Pljusak

Kiša. Provala oblaka. Odavno nije padala ovako jako. Lepo je. Oseća se lep miris svežine. Udišem duboko, a potom nesmotreno palim cigaretu. Greška. Kao kada bi ste na predivnom čokoladnom sladoledu bacili supenu kašiku soli i sve upropastili. Da, to sam ja. Spontano upropastim sve. Planirao sam da odem do frizera, jer mi je kosa dovoljno porasla da je svakoga jutra jedva ukrotim. Plaši me neki lik iz ogledala. Ludi čarobnjak iz Oza. Nikako se sa mojim stilistom ne mogu dogovriti. On (jastuk) radi cele noći na mojoj frizuri, a meni se to ujutro ne dopada. Ponekad ni jutarnje pranje kose i gel sa faktorom 7 ne pomaže. Moram na šišanje, Jeftiniji je frizer od gela. Matematika je pobedila, a i pljusak polako jenjava. Cigareta je pri kraju a ja sam na korak do polaska. Otvaram kišobran i polazim. Još koja zaostala kap dobuje po platnu kišobrana. Osećam miris lipe. Kao da je ovaj pljusak sabio svu gradsku prašinu i dozvolio da uživamo u nešto zaista lepo. Nešto što smo zaboravili. Kraj školske godine. Uvek me miris lipe seti na kraj školske godine. Nekako se poklapa. Ustvari, vraga se poklapa da me majka na kraju osmog razreda nije terala da uberem kesu cvetova lipe u školskom dvorištu. Eeee...daaa. Nekada se lipa brala i sušila danima na stolu, na mesarskom papiru od čika Mite što je radio u samoposluzi na mesu, pa smo po koji put dobijali nešto mesarskog papira onako ispod ruke za «naše prijatelje» .
Ulice su bile pune ljudi, kiša je gotovo prestala. Volim ovaj grad. Deluje umiveno i predivno. Sve muke kao da je voda odnela u ulične šahte. Najzad frizerski salon. «Zatvoreno», «dana 17.06.14 frizerski salon neće raditi». Ne mogu verovati. Uzimam mobilni telefon i gledam datum: 17-ti. Jbg!
'Oće me, baš me danas nešto 'oće. Ništa, ajd sada polako kući, pa još jednu noć na konsultacije sa «stajlistom».
Utupljenim koracima i sav «pokisao», al ne ovog puta od kiše, slušam dve dame koje koračaju iza mene i govore o svojim ćerkama. Diskusija uopšte nije bitna, a i ne zanima me, ali mi je jedna reč upala u uho:»prva ćerka i druga ćerka», valjda je ispravno reći: «starija ćerka i mlađa ćerka», a prvo dete i drugo dete ?!?!? Ovo me podsetilo na popise turskih zulumčara, pa kaže ovako: Stanoje ima: sina Marinka-14g, sina Stevana-12g, sina Toplicu-10g, i ženske dece komada 4. Turci su prilikom popisa stanovništva vodili evidenciju samo o muškoj populaciji a žensku decu su računali u komadima. Pitam se zašto ?!?!?

© 2014 Christian Forty
 

Back
Top