Рекли су о пробоју солунског фронта

* Српски Војвода Живојин Мишић - Заповест српској војсци за пробој солунског фронта од 13. септембра 1918. године
Сви комаданти, командири и војници треба да буду прожети идејом, од брзине продирања зависи цео успех офанзиве. Та брзина је у исто време и најбоља гаранција против изненађења, јер се њоме постиже растројство непријатеља и потпуна слобода у нашим дејствима. Треба дрско продирати, без починка, до крајњих граница људске и коњске снаге. У смрт, само не стајте! С непоколебљивом вером и надом јунаци напред у отаџбину!
* Француски Маршал Франше д'Епере - Извештај француској влади при пробоју солунског фронта крајем септембра 1918. године
Операције се морају успоравати јер нема комуникације ради добацивања хране француским трупама које напредују, само српским трупама нису потребне комуникације, они иду као олуја – напред.
* Немачки цар Виљем II – Телеграм бугарском краљу Фердинанду октобар 1918. године
Шездесет две хиљаде српских војника одлучило је рат. СРАМОТА!
* Француски Маршал Франше д'Епере - Извештај крајем октобра 1918. године
То су сељаци, скоро сви. То су Срби тврди на муци, трезвени, скромни, несаломиви. То су људи слободни, горди на своју расу и господари својих њива... Али, дошао је рат. И, ето, како су се намах за слободу земље ти сељаци, без напора, претворили у војнике најхрабрије, најистрајније, најбоље од свих. То су те сјајне трупе, створене од издржљивости и полета, због којих сам горд што сам их ја водио, раме уз раме са војницима Француске, у победоносну слободу њихове отаџбине...
* Бугарски краљ Фердинад - Крајем септембра 1918. године
Ово је крај свих нас...
 

Back
Top