Mi već odavno ne razmišljamo svojom glavom

Mi već odavno ne razmišljamo svojom glavom, sami za sebe, već samo pratimo onoga ispred nas, bez ikakvog pitanja. I još insistiramo da i svi drugi rade isto tako. Znači jednom kad se postave određene norme, bilo pametne ili besmislene, moralne ili nemoralne, moguće ili nemoguće, onaj koji ih je postavio, u stvari, upravlja svetom, dok ostali samo prate. To se događa zato što se većina ljudskih bića odrekla svoje lične sposobnosti razmišljanja i individualnosti - i živi svoj život u skladu sa diktiranim normama, bez ikakve želje i nastojanja da podvrgnu te norme sopstvenoj analizi, i tako ih dovedu u pitanje. I to je u redu, to je takođe i čovekov lični izbor, i ja to ne mogu da dovodim u pitanje. Međutim, problem je što ljudi koji potpadnu pod uticaj tih normi očekuju i od svih ostalih da im se podvrgnu. To je sada već stado stoke, koje čuva samo sebe dok ne dođe vreme za klanje, gde čobanu ne trebaju ni psi čuvari, niti mora da troši novac na ogradu. Tako su oni koji su nam postavili norme uspeli da naprave od nas ne samo ovce, nego i pse za čuvanje ovaca, i ne samo da su od nas napravili zatvorenike, već nas koriste i kao čuvare zatvora u kome se nalazimo.
 

Back
Top