Možda i ona pročita 59, Posledice

Mrzovoljan sam kad se vraćam s posla. Moram da prođem kroz glavnu ulicu. Mislim, ne moram, ali onda kružim i dangubim. Ovako uvek naletim na nekog koga nisam sreo odavno, zapričamo se i tako to krene. Zato samo spustim pogled i idem pravo.
To sam pokušao i tada. Još su mi i obe ruke bile zauzete, nosio sam dve prepune kese kućnih potrepština. Ali, gužvu u centru nisam mogao da izbegnem. Opet neki performans, pomislio sam, jer mi je nešto govorilo da se o tome radi. Desetak ljudi poređano sa strane i neka ženska osoba priča u mikrofon. Pogledao sam u nju. Bolje da nisam. Bila je to moja dobra, baš dobra, poznanica. Družili smo se maksimalno u ono vreme, a onda se ona zaljubila i polako otuđila. Povremeno smo se sretali, kurtoazno razmenili par rečenica i svako otišao u svoj film.
Zastao sam da čujem šta govori. Malo sam se zbunio, otkad ona javno nastupa, uvek je bila povučena...
"I tako, kad je počeo da me tuče, ja sam otišla od njega. Povela sam i decu, jer je i njih maltretirao. Bilo je teško u početku, ali mi je bolje ovako, niko me ne maltretira. Ni mene ni decu!"
Znam ja tu tvoju priču. Znao sam je i pre nego što si je ti znala. Upozorio sam te, ali ti nisi slušala. Kao što i ja nemam nameru da te sada slušam. Taman da zakoračim i produžim dalje, priđe mi neka devojka i uvali mi neki letak. Neka organizacija se bori protiv nasilnika u braku. Zahvalim i produžim dalje. Nema ja živaca za to, imam i svojih problema.
Zvala me je uveče. Videla da sam prošao, nisam se zadržao, kopka je zašto. Očekivala je da stanem, pogledam, pružim im makar tako podršku.
"Ma, šta vi imate od mog stajanja tu. Uostalom, bavite se pogrešnim stvarima!"
"Kako pogrešnim? Znaš li ti koliko ima žena i dece koje su žrtve nasilja u braku?"
"Ne znam. I šta ćeš sad, da me zabrineš nekim procentima? Pusti ti te žene, otkud ti u tom filmu?"
"Udala sam se za nasilnika, za idiota... Maltretirao mene i decu, hoću da što više takvih završi u zatvoru!"
"Kasno si se setila... On je trebalo da bude u zatvoru i pre nego što ste se upoznali! Sećaš se kad sam ti pričao da maltretira komšiluk, da zna da se pobije u kafani, da je pitanje dana kad će tebe da mlatne... rekla si da te voli, da je nežan, pažljiv, da je prema tebi drugačiji. I kad si se naljutila na mene jer sam rekao da je pitanje dana kad ćeš i ti da budeš žrtva!"
"Nikad nije kasno!"
"Nikad nije rano! Umesto što dangubiš govoreći nam ono što svi znamo, da nasilje postoji, treba da promenite taktiku! Treba da govorite ljudima kako da prepoznaju potencijalnog nasilnika. Kad ga prepoznaš jer te pretukao kasno je, draga moja. Od takvih se treba sklanjati u startu, a ne ulaziti u veze s njima, jer će ljubav da ih promeni."
"Oduvek si bio pametnica..."
"Oduvek. Samo što me niko ne sluša. Misle da lupetam, a kada se ispostavi da sam u pravu bude kasno..."
 

Back
Top