Jedno viđenje romana "Sam, ispod šljive" - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Stipanov Dućan

Jedno viđenje romana "Sam, ispod šljive"

Oceni ovaj blog
.
.

Utisci su vrlo pomešani. Uglavnom pozitivni.
Ono šta je sigurno je da je reč o vrlo, vrlo komplekson romanu.
Sigurno je da su autori vrlo talentovani i maštoviti i da umeju mnogo da pruže čitaocu.
Samo pisanje udvoje je veliki poduhvat. Retko kad to ispadne savršeno. Koliko god da je dupla mašta prednost, toliko može i da odmogne.
Mene koje mi padaju na pamet su te da sam više uživao u konkretnim delovima nego u celini.
Vrlo jak deo mi je susret Alekse iz budućnosti sa Slobodanom miloševićem. Taj dijalog me je vrlo nasmejao i zabavio.
Izuzetan deo bio je i lezbo seks Anđele kao i seks sa životinjom.
Opisi, metafore i poređenja vrlo su vešti. Neki stvarno obaraju s nogu.
Nasuprot njima postoje i delovi koji kao da su jednostavno prepričani i tako zbrzani.
Ovo je inače fenomen i kod svetski poznatih pisaca.
Neki delovi fantastični, drugi zbrzano-prepričani.
Ipak delo ima i dosta mana. Čini mi se da je tako kompleksan koncept morao da ima drugačiji pristup.
Mnogo toga je samo zagrebano, likovi uvedeni, ali ne i zaokruženi niti sa jasnom svrhom.
Mnogo toga je i teško pratiti.
Ne isključujem da je problem u samom čitaocu. Moguće da ja nisam bio ni dovoljno skoncentrisan svaki put kad sam uzimao knjigu u ruke, ali mi se čini da je imenovanje različitih junaka istom imenom samo s različitim nadimcima
(Jedan Aleksa Lakić je Laki, drugi je Omega) doprinosi nepotrebnoj komplikaciji.
Tu su i dve Magdalene s različitim prezimenima (Simonović i Ranitijević) a i Ana se takođe preziva Simonović.
Neke od porodica su brojne. Previše je likova, a većina njih nisu naročito potrebni.
O nekima se pak previše priča (Magdalena), a nisu toliko bitni.
Roman na mene ostavlja utisak mozaika čiji su pojedinačni kamenčići savršeni u boji i kvalitetu, ali koji je mogao biti veštije sklopljen.
Autori su u svakom slučaju profesionalci pa ću rado pratiti i dalje njihov rad. Uhvatili su se u koštac sa jako jako kompleksnom materijom. Tako složenom da se najpopularniji svetski SF pisci ne bi isčupali bolje. Povratak u prošlost, menjanje, sukobi interesa klasa koji je menjaju... Postavka likova u svim mogućim vremenima, a svako sa motivacijom, jasnim ciljem tako da se međusobno prepletu u sukobima interesa... Pa spoj kriminalistike, komike, erotike... Reč je o mozaiku koji je vrlo teško uklopljiv.

A sad bih izdvojio jezičke bravure koje su vredne pamćenja...

- Uvio je u sedam vokabularnih oblandi
- Imao je bradu na kojoj su se gnezdili ostaci doručka
- Sedeo je ko da mu je kopriva pod guzicom
- Gubio se po zamamnim obrisima i dvosmislenim osmesima
- Ljubio ju je kao da dušu želi da joj ukrade
- Pomerala se poput lahora stvarajući u njemu besnu i neopozivu plimu
- Trebalo je stvoriti samostalni svet koji je neće usisati u sopstvene bezdane.
- Sisala sam joj bradavice kao novorođenče
- Bila je i slana i kiselkasta i slatka. Sve u isti mah. Otvorena poput knjige.
- Bili su to blagi ugziri. Tek da bi je primorao da se pomera prema njegovim potrebama (opis seksa sa psom)
- U prostoriju stupi žena nalik buldogu u vikoplast opremi
- Velika je to loza. Puno ogranaka. Mnogo pupoljaka
- Glas mu je najviše podsećao na brednanje pospanog grizlija
- Sveštenikove se crte pregrupisaše u savršeni prototip zabrinutog učitelja
- Uspavana kao rimska statua
- bela jj se haljina rascvetala u krvavi cvet
- Kod kreiranja njenih gena sve je naštelovano na maksimum
- Vreme je preskočilo petlju i ustalilo se na novoj niti
- Oblaci su se suludo kovitlali tvoreći konfuznu stihiju rumenožutih preliva
- Imao je lice kao da su ga remasterovali za filmski spektakl
- Lepa kao lasica u kokošinjcu
- Shvatio sam da smo lice i naličje istog ogledala
- Nije to proizvodnja pašteta sa povrćem pa da ga izvode kako im se ćefne.
- Da mu je rekao da je zemlja ravna ploča, lakše bi mu poverovao.

Autor: Pavle Teofilović

.
.

Pošalji "Jedno viđenje romana "Sam, ispod šljive"" na Facebook Pošalji "Jedno viđenje romana "Sam, ispod šljive"" na Google Pošalji "Jedno viđenje romana "Sam, ispod šljive"" na My Yahoo! Pošalji "Jedno viđenje romana "Sam, ispod šljive"" na Live Pošalji "Jedno viđenje romana "Sam, ispod šljive"" na MySpace Pošalji "Jedno viđenje romana "Sam, ispod šljive"" na Twitter Pošalji "Jedno viđenje romana "Sam, ispod šljive"" na Digg Pošalji "Jedno viđenje romana "Sam, ispod šljive"" na del.icio.us

Kategorije
Osvrti

Komentari

1. gost 343533 (avatar)
    Svidja mi se.
  2. Stipan Severnjak (avatar)
    Hvala...