Susret sa samom sobom - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

"čuo sam lavež napolju i mislio da dopire iz mene."

Susret sa samom sobom

Oceni ovaj blog
Napolju laju psi kao da laju od dosade. Moram da ih slušam, jer drugačije ne mogu da izbegnem vrućinu. Noć, neka propala. Stvorena za sve osim za spavanje. Već dva sata se borim sa knedlom u grlu. Neka stara gomila.
A bilo je i boljih dana... Kupljenje purki sa dedom, pečenje praseta pred slavu, po koja nepreturena majkina večera za Božić, poneki očev mio pogled, leto dve hiljade i neke. Bilo je nekih divnih ljudi, koji su ostali divni samo u sećanju na jedan dan, sad više ne znam ni da li ih poznajem. Bilo je i sladoleda za deset dinara. Bilo je svašta. Ne bih želela da živim u prošlosti, mada mi se često natrći pred očima, govoreći mi: Seti me se! Seti me se...
- Dobro, de, nemoj puno boleti.
Umorna sam. Za svojih nepunih dvadeset bolesno umorna. Majka i otac, kao majka i otac. Hoće da me ukrote čizmama njihovih koraka. Ne dam se, pa se dam, kako kad, mada često potpadam pod neka glupa pravila, i gubim samu sebe. Oni ne razumeju. Kažu: Mi to sve za tvoje dobro!
Kakvo dobro? Da mi je jedan dan slobode, bez krema za ulepšavanje, mesta za spavanje, da ponesem jedno parče hleba i flašu vode, i da se negde zaputim u nepoznato, da srećem ljude bez potrebe da im išta kažem, i da zaspim kada mi to glava dozvoli, a ustanem kad se naspavam. Da prekinem tu potrebu da se drugima odužim za njihove neuspehe u ranoj mladosti.
Nisam ja Tesla! Žao mi je... Nisam ni Ivo Andrić. Nisam ni pola od onoga što su mnogi dobri, jako dobri, svako u svojoj struci i nauci. Nisam ništa. Niko i ništa. I volela bih da tako i ostane. Koja mi je pa to sreća kad ugostiš deset lažnih prijatelja na ručku da biste pričali o tvojim problemima, ili njihovim svejedno, i da bi se vraćali svako svojoj kući, ogovarajući po neku musavu čašu, po neku razvedenu ženu, po neko nevaspitano dete, ili jedni druge međusobno.
Kakva je to knjiga koja se uči, jer se mora, i čita se na silu, ako postoji tišina koju ti najbolje poznaješ kad knjiga dobija svoju draž. Kakva je to ljubav ako mora biti po merilima drugih, ako mora da bude materijalno i socijalno ispoštovana, porodično dobro pohvaljena i odškolovana, sirotinjski dobro vaspitana. Kakav je to sin, ako umre, jer mu je bilo zabranjeno da se kupa bez dozvole, a dozvolu i tako ne bi dobio.
Krivi smo mi. Ja najviše. Što želim da živim svoj život, ne onaj koji je trebalo, već onaj koji mi je ostao, ne onakav kakav je ostao, već onakav kakvog bih da ga proživim.
Glupo neko veče. Glupe misli. Psima su se pridružile mačke, oni laju, one se kolju, poklali bi se i oni da nisu svezani. To vezivanje važi samo za pse, izgleda...

Pošalji "Susret sa samom sobom" na Facebook Pošalji "Susret sa samom sobom" na Google Pošalji "Susret sa samom sobom" na My Yahoo! Pošalji "Susret sa samom sobom" na Live Pošalji "Susret sa samom sobom" na MySpace Pošalji "Susret sa samom sobom" na Twitter Pošalji "Susret sa samom sobom" na Digg Pošalji "Susret sa samom sobom" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. 123loncar (avatar)