ZAVET - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

ZAVET

Oceni ovaj blog
značenje pojma :

завет - свечано обећање, свечана обавеза на нешто; заклетва; завештана жеља или молба (Пелен ће вам горке сузе мамит, А оструга срце раздирати, Што ми нисте завет испунили - Завет, В. Рајић); заветни дар на који се неко раније обавезао, поклон који верници прилажу црквама

zavet - Poslednja volja

Ako kontate da hoću nešto da zborim u vezi STAROG ili pak NOVOG ZAVETA , grešite . To ostavljam drugima i za drugu priliku !
Jednostavno pade mi napamet , da izdvojim ovu staru reč , koju mnogi lingvistički srboljupci svrastavaju u arsenal najlepših srpskih reči , i doživljavaju je kao izvor duhovnosti naših naroda i narodnosti , serpske države . Jednom rečju , to je temelj našeg opstanka - zlatotiskanica , svederžateljska ; pa ko velim , treba videti kako naše vospitanije se ophodi prema njoj i kako je u praktikovanju poštiva !
No da se zna , ja mnim da je ovaj srpski , mnogo ljubljeni jezik , podmetačina , koju je započela velika vizantija , a okončala austrougarska monarhija , sa namerom da potisne iz našeg bića naše poreklo i narodni identitet , kako bi s'veštačkom duhovnom tvorevinom lako manipulisala slovenskim masama koje su im bile velika pretnja. No da se zna , ista ta podmetačina je nadživela ove države i njene tvorce , no nezna se doklen će , kao stvar sa Đeknom .
Nije zalud rečeno da zlo jede sve oko sebe , pa napošljetku pojede i svog tvorca !
I još nešto , mi drugi jezik nemamo , osim ove podmetačine , a da je bačimo i vrnemo jezik koga smo izdali , tek onda bi propali - izjedared ! Zato mnim da treba da ga poštivamo i časno , pošteno , ljudski koristimo do pošljetka !
A ne kao ono : vozi Miško , pa kud puklo da pukne !

Dakle , ovaj rečeni pojam , tumačen na savremen način , od odgovornih ljudi , znači : POŠTOVANJE DATE REČI !

Koliko je važno poštovanje date reči , bilo kome , bilo kad , ne bih da zborim - ali , koliko je naša duhovnost zadojena bilo kakvim poštovanjem bilo čega , kazuje i ovaj sliko prikaz :

NOVI ZAVET
I DAR-MAR

Toma: ........... Čujem da ti nisi ženjen...

Papa: (uzdahne) Celibat...

Toma: Ako, ako, proći će... Daće Bog...

Papa: (uzdahne) Zavet...

Toma: Ma pusti zavet. Štagar sam se ja puta zavetovo! I kad sam postao vojvoda, i kad sam postao predsednik, i na stiroporu, i u Skupštini... I kumu sam se zavetovao... Pravi dar-mar! Okreni novi list, papo: novi dan, novi list, novi zavet... Pa da te, blago meni, na jesen ženimo.

Papa: (sklapa ruke, moli se) Ave Maria, gratia plena...

http://www.danas.rs/danasrs/kolumnisti/novi_zavet_i_darmar.893.html?news_id=300481

Pošalji "ZAVET" na Facebook Pošalji "ZAVET" na Google Pošalji "ZAVET" na My Yahoo! Pošalji "ZAVET" na Live Pošalji "ZAVET" na MySpace Pošalji "ZAVET" na Twitter Pošalji "ZAVET" na Digg Pošalji "ZAVET" na del.icio.us

Ažurirano 07.05.2015. u 21:21, autor: 123loncar

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari