Neka razmišljanja o volji i predstavi - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Neka razmišljanja o volji i predstavi

Oceni ovaj blog
Наша садашњост је сензорно моторна. Оно што је на њој сензорно јесте представа, оно што је на њој моторно јесте воља.

Једино у чистој чулности када замислимо неки геометријски облик имамо посла са чистом представом.

Једино можда у оним моментима естетске контемплације када се на тренутак стопимо са мелодијом... имамо посла са чистом динамиком, правим трајањем ... вољом.

Овако, наша стварност је измешана вољом и представом.

Узмимо дрво на пример: Његов облик је представа ,слика, док његова животна сила, раст, делатност, трајање... јесте воља.

Његов облик сазнајемо интелигенцијом тј опажањем. Његову вољу интуицијом.
Интелигенција и интуиција. То су две моћи којима сазнајемо две метафизичке силе, напрегнутост и отпуштеност, синтропију и ентропију метафизичке воље..ма шта она била по себи.

Али пустимо дрво и узмимо себе.

У сваком тренутку имамо посла са сликом нашег тела, тј представом.Њу добијамо опажањем значи интелигенцијом. Али у исто време имамо посла и са вољом, са делатношћу тог тела коју достижемо интуицијом у самосвести..као своју вољу, као своје ја.

Ово може постати јасно ако се сетите оних ситуација у животу које су због своје интензивности или опасности изазивале осећања која у обичном свакодневном животу не примећујемо на тај начин. Изазивале извесну поделу личности на гледаоца и на ,кажимо, глумца у представи. То је оно као да гледаш себе са стране шта ти се дешава.
Те ситуације су добре да нас подсете на нешто што је заправо стално присутно. На вољу и представу. Јер ми смо како воља тако и представа. Животна сила заробљена у вртлог нужности. Животна сила је елан витал, нужност је материја.

Материју сазнајемо интелигенцијом, животну силу интуицијом.

Две различите моћи духа усмерене на две појаве из метафизичког света. Усмерене на заспалог "бога" и оно што је остало од његове виталности. Усмерене на представу и вољу.

"Niti je prostor tako stran našoj prirodi kao što mi to zamišljamo, niti je materija tako potpuno rasprostrta u prostoru kao što to naša inteligencija i naša čula predstavljaju."

Bergson

Pošalji "Neka razmišljanja o volji i predstavi" na Facebook Pošalji "Neka razmišljanja o volji i predstavi" na Google Pošalji "Neka razmišljanja o volji i predstavi" na My Yahoo! Pošalji "Neka razmišljanja o volji i predstavi" na Live Pošalji "Neka razmišljanja o volji i predstavi" na MySpace Pošalji "Neka razmišljanja o volji i predstavi" na Twitter Pošalji "Neka razmišljanja o volji i predstavi" na Digg Pošalji "Neka razmišljanja o volji i predstavi" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Dragoljub69 (avatar)
    Bergson nije kapirao da je materija najtajanstvenija tajna postojanja!
    Otud pitanje "Šta je to?"
    Da-to?
  2. oziman (avatar)
    Citat Original postavio Dragoljub69
    Bergson nije kapirao da je materija najtajanstvenija tajna postojanja!
    Otud pitanje "Šta je to?"
    Da-to?
    Питаш шта је то? Одговор је ДУХ, јер осим нешег сопственог духа ничега другог нема.
    Онај одгвор на твоје питње о бојама може се узети и као одгвор на то питање:

Citat Original postavio Dragoljub69 Pogledaj poruku
    Pa još kad biste znali šta su atributi...
    Recimo,kažeš da je šešir plav i da je to pojava u tvom umu...
    Ša ti je to "plav"-kakva ti to misao-od čega je ,šta čini,kako se
    "plava misao" ponaša,kako korelatiira sa subjektom ako nastaje u
    subjektu,tj.ako je subjektov produkt.
    "Ja" pravi "plavu misao"?
    Marks je od Hegela tu dijalektiku prelaska kvantiteta u kvalitet smislio
    "sistemom" :teza -antiteza=sinteza,a Engels u Antidiringu čak naveo i
    primere...Pošto ste i vi idealisti "kauzalci",možda imate pojavu "plave misli"
    kao korelata subjekta da objasnite na sličan,dijalektički način?
    Питаш где се налази плава боја ако је она продукт свести? Па одговор се сам намеће. У свести. Плава боја је тамо где је опажаш и постоји као таква само док је опажаш. Оно што је плава боја по себи изван опажања, није појава. Него једна тендеција твоје свести, твоје квалитативне множине.

Боја као и све остало је по себи грађа твог духа, твоје свести, која уз помоћ још једног свог осећаја, тј простора, формира опажајне слике које ћеш звати "реалност". Иако је једина реалност у свему томе реалност сопственог духа. Који је супстанација свега. Наравно, на начин квалитатитвне множине. На начин сличан мелодији.

Дух је основа свега. Појавни свет је само једна тенденција тог духа, која нам парадоксално, заклања цео тај дух. Чинећи нас индивидуама које ми у својој суштини, по себи, нисмо.

Већ смо нешто што превазилази како појмове једно, тако и мноштво.
  3. Dragoljub69 (avatar)
    Citat Original postavio oziman
    Питаш шта је то? Одговор је ДУХ, јер осим нешег сопственог духа ничега другог нема.
    Онај одгвор на твоје питње о бојама може се узети и као одгвор на то питање:

Питаш где се налази плава боја ако је она продукт свести? Па одговор се сам намеће. У свести. Плава боја је тамо где је опажаш и постоји као таква само док је опажаш. Оно што је плава боја по себи изван опажања, није појава. Него једна тендеција твоје свести, твоје квалитативне множине.

Боја као и све остало је по себи грађа твог духа, твоје свести, која уз помоћ још једног свог осећаја, тј простора, формира опажајне слике које ћеш звати "реалност". Иако је једина реалност у свему томе реалност сопственог духа. Који је супстанација свега. Наравно, на начин квалитатитвне множине. На начин сличан мелодији.

Дух је основа свега. Појавни свет је само једна тенденција тог духа, која нам парадоксално, заклања цео тај дух. Чинећи нас индивидуама које ми у својој суштини, по себи, нисмо.

Већ смо нешто што превазилази како појмове једно, тако и мноштво.
    "Paradoksalno nam zaklanja ceo taj duh..." Pa je li shvataš šta si rekao?
    "Zaklanja!" Madre mia...
    Kako može duh da ti zaklanja duh,ako ničeg drugog sem duha nema?
    kjnkjnofvbjfopjkogkbgljnlkmjglkbm! ! !
  4. oziman (avatar)
    "Paradoksalno nam zaklanja ceo taj duh..." Pa je li shvataš šta si rekao?
    "Zaklanja!" Madre mia...
    Kako može duh da ti zaklanja duh,ako ničeg drugog sem duha nema?
    kjnkjnofvbjfopjkogkbgljnlkmjglkbm! ! !
    Гледај на то овако: Једна тенденција духа која креира појавни свет заклања све остале тенденције или сам дух.
    Који се мора посмтрати кроз ту тендецију.

Узмимо то у алегорији где је двоглед овог војника тенденција духа која креира појавни свет. А његова остала војна опрема дух.

Иако је тај двоглед део војне опреме он не омогућује овом војнику да опази ишта друго до ње. Јер докле год гледа кроз двоглед не може видети своју војну опрему нити сам тај двоглед.

Тако и ми користимо само једну тенденцију свог духа звану "хтети сазнати", а која нам креира појавни свет. Али нам уједно и заклања све остале тенденције као и сам дух у целини.
  5. Dragoljub69 (avatar)
    Aod čega ti je sazdana ta tendencija duha,ako ne od duhovne supstancije?
    Kako to da se razlikuje atributima od duha?

Vidiš...Solipsizam te vodi u nove i nove nelogičnosti!
    Refleksija ti objašnjava sve i realni svet je tu i nema više
    nelogičnosti...Bez realnog sveta si...dim...
  6. oziman (avatar)
    Aod čega ti je sazdana ta tendencija duha,ako ne od duhovne supstancije?Kako to da se razlikuje atributima od duha?
    Разликује се својом тенденцијом. Када говориш о духу имаш посла са квалитативном множином, тако да заборави на односе које користиш у просторном свету.

Тенденција "хтети сазнати" је у духу стопљена на начин прожимања сличан мелодији.

А одакле уопште таква тенденција, таква мелодија у хармонији свега питање је без одговора јер:

Које су то фаталности:

Koje su to fatalnosti sa one strane svakog moguceg iskustva a koje su ucinile da se volja po sebi objektivise na ovakav jadan nacin, kao svet u kome vlada patnja i smrt "
    Sopenhauer
    Фатлности које су натерале дух да креира тенденцију "хтети сазнати" и са њом појавни свет.... не знамо.

Али шта год то било, та тенденција је сакрила дух од самог себе.

Vidiš...Solipsizam te vodi u nove i nove nelogičnosti!
    Refleksija ti objašnjava sve i realni svet je tu i nema više
    nelogičnosti...Bez realnog sveta si...dim...
    Нико овде не заговара солипсизам.
  7. zxy (avatar)
    Kakav sad duh ,šta je sad pa to
  8. oziman (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Kakav sad duh ,šta je sad pa to
    Дух, метафизичка воља, трајање, квалитативна множина. Све су то речи које означавају суштину свега... "ствар по себи".
  9. zxy (avatar)
    Дух, метафизичка воља, трајање, квалитативна множина. Све су то речи које означавају суштину свега... "ствар по себи".
    Ja mislio Duh sveti ,pa rekoh šta ti bi
    znam da to pojmiš ..još sposonab nisi
    al mlad si ..ima vremena ...
    doći će dan kad će ti jasno biti to
    zašto je Sveto pismo najčitanija knjiga sveta
    Ps
    Hej ne ljuti se ,seti se da filozof si ti
    znaš kako je Platon sebe kaznio kad se ono jednom naljutio
    Ažurirano 22.01.2014. u 14:43, autor: zxy
  10. Zakasneli (avatar)
    Ma sve smo se razumeli

Može biti duha bez poznavanja materije , Jednostavno ono što se kaže: kazalo nam se
    Ažurirano 23.01.2014. u 22:37, autor: Zakasneli
  11. Dragoljub69 (avatar)
    A suština svega je?