova cela nacija - kako bi na onom svetu imao državu i vlast ( šta li )....
...zato ja na ovim geografsko zemljopisanim prostorima , jarcam za onom niti , koja očovečuje....pet pare ne dajem za nacionaliste...pa neću da umrem valjda kao nacionalista , već kao čovek....

...eh ti , namuči me !

...ma nemože se voleti domovina dok ne zariješ ruke u njenu zemlju i ne obrađuješ je ne izgrađuješ je; pa treba da je štogod i ispešačiš , da pažljivo gledaš gde prođeš , da često misliš o tome šta si uradio i šta si video , da oratiš sa njenim ljudima , da se lepo samovaspitavaš ,a kad god treba sebe da ne žačiš za nju !....a kad si takav , koga briga odakle si , koje si vere , kog roda i njihovog znamenja - svakom je važno da si takav vazda na opšte dobro i njegovu korist !
 
...a ovo sve ispred iztolkova onako , naizust - pa kako ispaden , jer je Dušica stavila komentar , koji je potrebivao moj odgovor....i dok sam pisao odgovor , ona se pokajala pa izbrisala , a ja mnim da je njen komentar odličan , pa evo donosim ga kao svedočanstvo o ljudskim pisanjima :
"Brate Lončar, mislim da si ti veći srbin od svih srba koji na ovom forumu bivstvuju, a mislim da ipak srbin nisi. Svaka čast na obaveštenosti, načitanosti, kako-god.
Volim istoriju, ali je nikako ne razumem, volim geografiju, al' tek tu mi ništa jasno nije. Geografiju nastarnu, istorija me bocka podebelo. Ja sam analfabeta kad su neke stvari u pitanju, volim da slušam starije, pa mi tako pokojna mati često padne napamet, ona je imala običaj da kaže da u Bosni postoje pravoslavci, katolici i muslimani, posle to ispade naopako, ispade da su tamo srbi, hrvati i bošnjaci. Otkud srbi i hrvati, aj da i razumem, ali bošnjaci, hmmm, to je neka novokomponovana tvorevina, kao sise od silikona čini mi se. Imam prijateljicu (već nekih 25.g. čini mi se), u titinoj jugi bila jugoslovenka, danas se izjašnjava kao hrvatica, a rođena u Adi (Vojvodina), mati joj bila crnogorka, otac iz Bosne, katolik, ona nikad krštena nije, danas se oseća kao hrvatica, da mi je znati zašto???
Ti si protiv titine juge, jasno mi je već odavno, ali, u koju korpu svrstavaš nas koji i dan-danas mislimo da je to bilo ama baš kako valja, da mi je znati šta tada nije valjalo, pa oMa da umrem, ne bih žalila. Danas svi imamo svoju zemlju i svoju republiku, i svi smo sirotinja kakva nikad bili nismo, ali smo nacionalno osvešćeni i dokazani, a nikad nećemo biti ni ljudi ni bilo šta čemu težimo, a titina juga beše veštačka tvorevina, aj, pa da bude i tako, a ša je ovo sad u čemu živimi. aj da mi neko objasni, ne se ljutim, samo bih da budem obaveštena, i da mi se sve objasni, 'nako jednostavno ko i svakom jednostvnom čoveku"

napomena : ne briši , ovo je moje vlasništvo !
 
"I viđi vraga su sedam binjišah: Ne znajući ni za šta bolje - jer seljačke filozofije i politike pustoše Srbiju još od njenog nastanka - srpski narod je po pravilu vrlo zahvalan filozofima srpske zabrinutosti. Da li ovim hoću da kažem da seljački filozofi haluciniraju i da razloga za zabrinutost nema? Ne, uopšte ne! Daleko od toga. I te kako ih ima. A naročito ih ima u Srbiji!"
http://www.danas.rs/danasrs/kolumnisti/zivi_zid.881.html?news_id=307163

Od "seljačke filozofije zabrinutosti" , mislim da je gora melezansko kosmopolitska , internacionalna filozofija humanosti - ili kako to reče Jakšić Đuro : ciganski politički internacionalni patriotizam !
E ta filozofija , em što je dvostruko koristoljubivija , pa se neda navatati po separeima književnih klubova , ili pak zadruga , na mufte - kilo, kilo i kilo ( čitaj : kilo janjetine u blatu , litar znojavog belog i mali sifon ladne sode - sifon da bude obavezno od plastične mase , iz bezbednosnih razloga , jelte ) ; em je ubitačna za one koje vazdiže !
Tu ne pale ni sorošovske donacije , makar dolazile iz šerijata , a kamo li državno budžetske dotacije !
Džaba krečenja !
Ta ti filozofija sve zidove ruši , pa i one koji sebično , samo misle na ovo narodnu korist , dobrobit i svaki boljitak !
Reklo bi se , da je to nekva ideologija samouništenja , samožrtvovanja za velike svetske stvari . Da filozofija malih , za svetsku slavu i dobrobit vaseljenskih razmera !
Dejstvuje nekako , rekao bih , šiferovski , svetskije čak nego što dejstvuje germanski politički pragmatizam .
I tu , zbog toga , biti će , silnih skritih problema - mislim izravnih , zbog rušenja zida - germanskog pragmatizma !
Na toj kuraži , mislim na to rušenje zidova , stiglo je priznanje i od neprejebive cije ! Svaka čast ! Jesmo majušni , ali nismo mačiji kašalj ! A istu smo filozofiju primenili i kod raspleta jugoslovenske rašomondijade , ali skokaše nas ko tuđe. No nema veze , ovo priznanje je ujedni i kao nekouzvinjenje - mnim skrito !
E zbog te skritosti , nastavak geografskog peglanja sledi , ali sa ekonomsko političkom avijacijom ! Ih , pa nije to agloatlansko humanitarno anđeosko , intervenisanje , ap posle sakriveno izvinjavanje ! Ipak , nemci su nemci , a zidovi su zidovi - ako nisu srušeni !
I kakav je to način da neko zida , a drugi da ruši ?
Zaista , to mu dođe , pa makar ako je i filozofija zidova , kao kakav vandalizam !?
A zna se kako završi taj Bič Božiji , zbog rušenja tih zidova i tako to !
Pa da , ne ruše se tuđi zidovi , filozovski - politički , pa makar i nek nisu kosmopolitsko internacionalni !
Naročito ne treba to raditi , ako si šaka jada - ni za disi nisi !
A opet ko zna zašto je to sve dobro ! Sad ne boli , pa sad i ne škodi !
 
"Pre neki dan Večernje novosti se iščuđavaju "zašto talas izbeglica ide baš kroz Srbiju?" Pa zato što smo "napravili kuću na sred druma". Zar to nije jedna od dežurnih fraza kojima mitološka svest opravdava deficit politički racionalnih odluka. Uvek se, naravno, kroz istoriju išlo vardarsko-moravskom rutom, ali ide se sad i zbog toga što Bugarska i Rumunija imaju brutalne kontrole i čvrste granice."

http://www.danas.rs/danasrs/kolumnisti/turski_cenzus.1083.html?news_id=307162


Sve ovo može da prođe , rekao bih da je narotski pitko ; a i nije protivu kancelara - pa tako , ako nije protivu njega , onda je za njega ! Naročito za njega , dobro je ono o kući - nasred civilizacijskog druma .
Ta je dobra , predobra - kako za njegove , kancelareve , tako i za crkvene apeldžije fišerovske , promotere filosofije svetske zabrinutosti i lične koristi .
No azilante baš nešto seca , sve to , pa i ta stvar oko naše kuće .
Važno je samo da u našoj kući , imaju sopstvenu sigurniju kuću , od onih , domaćih , koji su je krvlju gradili , a opet da nisu na domak kuća iz kojih su glavom bez obzira , pobegli.
A to , da u nas ima sigurna kuća za izbeglice , azilante i neprijatelje , kako strane tako i domaće , nije izum ovog vremena - to nam dođe , nekako kao uzgredna šteta sa karađorđevićima ; a procveta kad ubiše kraljevinu srbiju i ostvariše neprijateljske planove , koje imadoše oni koji ustadoše protivu naše kuće , evo već ima ceo jedan vek unazad .
Ovde je za sav svet , sigurna kuća da ne može biti sigurnija , samo je malo manje , orvelovski , rekao bih ponajmanje za sigurna za šumadince , moravce , ponišavce - i tako te , koji nemogu da sakupe kosti predaka , po toj sigurnoj kućerini - pustari . Nije to zato što se neznaju mesta , pokopanih - jok bre , sve je to da se ne frustriraju potomci , onih koji ih kupaše u tečnom čeliku i poklaše ka zečeve ; da im ne bude nelagodno i da se ne osećaju neprijatno , duhovno uznemireni u sigurnoj kući ! Pa obziran smo mi svet ! To je naš domaćinski kosmopolitizam i saosećajni internacionalizam ! To je rišćanski !
 

Back
Top