Kupio (/la) sam Kompjuter. Sta sad?

Recimo da ste doneli racunar kuci uspeli da ga prikljucite (suma kablova, gde koji ide..) pritisnuli taster power i ... nista, osim nekih, uglavnom, crno belih slovca nikako da se pojavi nesto sto bi licilo na Windows koji ste videli kod drugara. 8)

Osim ako niste srecnik (dovoljno bogati da odvojite 70+e za "original" windows) shvaticete da ste dobili racunar BEZ operativnog sistema... To nije bilo uracunato u cenu koju ste platili. Moliti komsiju koji se "bavi racunarima" da dodje i pocasti vas nelegalnom kopijom windowsa? Odvojiti jos koji euro za "original"? Da coveka zaboli glava od silnih problema, a samo ste hteli da se konektujete na internet, napisete par tekstova, poslusate par pesama, pogledate koji film, odigrate koju igricu... Uh, Uh.

Pitanje je: "za sta ce vam koristiti racunar" postavlja se jos jednom. Ako je to ovo sto sam naveo prethodno u pitanju preporucujem vam neki od besplatnih operativnih sistema baziranih na LINUXu. Linux sve vise podrzava desktop orjentaciju. U prevodu sve se zavrsava kliktanjem misa. Mozete da slusate muziku, konektujete se na internet, pogledate film, otkucate par tekstova u tekst procesoru, odigrate neku od ponudjenih (jednostavnijih) igara... A sve to "dzabe"? :D Pa ne bas dzabe, moracete da platite nekom da to uradi umesto vas ili da pokusate sami, ali u svakom slucaju dosta jeftinije od "originalnog windowsa". Ako se odlucite na ovakvu opcilu mozete da zaboravite na IGRICE. Nije da ne postoje igre za LINUX ali one nisu na dovoljno visokom nivou i nema ih tako mnogo kao za windows platformu.

Ako ste spremni da krsite zakon o autorskim pravima... Pa recimo da nemam savet za tako nesto. :lol:

Sto se linuksa tice najlakse za probati su LIVE verzije koje stizu na jednom CD-u i ne moraju se instalirati vec se sve pokrece sa samog CD-a. Naravno probate par razlicitih varijanti i kad se odlucite za onu koja vam najvise odgovar instalirate je na HardDiskDrajv (HDD).

8-) Nadam se da ce vam ovo bar malo pomoci.
Doduse ako citate sve ovo na internetu znaci da vec imate racunar i da ste se vec opredelili za operativni sistem. Od sledeceg teksta prelazimo na prakticne probleme koji se mogu pojaviti u radu sa racunarom. Podrazumevacu da imate vec instaliranu verziju windowsa XP ali ako bude zainteresovanih i na linux platformu. Windows VISTA jos uvek nije "zasluzila" da se pise o njoj.

Pozdrav. Vas ServisKompjutera

PS: Ako imate neki konkretni problem slobodno se obratite komentarom i pokusacu da vam pomognem konkretno.
 
treba da promeni vlasnika!
89.gif
 
...moj problem su `portovi`...u torrent klijentima, ne kontam kako da izaberem neki port koji ce mi omoguciti max downrate...da iskoristim blagodeti megabitnog wirelessa skidajuci iskljuchivo legalne programe, filmove, empetrijove, igrice i aplikacije...pa ako bi mogli cenjeni serviseri da mi daju konkretan predlog...googlanje, naravno kao zadnju opciju...
 
Za marinu.c ;) Voleo bih de je LePiaf u pravu, to bi pojednostavilo problem, samo bi premestila kuciste dalje od nogu i to bi bilo to ... Ovako moze da bude vise uzroka tvog problema. Jedan od uzroka je pregrejavanje procesora. Posle restarta racunara, dok se jos prikazuje prvi skrin sa osnovnim podatcima racunara pritisni DELETE dugme kako bi usla u BIOS racunara. (pritisni par puta kako bi bila sigurna da ces odraditi pravu stvar) Prodji kroz menije dok ne ugledas HARDWARE MONITORING ili nesto slicno tome. Tu bi trebalo da pise kolika je temperatura procesora, ako ide preko 70C tvoj problem se moze resiti zamenom kulera na procesoru. Ali ako je temperatura oko 50C... Problem je mnogo tezi
Moze biti da windows nije dobro instaliran i jedna reinstalacija bi mogla da pomogne, pogotovo ako se windows koristi duze od godinu dana.
Ako ni tako nesto ne pomogne u pitanju je neki tezi kvar, moze da bude svasta, memorija, napajanje, harddisk... Ajde probaj ovo sa BIOSom pa ce da vidimo dalje. :) poz.
 
Za braaa-nu : Problem oko PORTova u P2P (PointToPoint) programima moze da bude do samog provajdera koji ti uskracuje neke portove ne bi li te ogranicio da sto manje skidas legalni softver. Resenje bi bilo da pozoves Tehnicku Podrsku svog provajdera i da im ukazes na problem koji imas oko portova, oni jedino mogu resiti da ti otvore sve portove posto su to duzni prema tebi kao korisniku, ako nece odma menjaj provajdera :) Pretpostavljam da koristis torente? Kod njih problem moze biti i kod SEEDovanja samog programa koji skidas, Ako se desi da skidas nesto sto je novo i nema puuuno korisnika koji to imaju na racunarima... Najgore sto se desavalo je da skines 98% i onda cekas 2 dana za preostala 2% :(
U svakom slucaju probaj da se informises da li tvoj provajder iskljucuje neke portove na svojim linijama za pristup internetu.
Kao moguce resenje preporucujem ti neku od zatvorenih mreza za P2P, BeoGrid ili BGWireless. Problem kod ovih mreza je sto moras biti njihov clan ali prednost je sto UVEK imas nekog online i stalno mozes da svlacis legalan softver i programe i ... :D
Javi sta si uradio... Poz.
 
Crk'o mi rezač. Šta da radim :mrgreen:

E, stvarno, imam "problem" koji niko nikada nije rešio, a kad će ne znamo. Ustvari znamo, kad ponovo ubacim Windows. Al' to baš ne bih, nije toliko bitno... Imam neku "unknown device" i ma šta da uradim uvek je tu..... Valjda je neki port u pitanju, nemam pojma, svaki put se isto pojavi kada ubacim novi mp3, tuđi... tako je od instalacije Win-a, ali promenjena je pre toga i ploča i procesor... i napajanje :?
Ustvari, pravi problem je što nemam stand by, a kada isključim (disejblujem) tu "nepoznatu napravu", imam stand by koji ne gasi kuler, pa mu i ne kapiram poentu..... itirantno
 
za LePiaf-a :) Opet si u pravu, mozes da postanes asistent zvanicno ako zelis... U svakom slucaju stekaju se provajderi kako korisnik ne bi mogao da "skida" mnogo ali to nije po propisima osim ako nije tako navedeno u ugovoru koji se potpise. Ako niste potpisali nikakav ugovor trazite od provajdera pravilnik i li bilo kakav dokument u kojem pise da su vam slobodni samo odredjeni portovi. Ako tako neceg nema napismeno... Mislim da je vreme da menjate provajdera. Ne bih da ovo zvuci kao reklama ali ja koristim ADSL preko SezamPro-a i nisam imao nekih vecih problema, cuo sam da i Telekom radi odlicno... ali sve treba probati... :)
 
za Lexs : Savet za rezac je jednostavan i predpostavljam da ga znas i sam, ali evo sta mozes sam da uradis pre tog odlucujuceg koraka: u bolje snabdevenim knjizarama i audio radnjama, kao i u nekim prodavnicama kompjuterske oprema postoje CD-ovi za ciscene lasera u CD i DVD udedjajima. Iskreno sumljam da ce ovako nesto da pomogne ali nije skupo da se proba, Sledeca stvar bi bilo otvaranje samog uredjaja i ciscenje stapicem za usi ili vaticom i alkoholom ali to ne bih preporucio jer moze doci do veceg problema, bolje da to obavi neko ko je to vec radio... (neko strucan)

Sto se tice nepoznatog uredjaja... nesto nema drajvere za windows koji koristis. Mislim da je u pitanju nesto nebitno i u pravu si kada kazes da bi se to resilo reinstalacijom ali ako ti windows radi i posle menjanja ploce bez reinstalacije onda je to vise nego stabilan OS :D i ne treba ga menjati. Mozes da pokusas da najuris sta je od uredjaja u pitanju, recimo modem koji ti vise ne treba, ili game port na integrisanoj zvucnoj koji nema izlaz na samom kucistu tako da ga ne mozes upotrebiti sve i da hoces... milion mogucnosti ali ako ti ne smeta da tako stoji... Ako ti smeta mozes probati da reinstaliras drajvere za plocu, graficku i zvucnu karticu, po mogucstvu da skines novije drajvere sa neta pa onda da vidis da li ce se opet pojaviti nepoznat uredjaj. Opet napominjem da "ono sto radi ne treba cackati" jer obicno bude samo gore. :D

Za provajdere ocrnio bih jedino BeoGrid sto se tice interneta, P2P mreza na BeoGridu je vise nego odlicna ali cene internet pristupa su bezobrazno visoke. Moja preporuka je ADSL internet i lokalna mreza BeoGrid. Naravno voleo bih da cujem kako to radi na SBB-u, Radius Vektoru, VeratWireless-u i kod svih drugih provajdera... To ce sigurno biti jedna od slkedecih tema ovog bloga.
 
Moj provajder je kbcnet, i za pet meseci koliko koristim njihove usluge, ni jednom nisam imao problem tj. prekid veze ili nedostupnost...kakogod...
Pitacu za portove u korisnickom servisu, nadam se da ce mi izaci u susret, jer nisu ni malo jeftini i bio bi red da za pozamasnu sumu parica koje odvajamo mesecno za pretplatu ucine i oni nesto za nas korisnike, kojih, verujem nije malo...sto se tice ostalih usluga, tu su na vrlo profesionalnom nivou...eto, izreklamirah kbcnet, nenamerno.
 
..lutam ovih dana po forumima i prodavnicama kompjuterske opreme, naime, zelim da `unapredim` racunar, konkretno; treba mi maticna, procesor, memorija i graficka, prvenstveno za igranje(izasao novi nfs, dirt...itd)...a da se uklopim u budzet od 400-450 evra...a vise sam se umorio od lutanja i kojekakvih strucnjaka i prepucavanja po forumima...
 

Back
Top