Ruža vetrova

-Postoji jedno mesto na sredini ulice neobičnog imena, tamo dole prema onoj zgradi koja ne liči ni na jednu drugu u okolini. U dvorištu te zgrade postoji dućan čiji naziv podseća na pticu šarenog perja ali nije papagaj, ma znaš gde je sigurno!
-Ne znam.
-E, tu u tom dućanu prodaju šešire.

Mihajlo i Dragutin, prijatelji iz detinjstva, završivši dijalog nastavili su da koračaju polako niz ulicu zureći svako u svoje vrhove cipela.
To je veče slutilo nevreme. Oblaka sivih puna kapa visila im je nad glavama.

-Stigli smo, o ovom dućanu sam ti sve vreme ove duge šetnje pričao.
- Ćutali smo druže, nismo pričali.
- Kako ko..nasmešio se Miša.

Ušli su u dućan i kupili dva šešira a zatim se uputili ka obližnjoj kafani jer je nevreme bivalo sve bliže.
Prozori male kafane na sredini ulice neobičnog imena bili su otvoreni a zelene zavese vijorile su se kao zastave kad vetar malo jače svirne u njih.
Turska kafa bila je retka a ratluk bajat. Rakija slaba i bljutava.

-Kad izadjemo nastavićemo razgovor.
-Mišo, koji razgovor?

Uzeli su svoje nove šešire, kratko se pogledali stavljajući ih na glavu i krenuli ka izlazu. Činilo se da je nevreme minulo i prestalo da bude pretnja njihovim nesigurnim koracima.

Na samom izlazu kafane u trenutku kad su zakoračili na stazu podigao se jak vetar. Imali su utisak da duva sa svih strana. Mišin šešir odleteo je na levo a Gutin na desno. Guta je potrčao za Mišinim šeširom a Miša za Gutinim.
Kako je vetar iznenada počeo da duva tako je i prestao a dva prijatelja našla su se na suprotnim stranama ulice sa šeširom svog prijatelja u rukama.

-Setio sam se, ova ulica se zove "Ruža vetrova", doviknuo je Miša svom prijatelju.
 
...da li je ruza u vjetrovima nasla svoj mir
ili skloniste
ili je povezala ih u raspored
bar da im taj napad
lijepo zvuci...
Barb je iskoristila i ruzu i vjetrove
pa svojim junacima pokusala razbiti monotoniju
...ali postoji samo sjecanje na pocetke da bi smo krenuli
naprijed
od ruze
nema ljepseg podsticaja
a od povoljnih vjetrova nemoze se ni morek krenuti
....Barb,
pozdravi i poljubi mi ruzu
vjetrovima kazi da se ponasaju po zakonu nasem
ili ce zavrsiti u Kutiji...
Tebi Barb, kao i uvijek...:heart:und:zag:
 

Back
Top