Idoli

Ti idoli,uvijek eto oni i opet oni stvaraju neku buru u narodu,bili to ovi ili oni. Nekada sam pisao o tome,nekada davno,ispasce da se ponavljam ali nije tako. Uvijek kada cujem djecu,stariju djecu,pa onu jos stariju (jer koliko se god mi trudili da budemo veliki,odrasli,pametni nikada to necemo biti,samo mozemo kako starimo biti veca djeca,nikako manja) najezim se. Dobro mozda ja nisam u pravu, ali hajde neka ovo bude samo moje razmisljanje,pa molim da se neko ne nadje uvrijedjen.

Gledam,citam,a i pricam sa ljudima o tome ko su njima heroji, sta njima predstavljaju heroji i da li uopste postoje heroji,haj usput ove heroje da spojim i sa uzorima u zivotu. Pricaju oni meni heroj je ovaj,heroj je onaj,hmm ali zasto? E vidite kada dodjem do toga zasto mnogi pocnu da mucaju i gube svoju sigurnost. Eto vidis on nosi majicu sa slikom svog heroja-idola,on se kune u njega,ali ima problem sa pitanjem zasto? Meni nekako sve to smijesno,onako socno smijesno, pa onda postavim sebi pitanje,mora li covjek koji je poznat,cije je ime u narodu zvucno (nije bitno zbog cega) da bude heroj-idol ? Mora li to biti muzzicar,ratni zlocinac,politicar,glumac,fudbaler itd. (dobro ako je sportista to je i dobro,to se moze podrrzati,ali kao uzor nikako kao heroj ili idol).

Ja u zivotu sam imao dva heroja-idola-uzora,imao sam kazem jer nisu vise sa nama,ali ni jedan nije bio zvucno ime,nije bio poznat,niti ista slicno. Bili su ono sto sam ja danas,oni su me kao osobu naucili da volim,da ne mrzim,da budem posten,da se borim,da pomognem,milione savjeta za zivot mi dali i do sada ni jedan nije bio pogresan,bili str0gi kada je to trebalo ali umjereno, borili se za mene tako sto su od mene napravili covjeka,pruzili mi mnogo toga (materijalnog da) ali puno vise onog ljudskog,nikad mi nisu rekli NE vec napred pokusaj da bi vidio kako je kada padnes,ali uvijek su ruku pruzili da ustanem i rekli e sad vidis kako je kad padnes,drugi put neces pokusavati ono sto ne umijes,ne mozes,ne zelis. Oni su me naucili o zivotu mnogo toga i dalje ucim od njih,jer su ostavili iza sebe dovoljno toga da mogu uciti,moji heroji nisu istampani na majicama,ne dizu ih u vis na protestima,ne meze ih jedni zato sto drugi ih vole,moji heroji si samo moji. Ja sam spreman stati ispred svojih heroja,braniti ih,dati obrazlozenja,objasniti,reci zasto i kako,ja to mogu sa mojim herojima.-idolima,ali ti se gubis nakon prvog pitanja.

Da odma razjasnimo ne krivim tebe koji su ti heroji onakvi kakvi nisu moji,ne krivim te sto tvoji heroji uce da mrzis ili nesta slicno,uopste te ne krivim,samo kada te budem pitao zasto volio bih da mi odgovoris,cak i ako ne odgovoris nece mi smetati,ja nemam nista sa tim samo se nekada zapitam da li ja grijesim ili mozda pogresno razmisljam. HVALA
 
Šta bre hvala , a tek smo počeli da dolazimo......pokrećeš mnogo problema...ma ni to nije bitno...daleko je bitnije da se junačiš...kao spreman si za ovo i ono o svojim herojima-idolima ....no ajde da se razgovaramo....
...kažeš kai i mnogi drugi :"od mene su napravili covjeka"....i tu je cela istina....mnogi od nas su napravljeni takvi kakvi su...kao što stolar uzme fosnu hrastovu , rastruže je , i od gredice napravi nogu za sto....baš onakvu kakvom ju je on zamislio i osmislio...mogla je ona da bude i drugačija , ali stolar je baš nju hteo...moglo je od gredice štošta da bude, ali stolar je teo nogu za sto...mogla je fosna i u obrod da se ugradi cela , a ne da se izkomada u gredice , da se samo od delića njenog napravi noga onakva kakvu je stolar zamislio......
...za matrijal , kako taj što osta , preteknu , tako i onaj što obradi stolar , možemo da kažemo da je mogao biti štota značajno , ali bi šta bi - po volji i nakani stolara...a ta volja stolara , ograničila je svojim delanjem sve mogućnosti i svela na jednu - veliki resl i noga za sto....stolar je taj koji je od fosne napravio podosta škarta da izvadi nogu za sto - što on lično misli da je dobro , dok umetnik drvodeljac smatra taj njegov rad štetom za fosnu , pa i štetom za umetnost , jerbo je on od takve fosne zradio ikonostas kome se dive svi pa i mnogi stolari koji dolaze u hram....

...tako biva i sa decom .... ako ih uzme u obradu stolar bivaju samo noge , za drštveni sto , na kome se gospodare gazde stolareve....ali , ako ih obrađuju drvodeljci umetnički nastrojeni , bivaju ikonostasi ispred kojih činodejstvuju rukopoloženi čobani društveno religijskih ovaca , koji se gospodare nad stadom svojim - muzu ga , šišaju , a po blagim danima po koje bravče zakolju , valja se posle velikih posta...

...svaka stvar , onakva kakva je veliča svog tvorca...pa tako noga vazda veliča svog stolara , a ikona od drveta svog umetnika drvodeljca...pa tako i ljudi , veličaju svoje stolare i drvodeljce....a svako veličanje počinje sa lažnim preterivanjem....
...zašto...pa ako delo veliča svog majstora, samim tim je i ono veliko- jer se nekako međ stvarima uvržilo i to , da majstorova veličina preliva se i na majstoriju...pa hvaleći majtora stvar sebe sama hvali...otuda svaka noga misli da je bolja , važnija i potrebnija od ikonostasa....konačno , hiljade i hiljade je nogu , a ikonostas je jedan !
 
e pa vidis ja mislim da sam ja kao podlogu dobio da budem covjek,a dalje je meni ostavljeno da se razvijam,da se razvijam i ne velicam nikoga,malo si promasio loncar. Ja ovdje nikoga ne velicam,ja pisem ono sto sam zapazio,uporedjujem,spominjem svoje heroje jer imaju mjesta u mom zivotu za spominjanje. Nije mene niko napravio ko nogu i prisrafio na neku dasku ili nesta slicno,naprotiv,mene je taj neko izdigo svog onako ne izblanjanog i sta vec,pa me pustio da se blanjam i oblikujem sam. Kada te neko napravi covjekom onda taj neko je tebi stvorio podlogu,stvorio te da mogu zrele grane iz tebe da se granaju,a ne krhke i lomljive. Pogresno si shvatio u tome je stvar, ja pricam o herojim koji su danas zauzeli paznju djece,a nisu to zasluzili,pa tako ti heroji stvaraju od te djece monstrume pune mrznje upravo zato jer nemaju podlogu,a ima li su isto tako mnogo,mnogo drugih heroja koji bi tu istu djecu naucili mnogo ljepsim stvarima i napravili od njih covjeka da moze dalje da se grana sa jakim korjenom. Svako ima nekog takog samo sto neke je sramota da kazu,neki ne zele da priznaju,a ja vidis puno mi je srce kada ispicam pricu o mojim HEROJIMA JER SAM PONOSAN NA NJIH.
 
Arry.Opet sto ti rece moje misljenje.Gledati nesto ili nekoga kao heroja je stvar sopstvene licnost.Nece svakom coveku neko delo ili covek ili bilo ko biti heroj.To mislim zavisi od same osobe,kakva je ona,sta nju odusevljava,sta rastuzuje.Prema tome,dakle prema svom shvatanju,da nekazem ,prema sebi od odredjuje da li je nesto herojsko,pa prema tome,da li je taj neko heroj.Meni je svaki covek koji ima dobro srce,koji je posten,heroj.Ali to je tesko otkriti(mislim da li je dobar ili posten).Poneki put iako je neko dobar ucini nesto sto moze da se posmatra i kao nesto lose,pa ispadne kontra od onog sto je on u stvari zeleo.Ali obicno covekove emocije cine tu stvar jako subjektivnom .Primer za to su mi bas te poznate licnost.One stalno nesto daju u dobrotvorne svrhe,pomazu ugrozenima koliko one zele,dakle najjednostavnije receno cine neka dobra dela.Medjutim kao mnogi i ja sumnjam da to rade jer zele da pomognu.Ali zasto ja sumnjam?Kako ja znam da on bas to radi iz tog loseg razloga?Nemogu,vec se vodim neki stvarima koje sam cuo,video pa posle sve to stavljam u isti kos.Dakle predpostavljam.Ali obicno istina bude drugacija.
Postavlja se pitanje zasto uopste postoi ta rec heroj?Po meni zato sto ima dosta losih stvari,ljudi pakosnih,sebicnih,gramzivih,a prilicno smo okruzeni time,i iz nekog ocajanja mi se divimo nekom dobru koje vidimo,pa nazivamo herojskim.Za mene je sve dobro herojsko i svak koje dobar je heroj.Merenje ko je vise,a ko manje jer ruzno i unosi jednu ruznu stvar u nesto dobro.
 
...dobro sam ja razumeo tebe , ali ti treba da razumeš da do nekog doba od rođenja pa do takozvane zrelosti , mi smo u rukama nekih vaspitača , koji od nas prave nešto što će zauzeti mesto u društvu...hoću da kažem mi smo proizvod kašto je jedna drvena noga ili pak ikonostas...tako su i ovi svi oko nas , da kažem idolopoklonici...oni su napravljeni da budu takvi....tu nema zbora....
...ja ne tvrdim da nema heroja , dapače , ima ih mnogo , samo je stvar šta je heroj...za neke je neki prvak sportski heroj , dok je za mene on onaj škart , resl , od vrbove ili topolove fosne....ima ljudi koji misle da su heroji časni , pošteni , smerni , čovekoljubivi i sve tako...ja se sa njima slažem , da su takvi zaista heroji....recimo , možemo reći da su majke heroji , koje su i na samrti posvećene svojoj deci i bezuslovnoj ljubavi prema njima !
...nije čovečanstvo bez heroja ljudskih , samo ih larma i prostakluk ništaka stavljaju izvan fokusa rulje !
 
zlatan0;bt269634:
Arry.Opet sto ti rece moje misljenje.Gledati nesto ili nekoga kao heroja je stvar sopstvene licnost.Nece svakom coveku neko delo ili covek ili bilo ko biti heroj.To mislim zavisi od same osobe,kakva je ona,sta nju odusevljava,sta rastuzuje.Prema tome,dakle prema svom shvatanju,da nekazem ,prema sebi od odredjuje da li je nesto herojsko,pa prema tome,da li je taj neko heroj.Meni je svaki covek koji ima dobro srce,koji je posten,heroj.Ali to je tesko otkriti(mislim da li je dobar ili posten).Poneki put iako je neko dobar ucini nesto sto moze da se posmatra i kao nesto lose,pa ispadne kontra od onog sto je on u stvari zeleo.Ali obicno covekove emocije cine tu stvar jako subjektivnom .Primer za to su mi bas te poznate licnost.One stalno nesto daju u dobrotvorne svrhe,pomazu ugrozenima koliko one zele,dakle najjednostavnije receno cine neka dobra dela.Medjutim kao mnogi i ja sumnjam da to rade jer zele da pomognu.Ali zasto ja sumnjam?Kako ja znam da on bas to radi iz tog loseg razloga?Nemogu,vec se vodim neki stvarima koje sam cuo,video pa posle sve to stavljam u isti kos.Dakle predpostavljam.Ali obicno istina bude drugacija.
Postavlja se pitanje zasto uopste postoi ta rec heroj?Po meni zato sto ima dosta losih stvari,ljudi pakosnih,sebicnih,gramzivih,a prilicno smo okruzeni time,i iz nekog ocajanja mi se divimo nekom dobru koje vidimo,pa nazivamo herojskim.Za mene je sve dobro herojsko i svak koje dobar je heroj.Merenje ko je vise,a ko manje jer ruzno i unosi jednu ruznu stvar u nesto dobro.
Greska danasnjeg drustva je ta sto su pobrkali neke stvari,pa postaju heroji i oni sto su susta suprotnost tome,to nije moj sud to su cinjenice,al opet to je samo moje misljenje...fin opis onoga sto ti smatras pod tim heroj i svaka ti cast,cijenim to i mislim da je to upravo to,opet samo moje misljenje...e da i hvala na citanju :D...
 
123loncar;bt269635:
...dobro sam ja razumeo tebe , ali ti treba da razumeš da do nekog doba od rođenja pa do takozvane zrelosti , mi smo u rukama nekih vaspitača , koji od nas prave nešto što će zauzeti mesto u društvu...hoću da kažem mi smo proizvod kašto je jedna drvena noga ili pak ikonostas...tako su i ovi svi oko nas , da kažem idolopoklonici...oni su napravljeni da budu takvi....tu nema zbora....
...ja ne tvrdim da nema heroja , dapače , ima ih mnogo , samo je stvar šta je heroj...za neke je neki prvak sportski heroj , dok je za mene on onaj škart , resl , od vrbove ili topolove fosne....ima ljudi koji misle da su heroji časni , pošteni , smerni , čovekoljubivi i sve tako...ja se sa njima slažem , da su takvi zaista heroji....recimo , možemo reći da su majke heroji , koje su i na samrti posvećene svojoj deci i bezuslovnoj ljubavi prema njima !
...nije čovečanstvo bez heroja ljudskih , samo ih larma i prostakluk ništaka stavljaju izvan fokusa rulje !
JEsmo u rukama vaspitaca,ali vaspitaci definitivno od tebe ne prave ono sto ces ti biti ili kakav ces biti,ne cine nas vaspitaci podobnim ili nepodobnim za drustvo,to je daleko od toga bar na Balkanu."nemaju" vaspitaci vremena za to prezauzeti su oni necim drugim tokom naseg odrastanja.
Da su majke heroji to se u potpunosti slazem i upravo sam i pisao o takvim herojim,a ne o onim zvucnim. Pitaj ljude oko sebe koga smatraju herojem i sta za njih on predstavlja,mali broj ce spomenuti majku,oca,djeda,baku...
 

Back
Top