KONCERT ZA...... - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

LJILJA MMM

KONCERT ZA......

Oceni ovaj blog

(sve reči do sad ispisane, pa i ove, samo su zapisi spisateljkine duše i života....prelepog života....da mogu, kada se prozori sećanja isprljaju po malo da ih obrišem i gvirnem kroz njih, kada me život slomi da se podsetim gde spava snaga. Ovo je knjiga koju ostavljam u amanet onima koji hode za nama koračajući tragovima našim.....našoj deci)

KONCERT ZA......

„E sad si falširao“ glas odraslog muškarca doleće do uha mladog pijaniste koji svira u drugoj sobi. Samo se nasmešio, umorno, ali ipak zadovoljno. Ranije......ranije, pre ovog vremena sada, mladić bi odgovorio nadmeno, znajući da ovaj drugi nema pojma o muzici, ili pak šaljivo, ili bi se raspravljao, već kako mu tren njegove mladosti naredi. Sada....sada se samo nasmeši zadovoljan što ga čuje, što ga prati.....što je tu. Ranije je često želeo da bude oslobođen te pratnje. Nekako je obavezivala, terala, nekad i gušila tu njegovu bujnu mladost koja bi da leti, nesvesna da je svaki let i potencijalni pad. Između ludosti i hrabrosti samo je jedan korak...čak ne ni korak, već delić misli, delić koji znači glupost ili pamet. Ipak, oduvek je nesvesno, intuitivno, znao da je to čista ljubav, ona retka u današnje vreme, koju imaju samo sretna deca.....biti voljen, shvaćen i praćen ka svom cilju. Ali mladost nema kad da misli...tako i treba. Baš zato su tu pratioci, da na krivudavim život stazama brinu da mladost ne sleti s puta i da dovedu mladost do magistrale gde je put prav i jedan je pravac, ali se vozi jako brzo.
Sada u tih par doviknutih reči čuje nešto sasvim drugo....čistu esenciju ljubavi. Ustaje i odlazi da ga obiđe. Slabost ga je odvukla u dremež. Neka ga, nek odmara...kasnije ću ga presvući. Sve daje od sebe da zadrži svog pratioca, da i dalje idu skupa. Dani i noći su jedno...mnogo suza, mnogo bola, lekova, tuge....svega previše....previše za svakoga, a kamoli za mladost.
Odlazi ponovo da svira. Note preplavljuju sprat.....muzika ulazi svuda, u svaku pukotinu, fioku, pomazi svaku porodičnu sliku. To je lek za obojicu. Tako je bio sretan kada je mladić položio prijemne ispite i primljen na akademiju u Beču, jer obojica sanjaju isti san, san u koji su uložili godine i godine rada, svađa, snage....godine ljubavi cele porodice.
..............

Raširih ruke da zagrlim mladića. Ali on zagrli mene. Jako, onako baš pravo muški...odraslo....i plače...plačem i ja....
“mnogo mi je teško strina....bar je dočekao da upišem u Beču“...
„ššššššš znam dušo, ali sretan si jer imaš šta da te boli i za kim...i ne znaš kolika je to sreća“
U zagrljaj ulete uplakana njegova sestra.....jačina stiska govori sve.....ljubim je u kosu i prenosim zagrljaje od Makija i Cic i govorim isto što i njenom bratu...i plačem...
Kolona kreće do crkve na poslednji ispraćaj Pratocu.

................

Budućnost.....onako kako je ja vidim...onako kako sam je videla još dok je Pratilac pratio...slika.....slike.....film.....

Prvi ispit......ozbiljna lica profesora.....
Mlada duša u sebi kaže „Za tebe matori...slušaj“......pljesak.
Drugi ispit.....treći....
Mladić svira svom ocu....i tata sluša....uvek će slušati....pljesak za maestra.

............

„Dakle, s jeseni ide u Beč?“
„Ne znam. Neću ga sad dirati. Pričao je sa nekom profesorkom da počne od sledećeg semestra a ne od početka. Ima mnogo toga, jezik, hrana, smeštaj. Prvi semestar je plaćen. Nije ni na časove jezika išao. Uvrteo je da mora oca izlečiti...verovao je....nije se odvajao od njega dan i noć.“
„Da odloži? Mislim da grešiš“ Pričamo dok držim njenu ruku u svojoj. Povremeno, kad suza krene jače me stegne. Znam da je užasno teško da sada budeš kao tvoj muž a i dalje mama za sve, ali moraš. Mi žene smo drugačije od muškaraca jer možemo sve. Ne puštaj ga da odlaže odlazak“.
Gledaju me tamni podočnjaci obučeni u crno. Oko joj se izbistrilo i vidim da me prati, te nastavljam.
Njegova emocija sad je njegov pokretač. Oni su imali isti san. Imaju ga još uvek. Koliko dece ima tu sreću da roditelj želi isto što i dete? Koliko njih je dobilo šansu da ostvari taj zajednički san? Šanse se grabe, one se ne čekaju. Nek svoju tugu pretoči u stvaranje, učenje, u cilj a ne u letargiju. Ako to uspe da uradi, a ti mu moraš pomoći u tome, pokazati mu put jer on sad luta, a mladost je pobegulja, i normalno je što on pokušava da pobegne zato što je prestravljen svime, zato što je ostao sam sa svojim snom. Moraš da sanjaš isto kao on. Sin ti je muzičar, draga moja....posebna fela i plus tako burnog karaktera i naravi koju ste razmazili. Sada je sazreo....sada je čovek u telu mladića. Ako to uradiš, ako zna da ga pratiš i da nastavljaš tamo gde mu je otac stao, svaki put kad sedne za klavir ispred komisije, sviraće za tatu, za njih dvojicu, za tebe, sestru, za svu brigu i žrtvovanje...i nema tog profesora kod koga neće proći. Po toj emociji on štrči od ostalih studenata. Šta misliš, kako je prošao njihovu strogu selekciju? Upravo zbog osećaja koji je svirao, zbog bolesnog oca...zbog njih. Emocija je sve. Po njoj se razlikuju odlični muzičari i muzičari, odlični plesači i plesači, odlični pisci i pisci. Tehnika se uči, vežba, ali emocija je ono što stvara muziku i pronosi je dalje, do svakog slušaoca. Ista ta emocija i svira dela i stvara nova. Muzičar je kao glumac. Mora da se pretvori u delo koje svira, da mu da lični lik, osećaj, svoj život. Zato, kada njih petoro izvodi isto delo, kažeš, „onaj treći je najbolje svirao“. To se samo njegovo izvođenje izdvojilo baš po emociji koju si ti kao slušalac prepoznala. Kako su nastala sva ta prelepa dela ozbiljne muzike, i svake druge, nego iz emocije kompozitora, svakakve, tužne, radosne, ljubavne, strastvene, besne, iz mira ili nemira? Ista ta emocija ih i izvodi na instrumentima.
Emocija je život za sve vrste umetnosti, muziku, pisanje, slikanje, ples, vajanje, pevanje...za sve...i za sam život.“
Osmeh joj prekriše suze, a mene zagrljaj. Prilazi nam suvonjav momak, tako nalik na svog oca.....
„Pričam majci kako sam te videla tamo u Beču....kako sviraš koncert za vas“
„Bar je dočekao da me prime.“
„Da, i sada je na tebi da sviraš tamo za obojicu, a on će da te sluša. Dođi“ pokazujem rukom da se sagne. Poljubac u obraz.....ajd’ beži“

S poštovanjem i ljubavlju

PS Laka vam noć

Pošalji "KONCERT ZA......" na Facebook Pošalji "KONCERT ZA......" na Google Pošalji "KONCERT ZA......" na My Yahoo! Pošalji "KONCERT ZA......" na Live Pošalji "KONCERT ZA......" na MySpace Pošalji "KONCERT ZA......" na Twitter Pošalji "KONCERT ZA......" na Digg Pošalji "KONCERT ZA......" na del.icio.us

Ažurirano 05.08.2014. u 00:00, autor: LJILJA MMM

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. LJILJA MMM (avatar)
    još malo muzike.....dok u poslednjim kapima vina odleži napisana emocija...i dok pročitam šta sam napisala

Ažurirano 04.08.2014. u 23:42, autor: LJILJA MMM
  2. Tamišarka (avatar)
  3. LJILJA MMM (avatar)
  4. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio Tamišarka
    hej.......fataj
  5. LJILJA MMM (avatar)
  6. LJILJA MMM (avatar)

lep san želim.....san što odmara
  7. Doktor Zo (avatar)

8. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio Doktor Zo

9. skura58 (avatar)

10. Lord Gledston (avatar)
    Poezija i lirika,lepe su stvari,ali mi sada zivimo u izuzetno teskim i dramaticnim trenucima.Tesko je ,iz ove
    isuvise grube stvarnosti,preci u LJiljin svet poezije,nadahnuca i ziveti u nekom svom izmisljenom svetu,u kome se ljilja,vec koliko vidim,dugo nalazi.Lepo je to,i za svaku pohvalu,sto Ljilja na izgled,plovi u nekim svojim zamisljenim
    belim oblacicima.Ali,teski crni oblaci,zakrilili su svetle horizonte,ovoj nasoj domovini.Ipak je ovo dolina suza,
    dolina placa.Sunce se ne probija kroz tesku zavesu,nase stvarnosti.Tako,da ova zaista lepa pisanja,nase
    forumske drugarice,deluju kao strano telo u ovoj sivoj svakidasnjici.
  11. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio Lord Gledston
    Poezija i lirika,lepe su stvari,ali mi sada zivimo u izuzetno teskim i dramaticnim trenucima.Tesko je ,iz ove
    isuvise grube stvarnosti,preci u LJiljin svet poezije,nadahnuca i ziveti u nekom svom izmisljenom svetu,u kome se ljilja,vec koliko vidim,dugo nalazi.Lepo je to,i za svaku pohvalu,sto Ljilja na izgled,plovi u nekim svojim zamisljenim
    belim oblacicima.Ali,teski crni oblaci,zakrilili su svetle horizonte,ovoj nasoj domovini.Ipak je ovo dolina suza,
    dolina placa.Sunce se ne probija kroz tesku zavesu,nase stvarnosti.Tako,da ova zaista lepa pisanja,nase
    forumske drugarice,deluju kao strano telo u ovoj sivoj svakidasnjici.
    Čitanja kao i pisanja su nam različita jer smo i mi sami različiti. I ne očekujem da svi shvate napisan blog. Ja napisah blog, a ti komentar. Šta ćeš, ljudi i ćudi.
    Ne bih dalje da polemišem.
    Ažurirano 05.08.2014. u 20:59, autor: LJILJA MMM
  12. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio skura58

hvala skura na pravilnom čitanju
  13. Kiki_GNR (avatar)

14. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio Kiki_GNR

veliiiki i za divnu numeru.....i vučka
    sad ću da slušam i da pajam okolo uz vince
  15. Zoki D.N.M. (avatar)

16. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio Zoki D.N.M.

blagodarim na cvećke
  17. LJILJA MMM (avatar)
    Jedno diiiiiivno izvođenje

ko reši da gleda i sluša, nek odgleda do kraja klipa....i uživajte u emociji koja rađa energiju, onu pravu, zdravu, onu koja, stvara a ne razara
    Ažurirano 08.08.2014. u 15:55, autor: LJILJA MMM
  18. Say it right (avatar)
    S postovanjem i Ljubavlju
  19. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio Say it right
    S postovanjem i Ljubavlju
  20. Zoki D.N.M. (avatar)

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja