O daktanju KLIMOGLAVCA , ULIZICA , GMAZOVA i vladajućem ništavilu

Kad se govori o Evet efendiji , mora se imati na umu autokratska vlast i razlike severozapada i jugoistoka u upravljačkim duhovnim strategijama , sa kojima se vlada imperijama i kolonijalnim državama ! Onda tu , u toj razlici možemo uočiti dvorskog Klimoglava , nasuprot koga stoji dvorska Luda !
Ako je dvor ( vlast ) , imao Klimoglava pored vladara , kao nekakvog liberalnog podpresednika krunske vlasti , onda su ministri i đenerali morali o svemu da imaju lični stav i operativni plan , kako ga ostvariti na opšte zadovoljstvo države - a on stav , ni u pojedinostima nije smeo da podseća na vladarev ; ako li je pak dvor imao Ludu , onda jedino ona nije smela da ima isti stav kao vladar , pa ni u pojedinostima , dok su ministi i đenerali morali i u detaljima da se slože sa vladarom - da dakću , non stop , kao što Klimoglavi dakće svom vladaru !
Neko reče velike države imaju velike vojske , koje mogu sve vladarske greške da isprave i od svakog neprijatelja državu da odbrane ; dok u malim zemljama , sve je nekako sledstveno njenoj veličini , minijaturno , pa i vojska , zato one svoje greške , ako ih i naprave , ispravljaju velikim znanjima , umećima i veštinama ! Oću reći , male zemlje ne smeju da imaju ministre i đenerale - klimoglave , a ne smeju ni ludo da se ponašaju , jer dvorske Lude , negdašnje , uvek su vladale velikim vladarskim znanjima , umećima i veštinama , za razliku od ministara njihovih vlada !
A gde smo mi to sad , u kojoj smo mi razbojničkoj pećini zaglavljeni bes svetlosti sunca , u ovoj svetskoj džungli , to niko sveti nezna - čak ni Čarli , a G-din Vulin nema pojma , ali lepo naplaćuje svoj eho efendi posao , više od tri decenije !

"Posao Evet efendije je, da kažemo, bio i lak i dobro plaćen. Sve što je trebalo da radi bilo je da posle svake sultanove rečenice kaže: „Tako je, svetli padišahu, svaka ti je ka vladičina“. Budući da smo mi, Srbi, bili osmanlijski podanici, silom prilika smo poprimili neke osmanlijske običaje. Ali smo im, predvidivo, udarili pečat naše posebnosti. Sledstveno, beglerbeg Vulin Aleksandar ne izgovara „da, tako je, svaka ti se pozlatila“, nego doslovce ponavlja sve što je naš padišah rekao, tako da bi njegovu funkciju trebalo nazvati - eho efendija."
- See more at: http://www.danas.rs/danasrs/kolumnisti/eho_efendija.881.html?news_id=295549#sthash.PRIWhDJC.dpuf
 
Evet efendija
U slobodnom prevodu: Klimoglav. Ali ne bilo kakav. Profi klimoglav.
Na turskom dvoru je postojala, o tome je Andrić pisao, funkcija evet efendije - kome je jedini posao bio da sluša sultana i da „sa razumevanjem“ klima glavom, u stilu: "O svetosti veća od Alahove, o svetlosti jača od sunčeve, o kur*če nad kur*cima, odakle ti jopet takva genijalnost da je prospeš po nama nedoličnim sa svojih mednih usnica."
Radno mesto, fultajm, porezi i doprinosi,dobra plata, ide staž... Za njega se, pored urođenog du*peuvlakačkog talenta i decenija posvećenosti njegovom razvoju, morala imati i deeeeebela veza. Nije mogao svako klimati sultanu.
Te funkcije na modernim dvorovima više nema, ali zanat je opstao.
Ma, ne samo opstao, nego se i jako razgranao, infiltriravši se u sve novodvorske funkcije. Sada su i savetnici i portparoli i ministri i sva svita samo jedan veliki evet evendija koji po ceo dan klima li klima.

U svetu dvorova nema klimatskih promena - dok je dvorova biće i evet efendija!

- Časni evet efendijo, evo pred penzijom ste, u rahatu je proveli, a nikad vas ne pitah, o'kle vam snaga da onu budalu sultana slušate tol'ke godine i da mu, 'nako uverljivo, klimate i klimate, da mu 'iljadu puta klimanjem raspaljute nove budalaštine.
- Dobri moj Omere, nije ni tebi bilo lako biti hećim onome gmazu debelom, pa si jopet nekako sve one sifilise njegove i gorušice zalečio... A ja sam im'o jednostavnu strategiju. Ne slušam šta ovaj se*re, nego se sve sećam kako sam sultaniju prošlu noć nabad'o, i za svaki nabod klimnem. A mog'o sam dugo dok ne svršim!

preuzeto sa : http://vukajlija.com/evet-efendija/658277

 

Back
Top