Како превазићи страх - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Гром

Како превазићи страх

Oceni ovaj blog
Моја искуства у превазилажењу страхова говоре да је страх увек последица мисли којом се бавимо. Наше мисли са собом доносе осећања. Неке мисли доносе лепа осећања, неке ружна, а има и мисли са уравнотеженим осећањима; то су уједно и најлепше мисли. Мисли испуњене љубављу су мисли са уравнотеженим осећањима, па нам се може чинити да неког и не волимо, а да смо у ствари пуни љубави према њему. Пријатељска осећања су тако пуна љубави а опет чини се као да ништа не осећамо према правом пријатељу. Рецимо, заљубљеност је осећање које личи на љубав, и врло је снажно, тако да можемо направити разлику између праве љубави и оне лажне баш по томе што је праву љубав тешко осетити.
Да се вратимо на страх. Пошто смо ми бог нашим мислима, као што је Господ Бог нама, то ми треба да будемо господари нашим мислима а не да допустимо да мисли господаре нама. Како мисли господаре нама? Па преко осећања. Оно што човек воли то и ради. А страхови потичу из потребе да заштитимо неку своју љубав. Дакле опет је љубав покретач. Ако знамо да је наша воља, над вољом наших мисли, и да можемо да изаберемо коју ћемо мисао да мислимо, а коју не, онда ћемо лако доћи до тога како де се страх превазиђе. Ако мислимо о нечем лепом, као о цвећу рецимо, тешко нам се може десити да будемо уплашени. Јер лепе мисли са собом не доносе лоша осећања. Не постоји страх који се не може превазићи контролом својих мисли. А осећања се могу користити као маркери за мисли, па чим осетимо да смо узбуђени ми можемо да прекинемо са мишљу која нас узбуђује и да нађемо неку другу лепу ако је имамо у себи! Недостатак поверења у Господа Бога или недостатак вере уопште, може да буде велики произвођач страхова. Јер верник, у питањима животне подршке у смислу обезбеђивања животних средстава, налази ослонац у вери да ће се Господ Бог постарати за то и он сам не мора да брине о томе. Док човек који не верује у Бога, мора сам да се стара о својој добробити и средствима за живот. Што опет зна да буде непрестани извор страхова, брига, гнева љутње и свих осталих лоших осећања. Затим неверник када стекне одређена материјална добра, мора да брине да му неко то не украде, да му време не оштети добра. Па му је потребно још новца да осигура добра која је стеко. Значи још брига и страхова. Верник се не брине ни у погледу смрти јер живот је вечан, а и после смрти нада се награди која је обећана вернима, док је смрт извор страхова невернима. Верник у вери открива да су лоша осећања извор свих болести и незгода у животу па се труди да се увек лепо осећа избегавајући страхове као извор лоших осећања која воде у болест.
Добра ствар је да ми не можемо посветити своју пажњу двема мислима, тако да у нашем фокусу, у нашем срцу може да буде само једна мисао. Знајући то ми можемо дубоком концентрацијом на нешто лепо одагнати сваки страх. Ја кад приметим неку врсту страха, љутње, беса...Грешне мисли одгоним тако што дубоко сконцентрисан понављам молитву: Господе Исусе Христе помилуј ме грешног. И шта се догађа; само приметим да се фокус моје пажње мења, од унутра; од забринутих,брижних....мисли. Ка споља на свет у коме живим; почнем да примећујем детаље који ме окружују и зле мисли нестају, страхови одлазе. Људи мисле да су страхови стварни и да је нормално а се човек чува; али није тако. Наш интелект покушава да нас заштити покушавајући да предвиди будућност. Наша лоша искуства му служе као слике могућих догађаја. Покушавајући да на застити од могућих лоших исхода наш интелект од нашег живота прави пакао чинећи да стално живимо у страху и бригама. Истина је да је мала вероватноћа да ће се поновити две исте ситуације и да се ми узалуд плашимо. Храброст нам служи да искорачимо у сусрет страху и проверимо шта ће се десити. А десиће се да ћемо увидети да смо се узалуд плашили.

Pošalji "Како превазићи страх" na Facebook Pošalji "Како превазићи страх" na Google Pošalji "Како превазићи страх" na My Yahoo! Pošalji "Како превазићи страх" na Live Pošalji "Како превазићи страх" na MySpace Pošalji "Како превазићи страх" na Twitter Pošalji "Како превазићи страх" na Digg Pošalji "Како превазићи страх" na del.icio.us

Ažurirano 06.08.2015. u 20:06, autor: Гром

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. mizaca (avatar)
    Divno!Zelim da ti se zahvalim na poslatim prilozima.........Samo nastavi
  2. Gloriana (avatar)
    Neko bi pomislio da je ovo ozbiljno! Nevidjenu glupost davno nisam procitala.Mada je poznato da je Grom je poznat po verovanju u sopstvene lazi.
  3. Гром (avatar)
    Мудрост виде и препознају само мудри људи; а глупост сви остали.
    Мудар у свему види мудрост; а глуп?
    Ако неко узтражи мудрост: наћи ће је баш тамо где је претходно нашао глупост.
    Како се долази до тога да уместо мудрости налазимо глупост?
    Наш интелект воли да буде паметан и да на све има одговор; и кад се појави нешто што не уме да објасни, што не разуме, он то прогласи за глупост.
    И будући да глупост долази од интелекта, то не треба бити много паметан па закључити: глуп човек је онај који се у својој мисли ослања само на интелект, а запоставља разум као део Бога у себи. Човек интелектуалац од све своје превелике памети остаје глуп довека.
  4. Gloriana (avatar)
    Mudri ljudi imaju duznost da upozore sve ostale kada se radi o gluposti i kada neko servira glupost obucenu u intelektualizam.A tebi i strah dolazi iz intelekta jer je po tvom misljenju ukorenjen u "misljenju"- sto je nevidjena glupost.Osim toga demagogija kojom se ti sluzis, postavljajuci psiholoske kontekste u verske je opasna, neodgovorna i potcenjivajuca prema citaocima.Ljudi koji se sluze velikim recima, velikim mudrostima sa sasvim laznim predstavljanjem njegove ili njene "malenkosti'' uglavnom pate od jednog od Dsm-a, kod tebe verujem da je u pitanju pseudologia fantastica jer je potrebno da verujes u sopstvene lazi.
    Najtuznije u svemu, sigurna sam da ti nikada nisi doziveo( dozivela) bilo koji strah.Da jesi razumeo bi zasto si sve izlagao.
  5. Гром (avatar)
    Храброст је особина душе(или ако више волиш психе, да разумеш да је психологија наука о души и да је из вере изашла) којом она савладава страхове и постаје победник над њима. Да нисам имао страхове не бих научио да их савладавам и да изађем као победник из битака са њима. Ја разумем да су жене слабије и да их страхови паралишу. Велика је реткост наћи жену која у тој мери може да контролише себе и своје мисли да би изашла на крај са страхом. Пре неколико година запалила се једна зграда у Русији.
    Преко десет жена је погинуло: прво су се склањале на прозоре, па онда се држале за ивицу прозора и на крају кад више нису могле да издрже падале са велике висине. Ниједан мушкарац. Мушкарци и жене различито мисле. Жене сагледавају ширу слику ситуације и кад у страху треба да донесу одлуку обиље информација их заслепљује и оне остају неодлучне и неспособне да нађу излаз.Мушкарци фокусирају своју пажњу на мање детаља и у мислима иду корак опо корак док не нађу решење. Зато слабије налазе речи и тромији су у вербалној комуникацији. Али зато кад је страшна ситуација то је права благодат јер не долази до загушења процесора информацијама. Мушкарац ће погледати на једну страну; аха, овде је ватра. погледаће на другу; аха. овде је амбис и кад ватра дође дотле ту је сигурна смрт. Скупиће храброст и донети одлуку да јурне кроз ватру. Зато није страдао ни један мушкарац. Жена која има поверења у свог мушкарца, која није превише паметна, држаће се свог мушкарца, или било ког мушкарца и спашће се. Када је Бог поделио Адама на мушко и женско; неки благиослови су припали Адаму а неки Еви, Да зависе једно од другог и да науче да живе у заједници, и да пун потенцијал могу да искажу само ако живе ЗА ЈЕДНО.