KO HOĆE DA DOŽIVI ČUDO... DESANKA MAKSIMOVIĆ

Pogledajte prilog 357547
Ko hoće da doživi čudo
mora imati srce nevino
kao mleko,
ne sme biti uobraženko
jer takvu stvoru
doživeti čudo je teško.

Ko hoće detinju radost da nađe
mora umeti da oprosti
onom ko mu podmeće klopke i zamke,
i one će se pretvoriti
u kočije i lađe
i u sanke.


Ko hoće da doživi čudo
mora se radovati kao laste,
mora mu biti dato
da može i zaplakati obilato
i kad do dečaka već odraste.

Ko hoće da doživi čuda
mora verovati da ona postoje
u svetu svuda,
da pokraj zvezda što ih vidimo
i nevidljive zvezde se roje.

Mora verovati međ' glasovima
koji dopiru do našeg uha
u tiho veče
da ih još isto toliko ima,
da i pesma za koju nemamo sluha,
svaki čas ukraj nas proteče.

Ko hoće da doživi čudo
ne sme zgaziti na stazi mrava,
ne sme kamenom ptice da tuče,
jer od dvoraca gde čudo spava
ta nežna bića čuvaju ključe.
Pogledajte prilog 357546
 
...a znadeš poreklo tog magičnog tri , u našeg čoveka...
...to da se triput prekrstimo , triput poljubimo , triput drmnemo ruku pri pozdravu - i sve po triput ponovimo neke radnje ,,,, ...mnogi to vezuju sa hrišćanstvom i svetim trojstvom....
...no misterija našeg praktikovanja magične trojke , ide još iz višebožja , pa i nešto dublje u prošlost - čak u vremena šamanizma....
...a stvar je jako praktična i dobro namerna ...
...recimo , jednom se celiva za prošle dane ( za prošlost zajedničku , koje se rado sećamo i na njoj gradimo sve ) ; drugi put za sad ( za sadašnjost i njeno pečatiranje , utvrđivanje kao osnov za gradnju zdanja ); treći put za budućnost ( ugovara se budućnost i daje reč za njeno ostvarenje )....
...zato treba paziti sa praktikovanjem ove mistične radnje , sa magičnim ponavljanjem - triputa....ne treba sklapati neme ugovore , olako i neispunjavati ih , tek onako !....naročito srcem ne treba ovakve ugovore olako sklapati !
 
123loncar;bt274797:
...a znadeš poreklo tog magičnog tri , u našeg čoveka...
...to da se triput prekrstimo , triput poljubimo , triput drmnemo ruku pri pozdravu - i sve po triput ponovimo neke radnje ,,,, ...mnogi to vezuju sa hrišćanstvom i svetim trojstvom....
...no misterija našeg praktikovanja magične trojke , ide još iz višebožja , pa i nešto dublje u prošlost - čak u vremena šamanizma....
...a stvar je jako praktična i dobro namerna ...
...recimo , jednom se celiva za prošle dane ( za prošlost zajedničku , koje se rado sećamo i na njoj gradimo sve ) ; drugi put za sad ( za sadašnjost i njeno pečatiranje , utvrđivanje kao osnov za gradnju zdanja ); treći put za budućnost ( ugovara se budućnost i daje reč za njeno ostvarenje )....
...zato treba paziti sa praktikovanjem ove mistične radnje , sa magičnim ponavljanjem - triputa....ne treba sklapati neme ugovore , olako i neispunjavati ih , tek onako !....naročito srcem ne treba ovakve ugovore olako sklapati !
Ovo kazivanje o poreklu i znacenju trostrukog celivanja,vrlo je zanimljivo i simbolicno-smisaono,trebali bi to postaviti za zasebnu temu,da vise ljudi procita .Hvala za tu zanimljivost veliku.Necu se ljutiti ako odavde obrisite i zapocnete temu.
Što se tice srca i ugovora,sta bi rekla Desanka Maksimovic,mogu da predpostavim....verovano bi se 3x prekrstila.
 
...Loni,
ne bi se Desanka
prekrstila
jer
i kad je brata svoga poslala u smrt
ni tada se nije
niti jednom prekrstila
drugi su se u njenom Valjevu tome prekrstili...
...Loni daje misticnu notu pojmu trojstva
a, po meni,
nema mjesta mistici
kad je kanon ili bazicnost ispovijedna
u pitanju...
...samanizam je koketiranje sa prirodom i duhom
kao ulazom u posjedovanje tudjeg duha...
P.S.
...Ledy,
mora ti se priznati domacinstvo
i stroga nota pristojnog
u domenu i neslaganja...:bye:
 
LadyDydy;bt274806:
Ovo kazivanje o poreklu i znacenju trostrukog celivanja,vrlo je zanimljivo i simbolicno-smisaono,trebali bi to postaviti za zasebnu temu,da vise ljudi procita .Hvala za tu zanimljivost veliku.Necu se ljutiti ako odavde obrisite i zapocnete temu.
Što se tice srca i ugovora,sta bi rekla Desanka Maksimovic,mogu da predpostavim....verovano bi se 3x prekrstila.

...to nisu moja istraživanja , već rekao bih da su lična saznanja na osnovu tuđih sociološko istorijskih istraživanja....ja sam to kako se kaže pokupio iz saznajne civilizacijske bašte , pa ovako u sažetoj formi nudim gde stignem - tek da ljudi shvate da sve ima nekakvu istoriju , kroz koju se duhovno nasleđe preupodobljuje i koristi na dobro ; ali kad se upustimo u traganja za poreklom same stvari , povežemo konce , dosegnemo do nekakvih duhovnih prapočetaka civilizacije....
...danas je trend sveopšteg traganja za balkanskim pomirenjima...kako nacionalnim , tako kulturnim , religijskim , ekonomskim --- ali , nažalost , u tom pomirenju nismo namerni da se pomirimo sa istinom , a onda sa pravičnošću , čašću i čovekoljubljem....i ovo poslednje , ljudsko balkansko odbacivanje čovekoljubla , sprečava sve da vide istinu i samo istinu - pa da se u njoj izmire i počnu da praktikuju ovo trojstvo u pozdravljanju i življenju ....

....ja toliko....ako ovo nije prikladno što napisah , ovde u vezi običaja koji se praktikuje , onda Lady obriši slobodno , ili po kreni sama temu , učini kako je najbolje....meni lično dovoljno je da sam se kako da kažem , opsetio porekla stvari tog praktikovanja , kad si dobila tri+jedno srce !

3 x Pozdrav - pa želim svim posetiocima ove stranice , lep početak nedelje , a one koji ovde ne navraćaju pozdravljam trojako !
 
Postovani Faraonn-u
Što se tiče biografskog isečka,
sumnjom kakvom nemam prava ni pokusati zaprljati-posumnjati
dusu koja sija,
JA nemam ta prava niti mogucnosti te ima
jer ja v e r u j e m Zeni Dusi .
Kad Lady veruje,s verom druguje i u u najstrasnijoj okolnosti!
Sto se tice vasih raskriljenih ruku,
Andjeoskog dobrocinstva,
Izmedju mene i Lomija,
Ja mogu samo prihvatiti tu ruku meni ispruzenu,
sa radoscu,toj toplini I barsunu krila pod prstima,
ali mi je krivo da zarad mene,
drugo krilo istrpi djonove LoMija,
pa bi radje sama se nosila I sa djonom I zubima,kandzama…
Pre ili kasnije Lomi ce da oseti kajanje,
sto u situaciji kada postoji totalno neslaganje,lomi ruke i olovke
umesto pronalazi prave nacine iskazivanja neslaganja,
koji mogu dovesti do ako nista drugo uzajamnog postovanja.
Lakše je sa delimicnim neslaganjem.
Kod totalnog su zamke ,klizavo tle da se iz sina ispadne.
Kao sto na muci junak se pokaze.
 
Poslednja izmena:
...Ledy,
...moj prijatelj Loni
tezak je to Gradjanin
i kad je siguran u neciju ispravnost
on uhvati negdje bjelinu i nje se drzi da bi imao se dje smjestiti...
a, vispreno daje oslonce autoritativne kojima se mora vjerovati tj u njega ne sumnjati...
...ne volim bas uopste kad se simbolika ubacuje u poeziju
simbolika mistike koja dijeli velike oblasti a i to je u korijenima vjestackih obiljezja...
...nikad a ni tada,
Faraonn nije iznio svoje skarabeje ,kobre, zezlo
kao simbole svoga Ra_znamenja
isto kao sokrat kad se kleo,-tako mi psa egipatskog boga
Sokrat je to izricao u duhu Ispovijesti koja dolazi poslije a ponekad i njega pomenu
radi se o,- nikad ne uzimati uzaludu u usta Ime...
Loni je tipican katedarski tip koji ne trpi
on smatra da je odtrpio a sad cemo mi...
...Loni je prijatelj ali tek kad se ustane iz klupa...hala...
i,-tako...
Ljutis me Ledy,- kad se ljutis...:lol:
 
Nije ljutnja, niti njena trunka,drugi vrlo,vrlo čudan osećaj/predosecaj mi se javi kada se nadjem blizu vas dvojice,
ali ne bih volela da vi budete ljuti ni ljući,
osetim se kao u sred eksperimenta jedne iste osobe,koja se bori sa 2 svoje krajnosti.
Čudna mi je veza izmedju vasih koraka i vasa pratnja.

Ja glasam za Faraonn-ski deo,ne bi bilo lose da Lomi poslusa Faraonna i preda se . :)
 
123loncar;bt274850:
Evo , predajem se ! I to ne jednom , nego triput ! Da se zna , kad sam se predao boljem od sebe !
Samo da znate miljanovci , sad ste vi odgovorni za moju čast i moj život , međ svetom neljudi !

Pozdrav i svu sreću , želim vam , moji branitelji !
Gospodine Lomi,
jeste li u stanju redosled ovaj ispratiti:1. procitajte 2.razmislite 3. pa recite,
jer vatrenom loptom na prvu poletelom mozete nevine i ponajvise sebe da opecete,a onda kasno je za citanje i razmisljanje!
Opet ste izleteli,jer mislila sam na borbu unutar jedne licnosti,kao borbu dobra i zla,vrlina(faraonnske osobine) i mana(lonijeve) koje svaki covek poseduje i glasala sam da prevagnu vrline,mane da im se predaju-podcine.
Sa tim stavom da covek treba vrline razvijati a mane osvestiti i suzbijati.Nisam ja neko ko će javno nekog coveka uniziti.
Ne.Zato sluze "Lončarevi."(to porucuju Miljanovci :)

Razmislite bar malo.Ova prica kaze:
"Ako vam jedan čovek kaže da ste konj,nastavite ne osvrćući se,ako vam 2 coveka kazu to,osvrnite se da pogledate da li ostavljate tragove kopita,a ako vam vise ljudi kaze da ste konj -pohitajte da nabavite sedlo!"

Dakle,manite se toga "mi" smo odgovorni i uvek su neki drugi krivi -nikad vi!Sagledajte vlastite greske ,zasluge i odgovornosti i nadjite nacin da nam pokazete vase brojne vrline.
 
...nesto mi je Ledy
u ,-neelementu
pise i sikce
moram da pozovem vrhovnog Svestenika
kako bih nasao prave rijeci
rijeci smirenja...
...ne sto nije pri Rijeci
nego da joj bujicu izliva
malo zaustavi
sprijeci...
...meandri i valovi Nila
uticali su nekad
kad je pored njih tresla i zarila Nefertete
jer bijesna je pored klinca_Faraonn_a
b i l a ...
...:D
 
Faraonn-u, hitno pojacajte svoju dozu vedrine dok me citate,jer sam se obratila vrlo strpljivim i tolerantnim tonom i to Loniju ne vama,
neke su smetnje na vezama :).
Mozda ste se razocarali malcice obrazlozenjem, sto nisam pohvali dala samo vasu celovitu licnost? :) Ne trebate se brinuti ,jer mnoga zenska srca Krstarice ste vec osvojili. :)
Mozete li mi reci zasto ste u vecnoj pratnji Lomijevoj,jeli on maloletan?Jeli bolestan-daleko bilo?
Mene je bas razveselila i nasmejala vasa kao uvek zanimljiva krilatica ,da "branimo i nas od njega i njega od njega"duhovito,originalno i dobronamerno sam dozivela. i "loni je to" je simpaticno.
 
...L_Dy,
...ne mogu se ja razocarati
na tako prijatnim i rijecima i leptirastim
nadlijetanjima
mene samo moze razocarati Faraonn
kad po sebi zagrebe otvorene istine
i ne nadje njihove neminovnosti
neminovnosti sa njihovim prihvatanjima...
...osvojiti 'zenska srca'
nemoguce je meine Ledy
svakim danom se rascvjetavaju
i svakim danaom , treba im dorasti...
ali,
Faraonn zna biti zadovoljan sa svjetloscu koja
od jutrenja pa do jutrenja
ultraviolet sija...:D
 
Bravo za te velike reci,koje u :heart: pogadjaju LadyDydy
reci koje živi,
Jer sa sopstvenom savesti najvaznije joj je u slozi i miru biti.

Zakon savesti -treba zavesti! :) na transparent sad postavih :)
I vas toplo ovog jutra pozdravih
sa zahvalnosti
na tom mudrom zboru.
ps.
Znala je ova "mala" da ce te se za to bas uhvatiti,al ipak napisala-nevaljala
da naš Lomi vidi-uvidi,
racunajuci na vasu elokvetnost.
 

Back
Top