Сој а не број

Зашто сој а не број?..Ево мале поуке о томе.
Прича о лавици и лисици (поука о соју а не о броју)

Кренула лисица шумом са својих пет младунаца, малих лисичића, и сретне лавицу са једним младунцем, младим лавићем и наруга се њој: "Еее, ти само једног имаш а ја чак пет младунаца!" а лавица јој одговори: "Јесте једно али је зато лав!".
Овде је лав симбол храбрости, праведности и снаге а лисица симбол лукавства. Иако лукавства има пуно - храброст и праведност су јачи.

Елем, ова поучна прича (басна) је само један од многих примера да увек побеђује сој, оно што је вредно (квалитет) а не сам број, оно што је количина односно квантитет. И кад се молимо нпр. Исусовом молитвом морамо пазити на саме речи а не на изговарање без пажње.
Историја је показала да су често побеђивали они који имају квалитет, да бројност и материјална спрема није толико важна. На пример, у битки код Термопила су Спартанци разбили Персијанце, само 300 одабраних Спартанаца је у том кланцу надјачало многобројну непријатељску војску.
У Житијама светих има пуно примерa када су хришћани побеђивали у разним биткама, уз помоћ Божију и силу Крста, као нпр. свети цар Константин. Па, имамо пример из наше историје, на Косовском боју 1389.године су наши србски витезови победили много бројнију османлијску војску а пораз наш је уследио тек неколико деценија касније због других геополитичких околности.
Тако и данас ми водимо битку и духовну и материјалну, на индивидуалном и на групном плану, кao на више фронтова.
Као родољуби водимо заједничку борбу да коначно Србија стане на ноге, да барем наши потомци и садашња омладина имају нормалну перспективу ако је већ наша генерација у томе била спречавана. Не плашимо се већине јер мала и добро организована мањина, са јасним и праведним идејама и циљевима, може остварити жељену победу.
Надамо се ускоро слободи, до Видовдана 2016.године требало би да отпочне тај процес свеопштег националног препорода и онда ћемо неколико деценија живети у уређеној и срећној држави.
Битно је само да не клонемо духом, Бог и сви свети ће нам помоћи у томе ако заслужимо својим врлинама, нема више назад - морамо само напред куда смо кренули, у нашој светој борби до победе! Амин, Боже дај!
 

Back
Top