Bhagavad-gita 11:33 - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Razvodnik

Bhagavad-gita 11:33

Oceni ovaj blog
[IMG]http://www.bhagavad-gita.com.hr/images/uploads/gita_p11_stih33.jpg[/IMG]

tasmat tvam uttistha yaso labhasva
jitva satrun bhunksva rajyam samrddham
mayaivaite nihatah purvam eva
nimitta-matram bhava savya-sacin

Stoga ustani. Spremi se za borbu i osvoji slavu. Pobedi svoje neprijatelje i uživaj u kraljevstvu punom blagostanja. O, Savjasači, ja sam već uredio da oni umru; ti možeš biti samo instrument u borbi.

Bhagavad-gita 11:33

Savya-sacin znači onaj ko ume da vrlo vešto odapinje strele na bojnom polju. Arjuna je oslovljen kao vešt, ratnik sposoban da odapne strele kojima će ubiti svoje neprijatelje. “Samo postani moj instrument” - “nimitta-matram”. Ova reč je takođe vrlo značajna. Sva zbivanja u čitavom svetu se odvijaju prema planu svevišnje božanske osobe. Budalaste osobe koje nemaju dovoljno znanja misle da se zbivanja u prirodi odvijaju bez plana i da su sve manifestacije samo slučajne tvorevine. Postoji mnogo takozvanih naučnika koji tvrde da je možda bilo ovako ili onako, ali nema ni govora o “možda” ili “verovatno”. Postoji određeni plan koji se sprovodi u ovom materijalnom svetu. Koji je to plan? Ova kosmička manifestacija je prilika za uslovljene duše da se vrate kući, odnosno bogu. Sve dok imaju vladalački mentalitet, koji ih nagoni da pokušaju da vladaju materijalnom prirodom, uslovljene su. Ali svako ko može shvatiti plan svevišnjeg gospodina i negovati svjesnost Krishne je najinteligentniji. Stvaranje i uništenje kosmičke manifestacije se odvijaju pod višom kontrolom boga. Tako je bitka na Kuruksetri bila vođena po planu boga. Arjuna je odbijao da se bori, ali Krishna mu je rekao da se treba boriti, jer je to želja svevišnjeg gospodina. Tako će biti srećan. Onaj tko je potpuno svestan Krishne i ko je posvetio svoj život transcendentalnom služenju gospodina je savršen.

Namaste.

Pošalji "Bhagavad-gita 11:33" na Facebook Pošalji "Bhagavad-gita 11:33" na Google Pošalji "Bhagavad-gita 11:33" na My Yahoo! Pošalji "Bhagavad-gita 11:33" na Live Pošalji "Bhagavad-gita 11:33" na MySpace Pošalji "Bhagavad-gita 11:33" na Twitter Pošalji "Bhagavad-gita 11:33" na Digg Pošalji "Bhagavad-gita 11:33" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari