DEDA ADAM - kalemar - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

DEDA ADAM - kalemar

Oceni ovaj blog
Biće treće - tako j govorio pokojni deda Adam , krajem pedesetih ; svakodnevno sedeći na klupi ispod stoletnog migavca . kalemljenog njegovom rukom na vinovoj lozi ! Tu je veselnik sedeo po vasceli dan , sa ispisnicima , bistrio POLITIKU ; glasilo ondašnje vlasti , držeći naopačke novine u ruke !
Pokojna baba Milja , u dvorištu iza klupe , sedela je sa preslicom u ruci i govorila tiho kroz nos : sve ti znaš , jjjjebili te moj otac slepog ispod očiju - kukumavko , prizivaš zlo , nesrećo bagaljiva , podrtavela - pamet ti prozukla pa malerišeš ovaj svet !
Mi deca , na putu do škole , prolazili smo pored njih i gledali tu svakodnevnu predstavu ispod migavca , sa dubokim poštovanjem i obaveznim : Ljubim ruke !
Daleko iza tih vremena , krajem prošlog veka , bar za mene - bi treće , deda Adamovo . Ceo svet nagrnu na nas da sažeže ovu sirotinju , i sa neba sruči crnog anđela - koga iz milošte naš neprijatelj nazva : milosrdni ! Dal što one koje strefi , spase ratnih muka i zemaljske tiranije , dal iz zlokobne mržnje ; tek taj anđeo bi nebeski efikasan do zla boga , i osta on za svet milosrdni .
Mnogi u tom ratu izgubiše sve pa i sebe , a ovi što ostaše , dal od straha , dal zbog zle ratne kobi , tek nekako nisu kao oni prejašnji ljudi ; kao oni koje pamtim , kao dete - pa nisu ni kao oni , kad sam pustio tek narasle brkove i javno išao sa cigaretom pored klupe ispod migavca , na koju u to moje momačko vreme nije sedeo deda Adam sa ispisnicima , niti je iza njih baba Milja gunđala iz nosa . Oni se upokojiše nešto pre tog vremena , dok sam služio otadžbini - što mi javiše u jednom kratkom pismu , koje me opomenu i nagna u razmišljanje o prolaznosti . Kad sam odslužio narodu , otidoh u crkvu , kako to mladeži lepo vospitanoj tog dona priliči , da zapalim sveće, za pokoj im dušama ; tad pop Rade reče mi sleđa : ne tuguj sine , oni su se iz smrti preselili u život na onom svetu !
I danas mi popove reči odzvanjaju u glavi , biće da mi ovdi stalno vičemo naglas , onu : ustajte mrtvi da mi legnemo živi ! I zaista , mi smo živi , a kao i da ne živimo . Palklen je ovdi život , a često grđi i od njega ! Verovatno zbog toga se i onaj zvaše , to se jasno videlo u onom trećem svetskom a našem , krajem prošlog veka : MILOSRDNI !
U tom trećem , SVETSKOM A NAŠEM , nije ruska država ratovala ; nije ni bila protivu nas , a nije bila ni za nas ! Nekako tad , dok je milosrdni anđeo sejao smrt ; razarao i uništavao sve živo i mrtvo , mišljah za tu rusku državu , tadašnju , da pošto nije protivu nas , a nije ni protivu njih , da je više za njih nego za nas !
Pa da , koja je to kosmička pravda , da se bez mešanja gleda kako silnici mlate nejač ! Mišljah da nema takve pravde , naročito je nema za nejač ! A opet , nekako , ne priliči moćnom da gleda i ne zaštiti bespomoćne od zla silnika ! No , bi šta bi !
A javi mi se tako kadgod , deda Adam , kao ovaj put - zato ovo i velim !
Kamda oće da me uteši , ispravi , pripremi , šta li - pa veli : nije sinovče bilo treće , tek će da bude ! Kaže : ima kosmičke ratne pravde , tek će da bude treće !
Mislim se , ajd deda , nek bude ! Ti si kalemar , i to onaj koji je na lozu kalemio migavac ! Ću preguram i to čudo !
Kad niotkud , čitam šta kaže jedna ozbiljna nemica ! A kad nemac kaže , to je zakon ! Taj nemac ne odstupa , makar i na svoju štetu ; kad je reč o ratu ! A ona veli :

"Biće rata. Izgleda da ništa, ali apsolutno ništa ne može sprečiti bankrotiranu američku administraciju da draži Rusiju toliko dugo, dok ne pukne. Svaki rat se isplati, jer naoružanje donosi novac... Njima je novac neophodan i za to će učiniti sve! "

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/486091/PUTINOVA-NEMICA-Bankrotirana-Amerika-ce-pritiskati-Rusiju-dok-ne-pukne-bice-rata

Pošalji "DEDA ADAM - kalemar" na Facebook Pošalji "DEDA ADAM - kalemar" na Google Pošalji "DEDA ADAM - kalemar" na My Yahoo! Pošalji "DEDA ADAM - kalemar" na Live Pošalji "DEDA ADAM - kalemar" na MySpace Pošalji "DEDA ADAM - kalemar" na Twitter Pošalji "DEDA ADAM - kalemar" na Digg Pošalji "DEDA ADAM - kalemar" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Dugo se krčkalo u ovom balkanskom loncu sve to pre nego što je buknulo.A mi smo se pravili ludi...pa sad nam sve krivi drugi
    Svet se i danas pravi lud a vidi se šta se radi i šta se sprema,dobro kaže Švabica
    ps
    Menščini poznat mi taj deda Adam,jel zavijao duvan u novine ?
    Ažurirano 08.08.2014. u 12:47, autor: zxy
  2. 123loncar (avatar)
    Pokojni deda Adam , zaista je bio kalemar , reklo bi se umetnik ! Od toga je izdržavao porodicu ! U slobodnom vremenu bavio se krčenjem šuma , zarad sadnje plantaža . Bio je majstor za vađenje panjeva , sa svim žilama , koje imaju mržu malo veću od same krošnje . Teren koji on očisti od drveća , majstorski je uređen za dalju kultivaciju i uspešnu sadnju vinograda . Vinograd je interesantan , jer traži dubinski čist teren , kako bi se loza nesmetano ukorenila i bila dugotrajna !
    U slobodnim trenucima , kad nije biostrio politiku ispod migavca , svojim kalemarskim nožem rezao je muštikle ! Obožavao je dugačke muštikle , kao turski čibuk za nargilu . Govorio je , što duži čibuk , zdraviji pušač ! Čibuke nikad nije čistio , već bacao . Govorio je : stari čibuk , prepun je pušačeve smrti.
    Cigarete je uvijao , od pravog hercegovačkog kuvanog duvana ! Kupovao je cigar papir , koji je držao u nikolovanoj graviranoj kutiji - saputnici . Ona je bila njegov ratni drug - svetinja ! Pored duvana i cigar papira , u njoj je bio trut , kresivo i kremen kamen !
    Kao dete krišom sam gledao njegovo ritualno pušenje iz čibuka ! Njegovi ispisnici , kako ko , uvek su imali bar duvan kesu sa novinskim papirom . POLITIKA i BORBA bile su rođene i za te potrebe , jer su uvek imale velike prazne margine - bez olovne farbe . Većina njih je imala žute prste , jer su pušili na iglu - danas bi se to reklo "do koske". Gotovo svak od njih je nosio za rever jeleka ili kožuha , sa unutrašnje strane iglu sargijaču - pa kad cigareta dođe do noktiju , pikavac se natakne na iglu i ispuši sav - savcijat . Zato su svi imali žute brkove na usnama !
    Ljudi tog doba , govorili su : 'zem ti poljubac bez brkova !
    Danas se taj soj ljudi više ne pominje ni u pesmama , sa onim nekad čuvenim stihom : Junaci brkati i strašni , nežnoga srca , ljubili su ženske skute !

Balkanska siva ekonomija , ubi pušače koji su zavijali na prst duvan ! Danas šverceri valjaju male kineske jevtine naprave koje sirotinji prave originalnu filter cigaretu ! Kupiš tako jednu kutiju finog in duvana , pa kad ga ispušiš u nju turiš ovo kinesko čudo od cigare , paklo turiš na vidljivo mesto - onda si faca za sitnu lovu , kul pušač ! A to što nisi junak brkat i strašan - nežnog sraca , već pomahnitali kasapin , holivudski "butcher" ; e to je druga priča ! Tako postaješ lik sa naslovnih strana , bačiš se na net uz dobrog advokata , postaneš javno medijsko dobro koje ima fanove - i na kraju prvi međ jednakima , gospodar života i smrti , pomiluje te i učini časnim građaninom . Naravno , srpska prosvetiteljska intelegencija podrži tvoj književni pokajnički opus , novinčine te besplatno finaliziraju i postaneš sveta duhovna krava ! Pučki rečeno , izbučiraš karijeru !
    Taj balkanski lonac , krčka se - krčka ! Ovih dana , još jedan Bučer , krenuo ovim utabanim stazama - sa namerom da postane svata palanačka krava . I njemu eto prođoše godine a dan nikako !
  3. Trinito (avatar)
    hercegovci kazu prdimahovina, imaju jos jednu lepu rec jednoumac, nista licno. velis pucki receno. tako je govorio Ante i Francek, opet nista licno, sta mislis o ustasama, Marselju. stvarno si Bunjevac il'mozda nedaj Boze 'rvat?sta ima veze i oni su skoro kao ljudi. na katedrali u Kelnu pise Bog te sacuvao Kuge, Gladi i Hrvata.ja verujem u to.
  4. 123loncar (avatar)
    ...za mene kažu da sam po DNK ličnoj karti - hercegovac , dinarac , arijevske slovenske krvi....meni lično na putu očovečenja to baš ništa ne znači...jerbo mislim da samo zlo - zverstvo ima geografsko nacionalni identitet zbog duhovne ništavnosti i očigledne glupe plemenske pokvarenosti koja prevazilazi svaki primitivizam i prostakluk ....inače , konstantinopoljsko rimski civilizacijski put zatvorili su vizantijski protektori , veliki župani , i to glavom i bradom hercegovci - te otvorili nov konstantinopoljsko bečki civilizacijski put ....hoću da kažem , da to što dolazi sa zapada , dinarsko drinskom linijom , civilizacijski je zastarelo , prevaziđeno - nekako zatupasto ; a perfidno podlo...čak i ona velikog vladike da pravoslavlje u srbiju je došlo iz sarajevske kulture ( one kulture koje su zasejale osmanlije izgradnjom Sarajeva ---- i ma koliko pričali o novom srpeskom Sarajevu , temelje mu udariše osmanlije ).....tako danas onaj koji baštini tu civilizacijsku dinarsko bosansku kulturu , nema sučim ispred pameti...naročito ako je gačanin....ali , podvlačim , to samo važi za one koji ispred svega stavljaju svoje geogravsko i takozvano lično nacionalno poreklo , koje nema veze sa DNK korenima , a opet kao takvo ubija u svakom čoveka.....
    ...tačno je to što piše na toj katoličkoj katedrali , jer taj soj ljudi , kao placeničko ratnički soj , bijo je grđi od životinja ljudožderskih...to je ratničko plaćenički zverski soj - danas poznat kao psi rata.....ali za svi psi rata nisu takvi....nisu se ni arsenijevci pokazali časnim plaćenim ratnicima , nit su igde plaćenici časni...tako , kad govoriš o hrvatima plaćenicima , uzmi u obzir i sve one ratne pse srbe , naročito dinarsko bosanske - ulemovce.....prođi malo šumadijom i pomoravljem pa iztraži samo masovne grobnice koje su napravili baš ti srbi nad sopstvenim stanovništvom....nema tog crkvenog pročelja , na kom bi stalo sažeto ispisivanje svih zlodela nad sopstvenim stanovništvom , tih srpskih patriota.....a to srpstvo , pa i hrvatstvo , vuče korene iz slovenstva...uzmi malo čitaj o opsadama slovena velikog Konstantinopolja , pa obrati pažnju šta su sve radili okolnom stanovništvu i kako su besčasno ubijali civile tamošnje - nejač !....taj ratničko zverski primitivizam , prepoznaćeš i u prošlom veku kod balkanaca koji kao nešto baštine slovenstvo .....tako je to , dragi prijatelju !

...vera , verovanje i tako to je za verujuće...a vera je za verujuće taman tolika kolika je večera....tolika je i ljudskost i čast verujućih...živi dokaz su skorašnji prekrsti međ kojima se ističe Kusturica bivši muhamedanac , kao i onaj hrvat kome sazida grad rušeći pravoslavne starine i istorijske spomenike...no taj rvat , bar je ljudski govorio da je on srbin po zanimanju , te da je to najprofitabilnija profesija na svetu...on je verovao u profitabilnost srpstva i dokazao da je u pravu...doduše , on je imao veliko kefalo , a sad bi svaka šuša po ugledu na njega da profitira na svom verujućem srpstvu...izgleda da neće moći......mala bara a previše krokotila ..... a i na vlasti su grđi od najgrđih - kako reče onaj nesretnik Arčibald !...
    ....znajući nisu verujući...oni sve što znaju stalno proveravaju....znanje je kao čokot vinove loze ...stalno se obrezuje da izbijaju novi mlađari , koji lozu jačaju , a i na njihovim izdancima mogu lakše da se kaleme i drugi izdanci ...a opet kad je mnogo izdanaka , kalemar zalama , tako loza u korenu buja i biva moćnija , obnavlja se....
    ...džaba je krečiti pred verujućima ....bolje čovek da ih izvede na večeru i to je to !
  5. Trinito (avatar)
    Neka ti je Bog na pomoci, valjda znas sta pises?
  6. 123loncar (avatar)
    ....taj bog u koga se uzdaju ništavilo ( srpština , hrvaština , jevrejština i svako drugo zlo u ljudskoj koži ) , nije bog za ljude...o ne pomaže nevinim žrtvama - obesčašćenima , zlostavljenima , opljačkanima , ugnjetavanima , porobljenima , terorisanima , konačno ne pomaže pobijenima i njihovim porodicama , prijateljima , sugrađanima....od njega imam na pretek toga što ne potrebujem ...tako stvari stoje...pobroj jedno dobro delo tog boga ništavila....
    Moj Tvorac , Tvorac čovečnosti , čovekoljubla , istine , znanja , poštenja i časti - Taj Bog sproteran je sa ovih balkanskih prostora.....ljudima je ostalo da se oslone na svoju ljudskost...pa kakva je ona tako će im biti....

Očigledna je istina da ovde većina živi nečovečno , a manjina u svom ratnoprofiterskom političkom kriminalu živi obesno , bahato rasipnički...gotovo neljudski....

...e ta neljudska vladavina , ona priziva treće , ono deda Adamovo....

...a ako je nekom dobro u svim pogledima , onda to deda Adamovo treće nije za njega , nego protivu njega...
  7. Trinito (avatar)
    Ako pises iz ustanove tipa Laza Lazarevic sve ti je oprosteno, divno je sto vam daju komp na upotrebu, reci mi da li vam sada sipaju vodu u bazen kad skacete na glavu?
  8. 123loncar (avatar)
    .... svakodnevnica postaje zamorna , jer je ispunjena prostaklukom budaletina, koje umišljaju da je njihovo neznanje i pokvarenost lična duhovitost i inspirativna mudrost ....svet srpštine , koji skrozira državu , ne samo što je dominantan već je i ubitačan ....verovatno zbog takve dominantne moći srpštine , ovo stanovništvo izčiljuje biološki....idemo dalje.... glupost i neznanje , miksovani u umovima rođenih pokvarenjaka ubijaju istinu i život sa njom...
  9. Trinito (avatar)
    sto se ljutis?uvreda je izraz intelektualne impotencije.
  10. 123loncar (avatar)
    ...otkud ti ta , da bih sa svakiom skitnicom imao duhovni seks ...nije na čoveku da se ljuti....pa nisam ja od onih , koji svakoj uličnoj džukeli koja ih ujede , vraćaju istom merom...uzdam se u šintare i brze noge - tako da u ovom sajber svetu svi napušteni džukci , koji nisu špricani od besnila i nisu čipovani , mogu samo da reže , kao i sve džukele skitnice ...
    ...nego Stanislave nemoj da štediš na baba seri ....koristi humano njene prostorije koje iznajmljije svetu !
  11. Trinito (avatar)
    da. bez'te noge pos*a vas gujica , sa cviljenjem i kevcanjem.da si pravi od zvanicnih vlasti na krsti bi trazio da ti stave korpu. ovako ni torni ni lovni...