Beograd - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

aandjelas

Beograd

Oceni ovaj blog
Kao i svi omladinci koji tragaju za boljim zivotom tako sam i ja krenula da tragam za mestom gde ce moj zivot biti lepsi i laksi. S obzirom da sam sa juga ove nase prelepe zemlje san mi je bio dolazak u Beograd. Pre deset godina sam se konacno i doselila u grad za koji sam verovala da je najlepse mesto za zivot.......
Bila sam jako srecna sto cu moci ostvariti svoje snove,naravno,verujuci da se snovi ovde ostvaruju.
I jesam,ostvarila sam se kao zena,majka....bila srecna i jos uvek sam,srecna jer su mi deca ziva i zdrava...To je moja jedina sreca ali i moji najveci strahovi.
Strahujem sta ce biti sa svom nasom decom u ovoj zemlji uopste,sta ce nam deca postati i u sta ce se pretvoriti???
Zivim u samom centru grada i svakodnevno se susrecem sa uzasima ovog grada,a te uzase nisam ni primecivala zaslepljena lepotom Beograda.
Drugim ocima sam pocela da posmatram ovaj grad od skora,sasvim slucajno i nesvesno i mogu vam reci da sam se poprilicno sokirala.
Jednog jutra prilikom odlaska na pijacu sa mojim sinom prosli smo pored zene uvejena u staru odecu pocepanu i prljavu sedela je a stepenistu pijace Zeleni venac i sa detetom u rukama prosila.
Meni je to bilo donekle svakodnevica sretati ljude koji prose i uvek kada imam nesto sitnih para ja im ostavim toliko koliko mogu.Mom sinu ovo nije bilo normalno,pogledao je tu zenu pa to dete i dok sam ja uzurbano koracala ka Maxiju videla sam da me sin prati ali da ne sklanja pogled sa stepenista,kada me je napokon pogledao oci su mu bile pune suza"Zasto ova teta prodaje svoje dete?"To je bilo njegovo pitanje i ako razmislim pitanje nije bilo ni malo glupo vec totalno realno. Cudno je bilo sto ja nisam u momentu imala odgovor koji bi mu objasnio zasto je to tako.Kupili sta je trebalo i otisli kuci. Kasnije toga dana primetila sam da je zamisljen,odlucila sam da popricam i vidim sta njega zapravo muci. Prisla sam i pocela da ga ispitujem izokola kako bi ga navela na razgovor,posto ima devet godina ne znam kako da mu objasnim neke stvari a da ga ne razocaram.
Objasnila sam mu da zena nije prodavala svoje dete vec da nema novca i da moli ljude da joj pomognu,kada joj vise njih da nesto novca ona sakupi dovoljno da kupi hranu kako bi se prehranili. Razgovor je bio jako dug i moja su objasnjenja bila takodje duga i opravdavajuca,tako da ne zelim da nekoga gnjavim,ali cu pitanja koja je meni postavljalo dete od devet godina postaviti svima vama koji procitate i zamolicu vas samo jedno,Molim vas da u sebi odgovorite na ova pitanja.....
Zasto toj teti neko ne da posao pa da od plate izdrzava dete?
Zasto je svi gledaju popreko i sutiraju dok prolaze?
Sta ako se to dete razboli i umre tu na njenim rukama?
Sta ce onda biti?
Zar niko od ljudi koji prolaze nema nacin da joj pomogne?
Zar niko nema neku garderobu koju skoro nikad ne oblaci ili koja mu nije potrebna pa da je moze dati toj zeni da se ne smrzne?
Zar niko nema garderobu sacuvanu od dece koja im je mala pa da pokloni tom detetu?
Kako ce to dete u skolu?
Da li ce mu se drugovi smejati?
Sta ce to dete raditi kad poraste?
Isto sto i njegova mama?
A deca tog deteta?
I dokle ce to ici?
Hoce oni zauvek to da rade?
Da li je tom detetu hladno tamo na stepenistu?
Srecno nije sigurno.
Posle dugog razgovora dogovorili smo se da im pomognemo koliko mozemo,sakupili garderobu koja bi tom detetu odgovarala,para nismo imali da im damo ali smo im stvari odneli naj cistijeg srca i obecali da vise nikada necemo baciti nista nego cemo proslediti nekom kome ce to malo mozda znaciti puno. Sad se vi zapitajte sta mozete da ucinite za sebe ,komsiju ,druga,poznanika,prosjaka,za sve oko vas,mozda nekom stavite osmeh na lice,a mozda bude dovoljno samo sto cete postovati cak i one sto prose na ulici.Mi smo ljudi,hajde da se ponasamo kao COVEK.

Pošalji "Beograd" na Facebook Pošalji "Beograd" na Google Pošalji "Beograd" na My Yahoo! Pošalji "Beograd" na Live Pošalji "Beograd" na MySpace Pošalji "Beograd" na Twitter Pošalji "Beograd" na Digg Pošalji "Beograd" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano