IZNENAĐEN I UVREĐEN na državni praznik - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

IZNENAĐEN I UVREĐEN na državni praznik

Oceni ovaj blog
Poslednji Titov govor , održan 22.12.1979 za dan Armije !

Malo sam se bavio gnjuranjem po netu , te na ovoj adresi nađoh ceo govor ( http://www.index.hr/forum/97/povijes...sala-tita.aspx ) . Ne mogu da verujem u sve ovde rečeno ; ipak vredi pročitati !

"No, idemo nekim redom. Rekao sam vec da je političko i sigurnosna situacija na Kosovu svakim danom sve lošija. Stvoren je neki jaz i netrpeljivost između kadrova srpske i albanske nacionalnosti. Kadrovi Albanci iz Kosova misle, da ako su po Ustavu iz 1974. godine dobili veća prava, pa dijelom i državnost, a ja napominjem da sam bio protiv tog Ustava, da mogu samostalno obavljati i državničke aktivnosti. Tako je nedopustivo da mogu mimo republike Srbije, a i Federacije, voditi državničke razgovore s Albanijom. Tako su samoinicijativno, bez našeg znanja, dovodili iz Albanije profesore da na fakultetima i školama predavaju historiju po albanskom programu, da uče našu djecu i studente da je Kosovo sastavni dio velike Skenderbegove Albanije, koja je privremeno pod Jugoslavijom. Ili, mi malo znamo o aktivnosti albanske emigracije, a vidite drugovi, ona ubire „danak" za školovanje Albanaca za komandire koji će komandirati za često najavljivani „narodni ustanak" na Kosovu. Imam podatak da njihovi obavještajci i viši oficiri iz „Sigurimija" predaju marksizam na Prištinskom univerzitetu, a dobio sam podatke da neki, kao Bakali, Hodža i dr. imaju svoju „privatnu" obavještajnu službu na području ne samo Srbije, već i u drugih republika, a posebno zbog šverca droge preko albanskih luka. Naime, javna je tajna da pri albanskoj mornarici postoji poseban odred za šverc droge. Sve se to dešavalo na Kosovu pa su, poslije IV brionskog plenuma i pada Rankovića, Službu bezbjednosti razbili i sada „caruje" ne samo „Sigurimi", vec i „privatne" obavještajne službe u toj pokrajini. Zamislite svi ti koji sada viču: „Kosovo republika" i koji rukovode takvom akcijom imali su pripremljene spiskove koje ljude iz Službe bezbjednosti na Kosovu treba maknuti. Obavještajna služba iz Tirane „Sigurimi", po našim podacima, ima u toj pokrajini preko hiljadu svojih ljudi, a oni su organizirali svoje centre i u Hrvatskoj i u Sloveniji, a nažalost i u Beogradu. Iako se sve to radi tajno, ipak su neke njihove aktivnosti otkrivene. osebno me zabrinjava podrška separatizmu na Kosovu od nekih rukovodećih ljudi u Sloveniji i Hrvatskoj. Nije slučajno Kardelj još ranije upozorio kosovsko rukovodstvo da takvom politikom „siju vjetar, a žnjet će buru". Od ranije, a posebno od 1974. godine i donošenjem novog Ustava pokrajine, a posebno na Kosovu, igraju se veliko državne politike. Tako i na Kosovu, a i u Novom Sadu ,,državnici" kažu: „Mi nemamo zajedničkih interesa u vanjskim i drugim državničkim problemima sa Srbijom". A, čije su one pokrajine, nego republike Srbije? S takvom politikom se pod hitno mora prekinuti. Evo, da ne ponavljam na Kosovu su „uvozili" profesore iz Tirane, koji su napravili historijski ,,lom" u Prištini, a u vanjskoj politici tvrde: Mi smo pokrajina koja ima pravo ratificirati međudržavne ugovore. Tu „privilegiju" drugovi nema niti jedna republika u Jugoslaviji, a i u Prištini i Novom Sadu oni su se bi uzeli i to pravo koje ima samo Federacija. Sjećam se, drugovi, zime 1968. godine kad su u Tetovu razbijene demonstracije albanskih nacionalista, mnogi pa i osuđeni pobjegli su na Kosovo, gdje su nesmetano nastavili školovanje ili dobili pravo, a neki su dobili i odgovorna mjesta. Pokrajinsko rukovodstvo albanske nacionalnosti tvrdilo nam je da bježe zbog „makedonskih šovinista" i da im treba pomoći. Pa i u Zagrebu i Ljubljani bilo je takvih razmišljanja. S druge strane, pridošlicama iz Albanije davali su jugoslovensko državljanstvo s motivacijom da bježe iz Albanije zbog terora. Tko im je to omogućio? Mi drugovi! Nitko drugi. Sto smo posijali to ćemo i žnjati. A evo, poslije IV plenuma i pada Marka iz Kosova sve do sada iselilo se preko deset hiljada Srba i Crnogoraca. Kuće su im otkupili Albanci za „zelene" dolare i to po povoljnim uvjetima.

Drugovi, moram reći, kad je u pitanju Kosovo da svi koji su glasali za Ustav 1974. godine biti će krivi za sudbinu Jugoslavije. Jedini koji je imao hrabrosti da javno glasa protiv Ustava bio je narodni heroj Radenko Mandić, koji je tvrdio da je takav Ustav protivan AVNOJskim načelima. Zar nije značajna i Kardeljeva poruka koji je pri donošenju ustava rekao: „Nije važna država, već oni koji imaju vlast". A, vidite, sada kada imamo ovakav Ustav, a on nam onemogućava kontrolu, posebno u političkim potezima u republikama i pokrajinama, razbuktava se nacionalizam kao na Kosovu. Tada će se svera interesa nacionalizma usredotočiti i na JNA, a to je najopasnije za integritet Jugoslavije.
"

Pošalji "IZNENAĐEN I UVREĐEN na državni praznik" na Facebook Pošalji "IZNENAĐEN I UVREĐEN na državni praznik" na Google Pošalji "IZNENAĐEN I UVREĐEN na državni praznik" na My Yahoo! Pošalji "IZNENAĐEN I UVREĐEN na državni praznik" na Live Pošalji "IZNENAĐEN I UVREĐEN na državni praznik" na MySpace Pošalji "IZNENAĐEN I UVREĐEN na državni praznik" na Twitter Pošalji "IZNENAĐEN I UVREĐEN na državni praznik" na Digg Pošalji "IZNENAĐEN I UVREĐEN na državni praznik" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. 123loncar (avatar)
    Bili ste na poslednjem sastanku vrha JNA s Titom, 22. decembra 1979, u Karađorđevu. Šta je tada rečeno?
    Na Dan JNA Tito se loše osećao, sve se svelo na prigodan pozdrav generala Ljubičića i zajednički ručak, ali dan ranije, na sednici Saveta narodne odbrane, na kojoj su bili prvi ljudi federacije, republika i pokrajina, JNA i TO, naravno i maršal, kao načelnik Generalštaba podneo sam referat o stanju u oružanim snagama. Stanje u društvu ocenio sam kao negativno, izneo sam to kao upozorenje na posledice, u opreznom kontekstu šta se sve može dogoditi u vremenima posle Tita. Naravno, to sam vrlo fino formulisao, ali Tito je sve pažljivo saslušao. Bilo nam je važno da on o tome zauzme stav. Uglavnom, moje ocene niko odmah nije komentarisao, jer je predsednik SIV-a Veselin Đuranović nepredviđeno istupio odmah posle mog referata, zatraživši devalvaciju dinara i novo zaduživanje zemlje kod MMF-a. Tito je odbio i jedno i drugo, Đuranović je ponudio ostavku, Tito se naljutio i završio sastanak. Situacija je bila neprijatna, poslednja prilika da pred svima i maršalom diskutujemo o tome kuda ide zemlja. To je prošlo, jer Tito je odmah zatim otišao u Klinički centar u Ljubljani. No, Tito je u svakom susretu s nama iz JNA uvek naglašavao da se SFRJ mora očuvati i odbraniti.
    http://www.nspm.rs/hronika/branko-ma...tml?alphabet=l
  2. Tol (avatar)
    sjajno, msje Lončar...tekst je stvarno dobro izabran!! Sve vezano za Kosovo..koje je već od 1974. bilo slobodno i Albansko...a sada će neki novi klinci reći da su komunisti za to krivi...ali KOJI?..iz kojih delova je seme posejano? Slo i Cro?podrška i Nato začini naravno i Albansko mešetarenje i slobodno javno šamaranje cele Juge

Kardeljeva poruka koji je pri donošenju ustava rekao: „Nije važna država, već oni koji imaju vlast".
    da...da...i "neki novi klinci" radjani i odrasli i školovani po dijasporama, kao činovnička(diplomatska) deca bila a i sada su vlast..gde nije važno koje države.
  3. Sabonis (avatar)
    Znajuci politicare danasnje ne mogu 100% da poverujem u to da je Broz bio toliko nemocan i da je morao samo nesto da potpise a svi ostali su krivi. Imamo tu situaciju npr. danas prvo kada SPS koji je bio u vlasti sa DS govori da je za sve DS kriva, posle vlast SPS-SNS gde SNS optuzuje za sve SPS,a i posle toga kada je SNS mogao sam da formira vlast formira je sa SPS.
    Bilo kako bilo,to vreme je proslo, drzava se raspala,sistem se raspao,ekonomija...gotovo je,za prosutim mlekom ne treba plakati ako zelimo da se snadjemo kako da zivimo dalje...
  4. Gloriana (avatar)
    Hvala! Tacno si me ovim vratio u moje poslednje studentske dane i duge rasprave o ovom govoru, zujali smo do rane zore.O posle toliko godina...
  5. Lord Gledston (avatar)
    Ono sto je bilo,ne treba vise pominjati,jer nema nikakvog smisla. Sve ovo,potseca me,na slucaj kada devojka vanbracno
    iznenada rodi dete. Pocne da se postavljaju pitanja,ko je za to kriv ? Tada je sve kasno. Dete je rodjeno - i valja ga
    ljuljati.Zasto mi u Srbiji,sve gledamo da ispravimo,kada vise ispravke nema. Sto je bilo bilo je. Sto rece nedavno nas
    Premijer,svi smo krivi i sada samo mozemo da trazimo puteve,kako sve to sto se desilo,da sto bezbolnije podnesemo.
    Vracati se na Titove govore iz 1974 godine.....pa to je kojestarija. Da je drzavni brod Srbije,a kasnije Kraljevine
    Jugoslavije,bolje vodjen,mi ne bi preziveli ni strahote Prvog,kao ni Drugog Sverskog rata. Sta je falilo Turskoj Spaniji i
    nekim drugim zemljama,koje nisu dozvolile,da budu uvucene u te strahote.Ali nama je "cast" uvek bila na prvom
    mestu,pa smo gubili pola stanovnistva na stratistima,bez ikakve potrebe.
  6. Lord Gledston (avatar)
    Pokusavam da uverim moje zemljake Srbe,da za sve sto je proslo,sto vise ne moze da se ispravi,ne
    vredi "kukati".Hajde da se okrenemo buducnosti. Hajde da sve ono,sto nam se u proslosti desavalo,
    a sto nije islo nama u korist,hajde da nam te greske,budu pokazatelj,da u buducnosti,ne cinimo iste
    ili slicne.Tvrdoglavost nas nece nikuda odvesti.Video sam mnogo slucajeva,kada recimo nastanu velika
    neslaganja u braku,zbog tvrdoglavosti jedne,ili obe strane,supruznici zive desetinama godina,u pravom
    paklu. Dakle,ako nesto ne ide,ako je zajednicki suzivot nemoguc,bolje je lep rastanak,nego los opstanak.
    Mislim da je uvek bolje,ako vec ne moze drukcije,mala srecna zemlja,nego velika,ali sa nesrecnim
    ljudima,koji jedno drugom,ne zele dobro.
    Ažurirano 13.11.2014. u 21:08, autor: Lord Gledston
  7. 123loncar (avatar)
    ...pa Lorde to što reče vaš Premijer - moj kancelar , možda ste vi koji ste s'njim i krivi , bar onoliko koliko st6e podržavali njega kad je sa vojvodama četnikovao , orgijao , palio i žario - pa skenjjjjjao nekoliko država ....ja nisam ga u toj raboti podržavao , pa ne mogu da sa njim , a naročito ne sa vama da delim krivicu...čak neću da učestvujem ni u njegovom jučerašnjem stiroporisanju , a ni u današnjem evropeisanju - naročito kad otima reformatorski od gladne nejači iz ustiju , i puni džepove barabama , ništacima i megatrendovskim ponavljačima....
    ...do što ste vi zatrudneli od zla koje vam je vanmaterično on ugradio , pa ispravljate poštenje u nepoštenje , čast u besčašće , dobro u zlo - to je vaš emotivni problem iz koga imate intelektualno kopilče...pa kad ste se snjim , premudrim akali , sa njim i delite odgovornost za kopilče koje ste rodili...
    ...zapamti , nikad nikome nisu oni što zlo činiše dobro doneli...jedamput zlotvor celog svog života zlotvor ...isto to važi za ubice , ništake i političare...možete sa vašim Premijerom jošte mnoga vaskršnja irinejska jaja da pojedete , ali zlo koje je načinjeno u dobro neće vaskrsnuti !...
    ...moj ti je Lorde prijateljski savet , kloni se njih i ne deli sa njima ništa - spašavaj dušu , zajebi lordovstvo !