plan begstva za zzrtve porodichnog nasilja

Lični plan sigurnosti

Iako nemam kontrolu nad svim onim što moj partner radi i iako ne mogu uvek da predvidim nasilnička dela, imam više mogucnosti da sebi i svojoj deci obezbedim sigurnost.


1. U hitnom slučaju mogu da učinim sledeće:

Bežanje
• Ako se na to odlučim, znam puteve za bežanje: izlaze, prozore, liftove.

• Deponujem novac i rezervne ključeve ........................................, tako da su mi u hitnom slučaju dostupni.

• Rezervne ključeve, kopije važnih dokumenata, odeću i dečje stvari, predajem kod ........................................, koja/koji ih čuva i donosi mi, kada mi trebaju.

• Ako moram da bežim, idem kod ................................ To sam već dogovorila.

• Ako ne mogu otvoreno da govorim, upotrebljavam ovu reč ................................... kao šifru, tako da moja deca znaju da idemo, a moje prijateljice razumeju da kod njih dolazim.

Pozvati pomoć
• Koristim reč ............................... kao šifru, da bi moje prijateljice znale da treba da pozovu policiju.

• Sa susedom /susetkom mogu da razgovaram o nasilju i nju/njega zamolim, da pozovu policiju, ukoliko primete nesto sumnjivo, ili čuju moj signal – kucanje na radijator.

• Za hitne slučajeve, mogu da u telefonu memorišem brojeve i pokažem deci kako da zovu policiju ili vatrogasnu službu. Osiguravam da tom prilikom mogu da daju adresu.

• Verujem svom instinktu: ako vidim da predstoji svadja u kojoj može doći do nasilja, nastojim da ostanem u blizini telefona ili da napustim stan. Bez njegovog znanja nabavljam sebi mobilni telefon.



2. Planiram svoj beg

• Najvažniji brojevi telefona za hitan slučaj su .............................................

• Uvek sobom nosim sitan novac / telefonske karte i najvažnije brojeve telefona.

• Telefoniram samo sa sigurnog mesta, da partner ne sazna moje planove.

• O svojim planovima mogu da govorim sa....................................................

° U sve to delimično upućujem i svoju decu.

• Otvaram sopstveni žiro račun u banci, uzimam sopstvenu kreditnu karticu i pravim kopije svih važnih dokumenata, koje deponujem kod ................................


Pakujem ”Tašnu sa najvažnijim stvarima»

• ličnu kartu / pasoš i dečje pasoše
• eventualno dokaz o državljanstvu
• dokumente o pravosnažnom boravku
• izvod iz matične knjige rodjenih / izvod iz maticne knjige venčanih
• karticu zdravstvenog osiguranja – svoju i dečje
• ugovor o stanu, ugovor o zaposlenju
• rešenje o penziji, uverenja socijalne službe ili uverenja biroa rada
• eventualno resenje o pravu na brigu o deci
• dokumentaciju iz banke, štedne knjižice, vrednosne papire ( kopije )
• nakit
• najpotrebnije stvari za nekoliko dana:
odeću, higijenski pribor, školske stvari, omiljenu igračku, lekove
• rezervne ključeve stana / automobila
• adresar
• uspomene : dnevnike, fotografije i omiljene predmete


3. Sigurnost kod kuće i na poslu nakon razdvajanja

• Menjam bravu na vratima i instaliram sigurnosne brave.

• Izbegavam mesta na kojima partner sluti da se nalazim ili me traži.

• Dogovaram u dečjem vrtiću ko sme da preuzme moju decu.

• Menjam broj telefona.

• Ako mi opasnost preti na javnom mestu, na putu za posao, ili ka dečjem vrtiću, činim sledeće:
- Podnosim kod nadležnog prvostepenog suda zahtev za zabranu kontakta
- (na osnovu odredbe o zaštiti civilnih prava) i brinem o uručenju. Uvek nosim sobom dobijenu sudsku odluku i dokaz o uručenju.


4. Brinem o sebi

• Poznajem advokata koji može da mi pomogne ......................................

• Ako se ne osećam dobro i razmišljam da li da se ipak vratim u opasnu situaciju, tada mogu da pozovem ............................ ili da razgovaram sa ..............................................


Ovaj Plan sigurnosti napravljen je na osnovu «Separation Safety Plan» Policijskog odeljenja Metropolitan Nashville.
 
E pipi ovo je super! Samo bi volio da nikome nije potrebno,ali ipak zena koja je zlostavljana trebala bi da odma ode a ne da ceka ovako nesto da joj se desi...****** ruzno je!Evo tipican primjer u BiH ne postoji nikakva konkretna organizacija gdje bi se zene mogle javiti i dopiti neku pomoc pa to je zalosno,sta je sa djecom socijalne sluzbe ne rade nista povodom toga,ono kao usput,grozno je ali tako je a ovo je fino napisano i pametno uradjeno samo takve osobe neka sebi kupe suzavac ili elektro sok pa nek mu kitu spizde! Veliki pozdrav
 

Back
Top