OVO MORA DA VIDITE - ČUDO GRADITELJSKE JUGOISTOČNE PAMETI

Ovo sam dobio od: mica <mstanojevic

Moderan arapski svet!

Izgleda da nije samo kod nas gradjevinska mafija
!

guardians-of-time-dubai-p210313.jpg


Ovo ne da je smešno, nego je skoro neverovatno!

Da li uopšte možete da poverujete ?!?!

U Dubaiu su zaboravili samo na jednu

"SITNICU"...!!!



Sigurno ste već videli brojna čuda arhitekture u Dubaiu. Ali, zamislite, ni jedno nije priključeno na kanalizaciju!

Video, koji traje 2 minuta, prikazuje beskrajan red punih cisterni za čišćenje septičkih jama!!! O čemu su to mislili graditelji tih oblakodera?

Neverovatna količina otpada se proizvodi u tim grandioznim objektima a ne postoji izgrađen sistem i mesto kuda bi to oticalo !
Dubai nema kanalizacioni sistem i jedini način uklanjanja fekalnog otpada je odvoženje auto-cisternama.

Pogledajte te bezbrojne kamione-cisterne koji čekaju da istresu svoj teret.

Ovo je zaprepašćujuće. Čekaju danima da istovare!

Bilo je za očekivati da će graditelji tih ogromnih prelepih nebodera imati dovoljno pameti da smisle kako da se iz njih ukljanja svakodnevni otpad.

Ali, to očigledno NIJE BILO TAKO !!!

Pogledajte samo ovaj video dole:


Својевремено у грчкој је у појединим местима било попут овога али
не и толики број цистерни. Након извесног броја година канализација је урађена, ваљда ће и арапи то урадити.
 
...'zaboravnost ' graditelja je postao poslovičan dio njihove prirode tj. uzeti novac što više a dati što masnje i brže...od običnih samostalaca do Kompanija
sve je isto...
Nije to Mafija
nego pilićarsko u esnafskom...to poslije ispraviti je ravno uloženom i novcu i trudu...
...u mojoj novoj kući je zaboravljen dimnjak
a opravdanje je nijesam rekao...da znam kako i šta ja bih sagradio...
Mafiju često blatimo pacovima i štakorima...
 
...mnim da je ovde reč o investicionom sitno prostačkom mentalitetu...mnogi ljudi štede na sitno - hoću da kažem , da čovek je sklon u većini slučajeva da se pobije za nekoliko dinara a za hiljadarke se ujede za usnu i proguta gubitak ; zato zbog siće ( jer štedi - a ko štedi više vredi ) žrtvuje kvalitet i u budućnosti pravi kontinuirani trošak....
...naime , invenstitori nisu hteli da se udruže i plate urbanistički projekt budućeg grada , koji bi predvideo i svu infra strukturu pa i izgradnju kanalizacionih sistema za budući megapolis...posle toga trebalo bi investirati u infra strukturu i graditi kapacitete koje može da prihvati ta infrastruktura...ovano , svaka vaška investicona obaška...a tu su šeici investitori...a šeik postaješ rađanjem , a ne umnim radom / mozganjem...ovde su graditelji nevino optuženi / to je svetosavski - oću reći : srpski na prvu loptu /.... za svakog investitora u datom neurbanističkom ambijentu , isprojektovana su privremena fekalna i otpadna skladišta..... a za veliki broj takvih skladišta , potrebna je logistuka - servis , sa programom koji neće praviti u ničemu zagušenje...a takav servis potrebuje veliku pamet - koju očigledno šeici po rođenju nemaju...onda ovako svaka vaška obaška...
 
...Faraine , odžak je simbolični stub države - stajaće....nekad se ovde u našim atarima dobijala zemlja za naseljavanje , tako što moraš do mraka da sazidaš kuću sa ognjištem i odžakom , kroz koji mora na zalasku najkasnije da prođe dim i oko kuće da kočevima oznčiš teritoriju koju zauzimaš----( zato su plačevi nepravilnog geometrijskog oblika - odavnina ).... elem . moj otac je godinama rušio odžak i nanovo zidao terajući nas muškiće da s'njim zidamo , a uveče usred leta da se zapali šporet i svi da gledamo kako dim kulja...smatrao sam to hirom , jer više puta smo preziđivali odžak joji dobro radi...kad sam dobio decu , skontao sam da nije bio hir , već nakana da nas muške zadoji očevinom... i tako i bi...ostali smo tu , zidali sebi kućice i posebno odžake svojim rukama....ja sam fintu pokušao sa svojim sinovima...jedan je sigurno zadojen..hoće tu da dozida sebi kuću i odžak...

...čovek dok ne ozida svojim rukama sebi odžak , za budućnost , kao i da nije čovek -- mislim ono , stub države !....stanovnici sela ovo što pokušacam da kažem srcem razumeju....a možda ja i grešim , ali sad je kasno da ispravljam i postanem kosmopolit i živim na tuđim pragovima tamo gde mislim da je samo meni lepo !
 
...tačno je to Lončar ali, ja da sam znao ja bih to sam a bila je to zajednica...govorim na selu kako se desilo...Odžak i jest i simbol i obilježje 'žive kuće' ili kako reče jednom davno jedan stariji Žugić življaše tada u Lipovu kod Kolašina,-sine u mojem selu ponad Durmitora imalo je 150. dimova...znači kuća koje'žive'...
Nego čovjeku preorjentisasmo temu...
Pozdrav obojici...
 

Back
Top