...Ja i moje Lijepo...

...Pogledajte prilog 345387
...lijepo iz prirode
kad u sebe uselim
više se ne veselim
i samo muka i sjeta
mojim predjelima duše
šeta
na lijepo
svako ima pravo
a stavljajući na nju
svoju šapu
izgradio sam duše
drugu mapu
koja više ništa ne želi
ne traži
i samo oko sebe gleda i često
ni sebi vremena nema
ne da
da krvotoke
pusti po njoj svoje
jer ljepota je prokletstvo
i sve oko njega
što je...
...to je kao voda
uvijek nadire
i prodire
za prioritet
ima svoje nemire
ne prema gore
nego samo
nemire...
...dignem tako ruke
i proglasim svoje muke
nepotrebnošću i nazadlukom
ali opet u nesaglasju sam s tom
odlukom
i lijepo
tako ružno počne
da me razdire
i podsmješni prst
i ono počne
u mene da upire...
...i kad smo podalje jedno od drugog
obojma je sve daleko
ali
kad nekome od nas zakuca
neko
Zov Divljine uradi svoje
i zaurlamo Oboje...​
 
" ljepota je prokletstvo"

...u onome , u kome nebo padne , tamo je vaistinu tako ....no stvari ljudima drugačije stoje...Arhangel je sa njihovog neba , ništavilo i njegovu grdobnost , sa neba njihovog zbacio , učinio ga božanski lepim....sad se zemaljske rugobije u ništavilu svoje grdobnosti , dave !....njima je lepota prokletsvo a čoveku i njegovod detetu božanstvo !
 
...lijepo kao estetska kategorija sklono je relativnom i podpada pod osjećaj a ne vrijednost...božansko lijepo je Nešto što nas majčinski napaja i ne napušta...zna to Faraonn...ovdje sam mislio na lijepo u vizuelnom, dnevnom sezonskom onom koje je često u 'upotrebi' i ne bi trebalo ga sagledavati očima nebeskim tj. trenutno napojenim višim oblicima lijepog za koje smo rijetko kad i ko sposobni...zemaljsko lijepo je često samo privid kao naprimjer cvijet koji svojim šarenilom mami oprašivače i izgleda da je oprašivanje smisao zemaljskog lijepog...kad to lijepo odraste onda postaje njegova istina...ljepota poja slavujevog je isto davanje na znanje drugim istovrsnim pticama da je to njegov revir ...ali nama je dovoljno šta naše oči i uši vide...moj Prijatelju...cijenim tvoj komentar ali drugo drugim objašnjavamo...no, dobro je kad je tu i uzmimo ga kako nam odgovara...
 
...to o čemu govoriš je dopadljivost...dopadljivost je kategorija i ona zbog subjektivizma može biti relativna...kao što se oprašivaču dopada ovaj ili onaj cvet pa sleti na njega, tako i čovek po nekom njemu neznanom usudu prigrli njumu dopadljivo , ono , prema čemu su drugi ravnodušni ili pak ne zamećuju kao što oprašivači njima nedopadljiv cvet ne primećuju....
...ono što je lepo , svakom razumnom čoveku , takvo je da njemu ne možeš ništa oduzeti ili pak dodati - zato njega ne možeš ni relatizovati...vasiona je lepa , pa i vaseljena u njoj...lep je vaseljenski život i njegovo beskonačno trajanje , koje se predstavlja razumu u svakakvom obličju , pa i cvetu...cvet je lep zbog toga što je život u njemu , a ne zbog oprašivača....ima cvetova kojima nisu potrebni oprašivači , a oni opet nagrću na njih , večno i večno bivaju odbijeni....
...ništaci rugobijasti nagrću na cvet čovečnosti , poštenja , časti i istine...neke slabe duše pred tim oprašivačima popuste pa relativizuju čovečnost , poštenje , čast i istinu...tako bar oni misle , zajedno sa svojim otprašivačima rugobijastim....no , tako je njima samo ugodno i dopadljivo , dok je ljidima ništačko i pogubno....
...lepota neće nikad sa nebesa da siđe međ smrtnike , čak i kad zlo razvali sva nebesa vaseljenska....
...no moć govora e takva , služi svima pa i svemu...
...ja ne mogu da propustim priliku , kad je reč o lepoti , da je izdvojim iz iz govora sveta i vratim tamo gde joj je mesto....znam , da bilo ko bilo šta u vezi nje učinio , samo sebi čini , jer ona je nebeska...i baž zato , priliku ne propuštam jer samo tako sebi činim i onima koji razumeju o čemu govorim !....
 
...ne bih se složio jer dopadljivost je nešto u prolazu
a lijepo kao kategorija na kojoj leži Estetika
i ako se shvati u logičkom smislu
kako reče Kroče...kad bi zaljubljenik vidio pod lupom lice svoje dragane koje je za njega u svim ružama,-vidio bi pjegice dlačice i itd...nedopadljivost kao ti reče...
ali
logička ljepota nema mnogo zajedničkog sa ljepotom na kojoj treba stajati estetika...samo ljepoti ne bi smjeli dati uske kolosijeke
kao i ukusu i diskutovanju o njemu...lijepo je i u expresionizmu i u gotici i u viktorijanstvu uopšte i u kubizmu...apstrakišmu...
ali ,
lijepo je lična kategorija i ne smije se ni Mona Liza
svetom proglašavati jer je od Leonarda...
...no o Lijepom,- ružno je diskutovati i nezahvalno...
 

Back
Top