MI NARODNJACI , SVEBRANITELJI HRIŠĆANSKOG MIRA - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

MI NARODNJACI , SVEBRANITELJI HRIŠĆANSKOG MIRA

Oceni ovaj blog
ili : CENZURA KAO NEGATIVNA KAMPANJA U UMETNOSTI

novinska vest : "Skandal u Novom Sadu: Zabranjena izložba sa razapetim Isusom bez lica, s novčanicama u rukama"
http://www.blic.rs/Kultura/Vesti/412988/Skandal-u-Novom-Sadu-Zabranjena-izlozba-sa-razapetim-Isusom-bez-lica-s-novcanicama-u-rukama

vest na društvenoj mreži : Имамо ли право на меру? Или само на инциденте?
fei.gl/16exdbR

sve ovo zbog :

1379288_10151915783522618_1936170526_n.jpg

Grafika , ako se ja pitam , koja predstavlja čoveka u Hristovoj pozi , sa stegnutim šakama prepunim novčanicama. Dakle , čovek razapet između čovečnosti i logike i moći novca . Ili čovek na životnom raspeću u novčanoj otimačini . Ili novac bog naše realnosti . Konačno okreni obrni , na našim prostorima bog koji vlada ne voli sirotinju - otuda toliki grč u ovom čoveku bez lica . Ovaj neimenovani čovek / bez lica/ , to je svako od nas koji se razapinje između čovečnosti i ništavnosti koju uspostaviše ništaci pomoću novca ...I može još mnogo toga da se okreće , ali očogledna je stvar da ovaj bog koji vlada na našim prostorima mrzi sirotinju i stavlja je na krst životne bede.

Postavlja se pitanje , da nije ova slika zabranjena koliko bi ljudi posetilo izložbu i koliko bi novine pisale o njoj ; a koliko je ljudi posle zabrane videlo sliku i koliko je ljudi formiralo i iskazalo svoj stav !

Za život slike , mislim da je bolje što je zabranjena ! Konačno , sama zabrana kazuje da slika ima vrednosti koje govore o belodanoj istini naše stvarnosti . Konačno hvala Andreju Fajgelju što je zabranio sliku - baš ovu ! Sigurno je jedno , da ovaj čovek nije najvan ! Naročito nije najvan , kad je objavio celom svetu i prikazao šta je zabranio ljudskim očima da vide - jer vređa te iste oči koje gledaju šta je zabranjeno da ih ne vređa ! Svaka čast - lukavo ! No kažu da je lukavstvo intelegencija prostaka i ništaka ; jer nije vrlina , pa ga etika vrlina svodi na ljudsku ništavnost ! Dakle , čovek treba istinu da iskazuje sa krivova . Da je Andrej iscenirao polemičku raspravu o ovom radu i stao u njegovu odbranu ,a za nju , odbranu , zatražio pomoć preko društvene mreže - preneo bi deo onoga što sliku čini moćnom, na sebe ! Ovako , ostaće upamćen kao umetnički krvnik u rukama populizma i većinskog neobrazovanja , tek retki uočiće da vlada prapagandnim zananjima koja koriste tehniku negativne kampanje ! Tja !
Priložene sličice Priložene slike

Pošalji "MI NARODNJACI , SVEBRANITELJI HRIŠĆANSKOG MIRA" na Facebook Pošalji "MI NARODNJACI , SVEBRANITELJI HRIŠĆANSKOG MIRA" na Google Pošalji "MI NARODNJACI , SVEBRANITELJI HRIŠĆANSKOG MIRA" na My Yahoo! Pošalji "MI NARODNJACI , SVEBRANITELJI HRIŠĆANSKOG MIRA" na Live Pošalji "MI NARODNJACI , SVEBRANITELJI HRIŠĆANSKOG MIRA" na MySpace Pošalji "MI NARODNJACI , SVEBRANITELJI HRIŠĆANSKOG MIRA" na Twitter Pošalji "MI NARODNJACI , SVEBRANITELJI HRIŠĆANSKOG MIRA" na Digg Pošalji "MI NARODNJACI , SVEBRANITELJI HRIŠĆANSKOG MIRA" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. faraonn (avatar)
    ...upotreba bilo kakvih sakralija ili svetih bilo Poslanika, Svetaca, Prestola, Heruvima ili ...nije baš uputno narodu satirisati jer satira teško dopire do masa a i ako dopre moguće je vulgarizovanje i pljuvanje na umjetničku ili pjesnikovu slobodu...no,- dati na uvid ko smo i ko je ...
  2. hakim bej (avatar)
    Nije isus jedini razapet.
    Na krstu je skoncalo mnogo vise ljudi od jednog Isusa.
    Puno dobrih ljudi.
    A losih?
    Nikad dovoljno.

Simbol raspetog coveka moze asocirati na tradiciju istoriju i religiju.
    Simbol raspetog coveka moze asocirati na danasnjeg coveka razapetog izmedju zelja i mogucnosti.
    Koji od ovih simbola smeta cenzoru?

Nekada je postojala kulturno-moralna cenzura. Brisano je sve sto sprecava razvoj ljudskog u coveku.
    Zatim je nju zamenila politicka cenzura. Brisano je sve sto sprecava razvoj partijske diktature.
    A zatim je ukinuta cenzura.
    Skroz.
    Preplavljeni smo djubretom jer su cenzori "sprecavali slobodu i razvoj evropskih vrednosti".
    I danas neko zabrani jednu izlozbu zbog jedne slike. Danas kada smo na korak od proglasavanja Ekrema za ministra kulture.

Da ti kazem: mentalno zdrav cenzor bi nas zabranio. Al takvog odavno na ovim prostorima nema.
  3. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio hakim bej
    Nije isus jedini razapet.
    Na krstu je skoncalo mnogo vise ljudi od jednog Isusa.
    Puno dobrih ljudi.
    A losih?
    Nikad dovoljno.

Simbol raspetog coveka moze asocirati na tradiciju istoriju i religiju.
    Simbol raspetog coveka moze asocirati na danasnjeg coveka razapetog izmedju zelja i mogucnosti.
    Koji od ovih simbola smeta cenzoru?

Nekada je postojala kulturno-moralna cenzura. Brisano je sve sto sprecava razvoj ljudskog u coveku.
    Zatim je nju zamenila politicka cenzura. Brisano je sve sto sprecava razvoj partijske diktature.
    A zatim je ukinuta cenzura.
    Skroz.
    Preplavljeni smo djubretom jer su cenzori "sprecavali slobodu i razvoj evropskih vrednosti".
    I danas neko zabrani jednu izlozbu zbog jedne slike. Danas kada smo na korak od proglasavanja Ekrema za ministra kulture.

Da ti kazem: mentalno zdrav cenzor bi nas zabranio. Al takvog odavno na ovim prostorima nema.
  4. 123loncar (avatar)
    "Mi i nepravedni svet
    .....Na kraju, izgleda da su i nepravde koje doživjavamo u svetu deo nekog opšteg smisla u kojem se od nas traži ne da budemo pasivne Žrtve nepravde ili pak nemilosrdni Dželati sebe, drugih ljudi i okolnosti, već aktivni stvaraoci svog smisla i učesnici u neponovljivom čudu života koji ima svoje zakonitosti I zadatke za nas. "

- See more at: http://www.danas.rs/dodaci/psihologija/mi_i_nepravedni_svet.62.html?news_id=268624#sthash.Ojlgo8gB.dpuf

Ovi koji u zemlji duhovno i matrijalno opljačakanih , gladnih, poniženih, obespravljenih , tužnih , psihički izmrcvarenim i uništenih ljudi; ti što propovedaju kvazi naučnu besedu o tome , kako je to bestijalno stanje smisleno i nekako dobro za svaku dušu , dušu koja spozna realnost i sebe samu u njoj - jer eto , u propadanju kroz životno bezdno , uzdižu se do neviđene ljudskosti i božanskih visina; dakle , ti i takvi podguzični tiranski intelektualci , grđi su od najgrđeg tiranskog prostaka . Da , grđi su od svojih gospodara , jer lagodno žive na tuđoj nesreći , kao na nekoj rajskoj terasi sa koje gledaju čemer, jad i tiraniju, onih od čije nesreće lagodno žive !