Svrha reci - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Svrha reci

Oceni ovaj blog
Meša Selimović: ''Riječ je barut, začas plane. Nezadovoljstava uvijek ima, svakakvih, ali nikad ne buknu sama od sebe. Riječ ih upali.''

- Veoma tacno za ovakvu situaciju. Medjutim, ima i drugacijih situacija gde reci donose istinu, utehu, smirenje, spokoj kao i olaksanje. Zato i Shakespeare kaze: “Izrazi svoju bol recju! Bol koja ne progovori gusi srce dok ne pukne!”
--------------

“Šta više boli, reći nešto i poželjeti da to niste rekli, ili ne reći ništa i žaliti zato što niste?”

-Mada je cutanje korisno u mnogim situacijama, ipak se ne treba otici u krajnost i okarakterisati govor kao stetan, jer i on ima svoju svrhu i ulogu u procesu postizanja smisla i harmonije.
Harmonija je idealna ravnoteza izmedju suprotnosti koja se formira samo njihovom pravilnom zastupljenoscu ili upotrebom. Zato nesklad uvek nastaje ako se govori kad se treba cutati ili ako se cuti kada se treba govoriti.
-------------

-Reci su bogom dan instrument koji se razlicito koristi. Sve zavisi od ljudi i njihove namere. Dok zlonameran covek zloupotrebljava reci za obmanu, manipulaciju i destrukciju, dotle ih dobronameran upotrebljava u korisne i konstruktivne svrhe.
---------------

-Reci su zvukovi unutrasnje dubine. Da bi stvorile sklad i harmoniju moraju poteci iz srca. U protivnom proizvode prazan odjek ili sto je jos gore zvukove haosa i destrukcije.
---------------

Turgenjev: “Istina koja nije izrecena u pravo vreme gora je od lazi.”

- Postoje momenti koji zahtavaju iskljucivo reci da bi doslo do sporazuma medju ljudima. U takvim momentima reci mogu spasiti neciji zivot, odagnati sumnju ili spreciti zlo. Zato se njivova svrha ne treba potcenjivati i omalovazavati.
------------
Soldano: “Nije dovoljno razumeti se recima. Potrebno je razumeti se pogledom, osmehom, umom, srcem.”

- Da. Samo sto su sve to razlicita lica jednog istog ili kompleksne unutrasnje dubine koja se manifestuje kao rec, pogled, osmeh, um i srce. Svako od njih ima svoju svrhu i svoje pravo vreme primene, pa zato i Sv, Augustin kaze: “"Ako ćutiš - ćuti iz ljubavi. Ako govoriš - govori iz ljubavi. Ako opominješ - opominji iz ljubavi. Ako opraštaš - oprosti iz ljubavi. Unutrašnji koren neka bude ljubav, Iz ovog korena može da izraste samo dobro.”

Pošalji "Svrha reci" na Facebook Pošalji "Svrha reci" na Google Pošalji "Svrha reci" na My Yahoo! Pošalji "Svrha reci" na Live Pošalji "Svrha reci" na MySpace Pošalji "Svrha reci" na Twitter Pošalji "Svrha reci" na Digg Pošalji "Svrha reci" na del.icio.us

Ažurirano 26.06.2014. u 12:02, autor: sofija06

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Soradze (avatar)
    Hvala na uživanju.
  2. sofija06 (avatar)
    Hvala i tebi Soradze za javljanje.
  3. zxy (avatar)
    Sve je to tačno i na mestu,i citati i komentari ali jezik je teško savladati ,mnogo je jakNegde sam pročitao da je to najjači mišić u telu , vladati njime znači vladati sobom a to je teže nego ovladati svetom tako bar kaže neko od onih što za pametne važe,ne sećam se tačno ko to beše
  4. sofija06 (avatar)
    Ma, jezik je samo instrument. Ne zavisi nista od njega, vec od onog sto ga pokrece. A, to je naravno, svest. Ono nevidljivo, a sustinsko iza svega.
  5. 123loncar (avatar)
    Kako ja mislim o ovim stvarima , rećiću Vam , rizikujući da se ne složimo ; no nisam se slagao sa roditeljima , nisam se slagao ni sa učiteljima - pa opet u tom neslaganju davali su mi pozitivne , visoke ocene , uz on čuveno : Ah ti , sve prekrojiš i izokreneš - naglavačke postaviš !

Negde pročitah ovo , i toliko mi se svidelo i ostavilo na mene utisak , da od toga počinjem uvek :

U početku bi samo REČ i ništa više !
    I REČE BOG : " NEKA BUDE SVEDLOST " !
    I bi SVETLOST !

Tvorčeva reč ima moći , graditeljsko srvaralačkih moći ! Ta moć ogleda se u tome što iz ničega stvara kosmos i sve živo u njemu . Zato je i sama reč živa i moćna !
    I zaista , reči su moćne ! Čine čuda , kako lepa i dobra , tako i dopadljiva i korisna - a i zla , ružna , štetna , nečovečna ! Da nije reči i njenih moći , zasigurno bi svet ljudi , bio mnogo siromašniji za mnoga čuda , kako poželjna , tako i nepoželjna !
    No reči kao reči , kao što se da videti kod Tvorca , nebi imale te moći dok se ne izgovore ! Hoću da kažem , one svoje moći crpe iz MOĆI GOVORA !
    Bez MOĆI GOVORA , da se zključiti , po knjizi postanka , ne bi bilo kosmosa , ničeg ne b bilo - ne bi bilo ptica , sunca ne bi bilo ( tako mni pesnik - jer bez moći govora , ne bi bilo ni ljubavi ) !
    Sigurno svi stojite na stanovištu da naša , ljudska MOĆI GOVORA , tvorčeva je datost sa kojom uz pomoć mnogih drugih datih moći , činimo čuda . Jedno od tih čuda je i međuzvezdani modul , koji nam šalje slike sveta iznad našeg sunčevog sistema.
    MOĆI GOVORA poseduje svoje instrumente , u zavisnosti koji njen oblik koristimo . Ti instrumenti su jezik , usna duplja , grlo , stomak , pluća , nervni sistem , čulo dodira , oči , mozak i jošte toga čuma . Hoću da kažem da se ta naša MOĆI GOVORA javlja kao fontska , vizuelna , fizički kontaktna i u mnogim drugim kombinacijama i oblicima. Govor tela i očiju , jako je interesantan i poželjan . Svi sisari vole da se dodiruju . Plavi delfin virtuoz je o takvoj komunikaciji ; mada čovek je daleko izražejniji . Dodirom promenimo preko pet hiljada saopštenja o sebi i okolini . Ovaj oblik govora s'vremenom je čovek zanemario i prepusti se fonetskom .
    Mnim , da samo stvari imaju svrhu ! Inteligentna bića , čovečna , nemaju svrhu . Ona imaju moći i život - pa zar je malo . Točak ima svrhu - radnu , a sa njom i svrhu postojanja ( da radi za čoveka )...Onaj koji ima svrhu , on je proizvod koji treba da radi za nekog čoveka - on sam nije čovek ! Svrsishodne stvari stvara čovek svojim moćima , da rade za njega . Oću da kažem , da svrhu može imati konj ( doduše iz ugla čoveka ) , kao i traktor - ali tad je konj dresurom dobio svrhu....inače i konj u prirodi nema svrhu , već pripada narodu konja koji se konjskom inteligencijom stara o sebi .
    Reči nisu stvari , pa i nemaju svrhu ! Kroz njih se manifestuje ( da kažem , otelotvoruje ) moć govora , a kroz ovu se otelotvoruju sve naše umne moći . To je samo kretivno stvaralački lanac čovekovih moći !

E sad :
    “Istina koja nije izrecena u pravo vreme gora je od lazi.”

Ovaj iskaz , dat je u smislenoj rečenici , koju grade reči . Moć ovog iskaza je u smislenom kombinovanju reči u njemu , i sa tom smislenošću rečenica otelotvoruje moć govora i intelektualne moći Turgenjeva !
    Smislena različita kombinovanje istim rečima , može dati različita spoznavanja jedne te iste stvari !

Istina koja je izrečena u pravo vreme nije gora od laži !

Hoću da kažem , da moć govora može biti i manipulativna .
    Recimo , ako platonovskim pećincima kazujete istinu o suncu , svetu izvan pećine , kosmosu i tako to - smatraće vas budalom lažljivom ! I ma šta vi govorili , smatraće vas budalom lažljivom , onolikom i neće vam ništa ikad verovati . U njihovom slučaju , Turgenjev greši !
    Verovatno i ja grešim u vašem slučaju , ali ja i nisam , a i nikad ne bih hteo da budem ni nalik njemu a kamo li bilo kom rusu ili srbinu ! Taman posla , vidi ti njih - čuj ga !

6. sofija06 (avatar)
    Hvala za komentar Loncar. Mislim da razmena misljenja treba imati opustenu atmosferu u kojoj nije vazno da ucesnici uvek budu u pravu, vec da ostvare konekciju jedni s drugima, i time stvore uslove za timski, a ne rivalski odnos. Istinsko uvazavanje individualnosti ima stimulativan efekt, tako da to cesto rezltira maksimalnom raznovrsnocu i bogatstvom uvida, sto je uvek korisno za progresivni, intelektiualni razvoj.