OLAKŠICE - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

OLAKŠICE

Oceni ovaj blog
Ђура Јакшић: СТАЗЕ

Две преда мном стазе стоје:
Једна с цвећем, друга с трњем;
Гвоздене су ноге моје —
Идем трњу да се врнем.

Ја уступам цвећа стазе
Којима је нога мека;
Нек’ по цвећу жене газе,
А трње је за човека!

Moram ovo iz više razloga da počnem sa Đurinim : Stazama , što zbog staza , elem , što zbog teških vremena ; preteških ; što zbog starine i običaja , da se stari tekstovi pišu ćiriličnim pismom . Oću reći , stvar je u teškim vremenima , pa i želji da se stazama teških vremena ide putem olakšica !
Izvini Đuro , ali baš ni ti nisi svaki put bio dosledan svojim stihovima , naročito kad se računi plaćaju !
Dobro de , neću da zalazim u pojedinosti i sitne detalje , da cepidlačim , bejaše ti jedan od retkih književnika , svestranih patriota ; ali opet , ubog čovek ima tu sklonost da račune , baš zbog tih teških vremena , ne plati ; pa ako mora da plati , ono bar da ih umanji ! Naročito kad se država navrzme na njegov buđelar večno prazan , svojim sredstvima sile , eh tad bi svi da račun umanje ! Tako je sa običnim , kukavnim svetom , kome je sve malo , jerbo ruku na srce malo toga i ima novca vrednog !
No , ovaj visoko profitni , rekao bih patriotsko odgovorni svet - od pisane reči , tvoja da prostiš zanatska sabratija ; daklem , ovi književnici , novinari i sva druga piskarala , ovih dana , digoše silnu graju ; naravno iz patriotskih pobuda , u koje nemoj neko da se drzne i izdajnički posumnja - kako država treba da stimuliše čitanje pisane reči , poglavito , te njima koji pišu li pišu , deo PDV-ea ostavi , da se kapitale , jel ; te im olakša egzistencijalne puteve u ovim teškim vremenima !
Kad čovek prislušne kolku viku digoše , medijsku , gotovo da pristane ; kad , ne leži vraze , odjedared se pojavi međ njima raskol , te neki trukateri pisane reči , podnesoše novi zahtev , vladi ; vele , svi oni koji pišu ćirilicom , da se vlast celog PDV-ea u njihovo ime otarasi , jerbo su oni čuvari identiteta , serpskog bivstva i svega što je naški . Oće reći , takva profitna pomoć im je potrebna , od ove države , naročito kad se zna da su ugroženiji od ovih što trukaju latiničnim pismom , te iz dana u dan ugrožavaju tako ćirilično serpstvo .
Bože takva se patriotska larma digla , da čovek nezna kud će , kom carstvu se privoleti ! A opet ne biva od svega nikakve koristi , za njega , raba božijeg - golju pod teretom ozemaljskih muka !
Oprosti Đuro , teška su vremena , a sirotinja raja nema , baš nema džengi da plaća namete ; nije to što je bosa i gazi po trnju ; nije to ni što bi bila gotovo gologuza , da nije kineza - već neva džengi i eto ti !
Udario nemac i šlus - dok se ne zakapitalimo , nema .
Pa se nešto mislim , da i mi serpska gologuzija , sakupimo se i zatražimo olakšice od vlasti - pod ovakijem obrazloženjem !
Kad čitamo stvari , što službene , državne i tako to , što u sklopu akcija podizanja građanske svesti , čitalačke , da nam vlast za ćirilično pismo umanji poreze , prireze , PDV , razreze i sve namete - brat bratu , za pola ; a kad sve čitamo na latiničnom pismu , e tu da nam se umanji 100% sve...Pa brate Đuro , jednom podupiremo patriotizam , a drugi put , što je teže , nosimo taj izdajnički teret , koji nas vređa , ponižava i tera u kolaboraciju , no mi junački ćutimo i trpimo - izdržavamo baš onako muški taj pritisak !
Pa moraš se složiti s'nama Đuro , mi ne biramo pismo na kom će nam se obraćati vlast i njene plaćene patriote ! Jel da ! Mi trpimo , i zbog pisma i zbog onog što je napisano - a oni se kapitale !

Pošalji "OLAKŠICE" na Facebook Pošalji "OLAKŠICE" na Google Pošalji "OLAKŠICE" na My Yahoo! Pošalji "OLAKŠICE" na Live Pošalji "OLAKŠICE" na MySpace Pošalji "OLAKŠICE" na Twitter Pošalji "OLAKŠICE" na Digg Pošalji "OLAKŠICE" na del.icio.us

Ažurirano 28.06.2015. u 20:25, autor: 123loncar

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Lord Gledston (avatar)
    Veoma je interesantan mentalitetli naseg coveka.Mislim Srbina.Ja sam nesto proucavao,da li je ikada srbin bio
    zadovoljan sa vlastima,koje su bile u srbiji,u datom vremenu.I sta sam otkrio.NE.U srbiji narod NIKADA nije voleo
    vlast.Evo citam post,naseg uvazenog forumasa Loncara (koga izuzetno cenim).Te vlast mu kriva,nema kucu na
    Dedinju.Te vlast mu kriva,ne moze da otputuje na Maldive,koji ga potsecaju na njegov rodni Svrljig.

Ali,ne lezi vraze.Procitah spise,iz doba vladavine Karadjordja i Kneza Milosa.Narod nezadovoljan do boga.Citam spise dalje.Kralj MIlan Obrenovic.Narod nezadovoljan,do boga.Citam dalje.Kralj Aleksandar Karadjordjevic.Narod sve
    najgore o njemu.Njega ubise 1934 god.u Marseju.Dolazi drug Tito 1944 god.Narod opet negoduje.Siromastvo,a On,obitava na Brionima,gde su nekad carevi evropski letovali.Dakle,da ne duzim,dragi moj Loncar.

Vama,mislim narodu ovdasnjem,ni sam gospod Bog,da preuzme vlast,vama ne bi odgovarao.E sad,ako vam i ova
    vlast ne valja,ja onda ne znam,ko bi vama valjao.Pa nas Premijer,G.Vucic,cini natcovecanske napore,da ovom narodu
    pruzi sto bolji zivot.Ako vam (narodu) i sad ne valja,e dragi moj Loncar,ja dizem ruke od svega.Otici cu u neki manastir,i molicu se bogu,da spase nezadovoljni srpski narod,koji umesto zahvalnosti,stalno ropce na vlast.
  2. 123loncar (avatar)
    Lorde pitanje valjanosti vlasti je zapravo pitanje inteligencije , te o tom pitanju toliko.....

... a zamolio bih te da pročitaš ovo žvrljanje još jednom....ovde se ne postavlja pitanje valjanosti i ništavnosti ove vlasti...jok more...ovde je reč o kukavičluku sirotinje , koja ne bi Junačkim Đurinim stazama , a ono ne bi ni po ženskim stazama.....čitaj lečke kao sirotinja , nemoj sve da čitaš kao glasnogovornik nadobudne vlasti i njene inteligencije !
  3. mizaca (avatar)
    Ne svadjajte se dragi moji.................Evo od sutra cu da budem bolja i idem stazom trnja..............Manje cu provoditi vrijeme na forumu a vise cu citati klasike.I drugo sve sto treba...........Mozda jednog dana postanem zasluzan gradjanin...................
  4. 123loncar (avatar)
    ...meni se čini , voleo bih da grešim , da su klasičari državni plaćenici...a to baš ovaj primer rasprave u krugu prestone dvojke, ko manji porez da plaća , ćiriličari ili latiničari , jasno kazuje...a i jedni i drugi od slepila pohlepe i alavosti ne vide da te poreske pare - PDV-ejske idu iz džepa kupaca , a ne iz dela njihovog profiterskog....no kod njih i nož i pogača , glasnogovornička , pa mogu da talambuse do neba !
  5. 123loncar (avatar)
    Ovaj rat književnika , koji dirinče po novinama , za siću , ne prezajući da gaze i sopstvenu ličnost , daje pravu sliku društvene bede u koju srljamo u kontinuitetu , više od dve decenije . Duboko sam ubeđen , da oni mogu pristojno , boemski , da žive od svojg književnog piskaranja , da ovaj rat ne bi imao početak , a njihovo prijateljstvo ne bi imalo kraj ! Mislim da u suštini , boli njih patka , pekinška , za ćirilično - latinični patriotizam , kad žive ovako kako živi nenormalan svet u razbojničkoj državi ; a , kom pismu više noge smrde nečovještvom određuje pisatelj , a ne pismo ! Vazda je tako bivalo , od vremena klinastog pisma , pa sve do današnjih dana !
    Znaju oni da je novac iz PDV-ea , novac građana , te ako njihovim listovima persone na vladi ostave građanski novac , država , moraće da ga namakne sa druge strane - sto mi dođe kao nekakav sistem , ponovno dvostruko oporezivanje . A opet , ako im se daju pare iz budžeta , građanske , ne samo što se prema drugima koji preko PDV-ea pune budžet , diskriminatorski ponaša i postupa ; već se prema građanima i pljačkaški ophodi , država , jerbo mora dato da ponovo namakne što da njima , novinama . A ono opet , za date novce uvek se nešto kupuje .
    To kao ideja o pospešivanju čitanja pisane reči , to je slično kao ideja o nacionalnom proleću , koje se obre u građanskom pljačkaroškom ratu . Uostalom knjževnici iz oba tabora znaju bolje od nas , da se sve velike pljačke i zločini kriju humanim idejama koje objedinjuju nacionalnu svest .
    Dakle to , o dizanju čitalačke svesti je fora , da se vlasi ne sete !
    Jerbo , ako se podiže svest o čitanju pisane reči , kod građanstva , onda treba finansijski direktno pomoći onoga ko bi čitao , a nema ni za hleb .
    No nema veze ! Salve ispaljivane i one koje će biti ispaljene , sa zaraćenih strana , kazuju kako je gorak novinarski hleb - književnika !
    Jednostavno , pisanje po nalogu urednika , uvek je unižavalo književnika , zapravo kupovalo je njegovu dušu ; a ono opet , državno finansijske "subvencije " , kopovale su urednika . Okreni obrni , književnik novinar , je uvek onaj koji se trostruko prodaje - jerbo njega je kupio i vlasnik novina !
    Zaista , književnikov novinarski hleb , gori je od pečalbarskog - a još ako mu književnost ne ide ruku podruku , sa izdavačkim politikama , onda baš prolazi kao bos po trnju !

"Писање колумни сваког боговетног дана исцрпи човека, па се „истом” деси да почне дабрљави."
    http://www.politika.rs/rubrike/Komentari/Ispeci-pa-reci-kolumna-Vladimir-Kecmanovic.sr.html

"držao sam da bi Kecmanović- nezavisno od političkih i ideoloških uverenja - mogao da dobaci povisoko iznad Smajlovićkine poetike apsolutizacije i demonizacije relativnog, očiglednog i naprosto banalnog"

http://www.danas.rs/danasrs/kolumnisti/latinka_latinica_enter.881.html?news_id=304195
    Ažurirano 02.07.2015. u 23:57, autor: 123loncar