"STVAR PO SEBI" - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

"STVAR PO SEBI"

Oceni ovaj blog
Bilo je septembarsko podne , početkom sedamdesetih , na suncu , nezaboravnih beogradskih ulica , vukli smo se za "M"ajstor Perom ( koji je isključivo insistira na to veliko "M" , u tom izgovorenom : Majstor ), iznureno i mlitavo, zamazani farbom i štriclom , trotoarima čuvene beogradske Slavije .
Gazda nas je tih dana seljakao iz stana u stan ; što zbog eksplatacionog iskorišćenja vremena , između dva sloja ; što bog zauzimanja što većeg prostora , na beogradskom farbarsko molerskom nebu ; ili tek da se zna , ko je gazda , a ko komunistički golja - naročito što smo se vazda , po vasceli dan, vijali po trotoarima , koji su bili oko spomenika onog nesretnika , koji je zagovarao diktaturu proletarijata - u kojoj će golje da dirinče , kulukuju i puze pod komunističkim diktatorima i preduzimljivim preduzimačim ! ( Posle ovoga došao je onaj kinski komunistički kapitalizam - u kome radnici diktatori rmbaju za ceo svet , a kad hoće preko leba pogaču , tenkovima ih gaze preduzimljivi komunisti sa preduzimačima ! )
Meni je jasan bio gazda , no nisam kapirao u tim hipi vremenima , "M"ajstor Peru ; koji nas je u svemu požurkivao i nazivao zabušantima , koje sve treba ošišati kao remce .
Vučem tako kante i četke , ispred mene student vilozof ; vuče lotre i stative ; a ispred njega "M"ajstor Pera , ruke na dupe i bez osvrtanja nas požurkuje .
Tamo, nekako pored bioskopa Slavija , bila je nekakva knjižara sa platnenom verandom ( sad to zovu tenda ), koja je pred izlog pravila debelu ladovinu. Baš lad , ko poručen za nadničare na tom debelom suncu! Spustim tako kante i blenem, zna se , u knjige ! Tu sam utripovao ladoležnu , obaveznu pauzu ; te je ustalio ka gradski prevoz stanice!
Blenem tako u knjige , dok se Pera sa velik "M" od majstora , ne vrati i uz grdnju ne odvuče dalje ! Što dalje od knjiga , u bedno argatovanje za siću i tuđe kapitaljenje !
Tog kobnog popodneva , nisam ni skužio , kad sam spustio kante , da tu već stoji to čudo od čoveka - moj Pera sa velikim "M" od majstora.
Veli , ajd sad pokaži ušta svaki dan bleneš i izgubimo pola dana zbog tebe . Nema ni jedne gole ženske , pa da čovek "M"ajstorski razume . Sve sama glupost ! Debele knjige , ko kod popova i advokata ! Ništa onako , ljudsko , za poneti , opipati , popiti i tako to !
Nađoh se u čudu ! Kako da mu kažem , da pustam bale pred ovom knjigom , koja je tik uz izlog . Lepo se vidi , kako piše u njoj :
" »Stvar po sebi« je isto tako apsurdna kao i »smisao po sebi«, »značenje po sebi«. Ne postoji »činjenica po sebi« nego se uvek mora najpre dati smisao da bi činjenica mogla postojati. "
Tako zatečen , ja guknu . Znaš li ti "M"ajstore , išta po tom pitanju , velikom pitanju STVAR PO SEBI !
A on se nasmeja , će da pukne . Savija se , retki prolaznici zastajkuju , tranvajdžija zaustavio tranvaj i viče : polivajte ga ladnom vodom , udarilo ga sunce , će vam šlagira deco , majstor ! Napravi se saobraćajni čep , vozači nervozno trube ; a ovaj ti se sve više i više smeje ! Izađe tu knjižar , ispoliva ga ladnom vodom ; ovaj ti se uozbilji i brecnu , što ga kvasi - te krenu !
Prođosmo tako i mi , nekoliko metara potom , tek će "M"ajstor , onako ozbiljno, zamišljeno - trljajući rođenu bradu ! Veliš STVAR PORADI SEBE, a momče! Zaćuta , napravi pauzu , pa reče nekako značajno ! E to je zaista , već ozbiljno pitanje .
Student se ubaci ! Vidi ti njega ; molerski Niče !
Ti da ćutiš , da te ja iz korena ne izčupam , pa ćeš da vidiš ko niče , ko raste , a ko repušinom briše usrani tur! Brecnu se "M"ajstor !
I tako stigosmo da babe , ruskinje - koja pamti belogardejce i oktobarsku klanicu !
No to je druga priča , mene je počelo da muči o , onaj molerski ničeizam :STVAR PORADI SEBE !

Pošalji ""STVAR PO SEBI"" na Facebook Pošalji ""STVAR PO SEBI"" na Google Pošalji ""STVAR PO SEBI"" na My Yahoo! Pošalji ""STVAR PO SEBI"" na Live Pošalji ""STVAR PO SEBI"" na MySpace Pošalji ""STVAR PO SEBI"" na Twitter Pošalji ""STVAR PO SEBI"" na Digg Pošalji ""STVAR PO SEBI"" na del.icio.us

Ažurirano 04.07.2014. u 19:07, autor: 123loncar

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Razumeo i on da je problem ozbiljan ,jer kad se o po radi sebe radi svi su ljudi isti tj ozbilnji
    Ažurirano 05.07.2014. u 11:27, autor: zxy
  2. SibirskiTigar (avatar)
    da ta baba nije
    na selfiju Stanije
  3. 123loncar (avatar)
    ,,,ma "M"ajstor bio strava....a baka....to je zaista legenda - kako se to sad kaže međ mlađim ljudima ; strava....prvi put sam saznao od bake , da su ruske izbeglice tog doba u svemu ostavile pečat svog umeća - u arhitekturi , inžinjerstvu , nauci , kulturi....kasnije sam počeo da sumnjam , da u tom i takvom pečatu leže neizbrisivi temelji našeg rusofilstva....ono nije ono sitno , palamačko koristoljubivo , lično ; ono nije ni ono , geopoltičko , rusko , koje se krije u nekakvom kosmopolitizmu slavjanstva , koje nagizdani koristoljupci guraju ispred sebe i sve uvijaju u pravoslavlje...ono je živo , i kad se oslobodi palančana , sofista i rusa srbuljubnih interesno , a i rusoljublja srpsko koristuljubivog ; ono je dat korisno svima , onako neprimetno , kako je korisna svaka pamet dobre duše...
    ...oću da kažem , da je baka bila od tog soja ljudi - otvorenog i nežnog srca; volela je mlad svet , naročito malu decu...

...negde je nestao , zaturio se takav svet , beogratski.... verovatno sve ima svoje vreme...sad beogradizam profiliše pinkovizam sa stanijama , cecama , karleušama , brunciklama , malim bajama i ekremima - tasovizacija , rekao bih !

...tih godina , u tim letnjim danima , mogl je da se čuje iz komšijskog prozora i ova stvar...a one koje uhvati muzički val , mogli su da obiđu kvart i da neprekidno slušaju od prozora do prozora čuvenog Reja.... po takvim kvartovima obožavao sam da vučem kante....čak se i moj veliki "M"ajstor vukao kao puž - što zbog muzike , što zbog piva , što zbog sunca - tek , vukli smo se kao u Felinijevim filmovima !

4. Kristijan40 (avatar)
    Moler, filozof, Kant (mišljenje o estetici) , vidiš kako je sve to život spojio u jedno, plus ruskinja
  5. coco bill (avatar)
  6. 123loncar (avatar)