TRI KRITERIJA.... - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

iamblond

TRI KRITERIJA....

Oceni ovaj blog
U staroj Grčkoj Sokrat je bio na glasu kao čovjek koji cijeni znanje. Jednog mu je dana prišao poznanik i rekao mu:
- "Znaš li što sam upravo čuo o tvom prijatelju?"
- "Stani malo", odgovori Sokrat: "Prije no što mi išta kažeš, želim napraviti mali test. Zove se 'Test trostrukog kriterija'."
- "Trostrukog kriterija?"
- "Upravo tako", nastavi Sokrat: "prije nego što počneš pričati o mom prijatelju, mogao bi trenutak razmisliti zadovoljava li to neke kriterije.
Prvi kriterij je Istina. Jesi li potpuno siguran da je to što mi želiš reći istina?"
- "Ne", odgovori poznanik, "zapravo sam to tek čuo i..."
- "Dobro", veli Sokrat: "znači nisi potpuno siguran je li to istina ili nije. Da vidimo sada i drugi kriterij, kriterij Dobra. Je li to što želiš reći o mom prijatelju nešto dobro?"
- "Ne, naprotiv..."
- "Dakle", nastavi Sokrat: "želiš mi reći nešto loše o njemu, a nisi čak ni siguran je li to točno. Ostao je još jedan kriterij, kriterij Koristi. Hoće li to što mi želiš reći o mom prijatelju biti meni korisno?"
- "Pa da."
- "Pa", opet će Sokrat: "ako to što želiš reći o mom prijatelju ispunjava samo jedan kriterij, zašto bi mi to uopće rekao?"

Koliko puta razmišljam o ovim riječima, u ovakvim noćima bez sna.....Koliko ljudi u mojem životu ispunjava bar taj jedan kriterij??.... Ne znam jer kažu krhko je znanje!!...
Pričaju se priče i pričice a nitko ne razmišlja o kriteriju ISTINE, možda zato jer niti ne poznaju taj kriterij...... Jer istina , ionako je to naše viđenje situacija, stvari, života..... I svatko je koristi kako mu u datome trenutku odgovara...... I tako rijetko čujem u svojoj okolini da netko o nekome kaže nešto dobro, sve se svelo na laži, manipulacije. ..... zato radije provodim vrijeme sama, ispijam svoju kavicu uz dobre stare ritmove.....učim se uzeti samo svoj čarobni štapić i otploviti u samo meni neke znane svijetove gdje se dobri ljudi smiješe jedan drugome...zli su potjerani u neke druge galaksije...mahnem čarobnim štapićem i sve je oko mene ljubav....onda me uvijek nešto vrati u sadašnjost...i navlačim masku pred ljudima...ostajem samo svoja....možda jednom netko i vidi nešto iza maske....i hodam tako životom dalje.....i evo opet je novo jutro..novi dan....hmmm koju masku zaštitnicu danas da odaberem.....????

Pošalji "TRI KRITERIJA...." na Facebook Pošalji "TRI KRITERIJA...." na Google Pošalji "TRI KRITERIJA...." na My Yahoo! Pošalji "TRI KRITERIJA...." na Live Pošalji "TRI KRITERIJA...." na MySpace Pošalji "TRI KRITERIJA...." na Twitter Pošalji "TRI KRITERIJA...." na Digg Pošalji "TRI KRITERIJA...." na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. iamblond (avatar)
  2. zxy (avatar)
    Evo šta ću ti reći ja draga o znanju i istini:intelektualno delanje neminovno nas vodi u saznanje ljudske bede a tada sažaljenje stiče vrednost kao životodavna moć kako bi se izdržala egzistencija a ono ne mari mnogo za svaku istinu,"caritas" je više od toga,ono je uvid u to da smo svi jedno.
  3. duska.vodolija (avatar)
    Cesto pozelim sresti nekog sagovornika koji ce da mi svuce masku jutra masku u podne i onu sa zalaska sunca.
    Sama ostajem i cekam trazim i zelim .
    Smaram se poluistinama koje su cesto neistine banalnim teskim rijecima maglom prasinom ni oko cega
    Dotle tece vise ne rastegnuto meni udijeljeno vrijeme.
  4. bracaco (avatar)
    [QUOTE=duska.vodolija;bt240625]Cesto pozelim sresti nekog sagovornika koji ce da mi svuce masku jutra masku u podne i onu sa zalaska sunca.
    Sama ostajem i cekam trazim i zelim .
    Smaram se poluistinama koje su cesto neistine banalnim teskim rijecima maglom prasinom ni oko cega
    Dotle tece vise ne rastegnuto meni udijeljeno vrijeme.
    [IMG]http://img1.liveinternet.ru/images/attach/c/6/92/117/92117819_72097208_12.gif[/IMG][/QUOTE]

Grešiš, što čekaš, jer ko si ti ako toliko menjaš maske i da li su te maske deo tebe ili deo tvoje želje, ono što jesi ili ono što želiš da budeš :) kako će te taj neko pronaći kad si ti jedno ujutru, drugo u podne i teće uveče, i da li si to ti ili je sve to neko drugi, dok si ti neko ko je samo duboko sakriven ispod maski :)
  5. bracaco (avatar)
    Nije li Sokrat samo hteo da kaže , manje slušaj druge, više veruj sebi :)
  6. zxy (avatar)
    Citat Original postavio bracaco
    Nije li Sokrat samo hteo da kaže , manje slušaj druge, više veruj sebi
    Ma Sokrat samo bežao od kuće
    i pričao po sokacima
    kod kuće nije smeo ni da pisne
    bojao se žene
  7. RiadaT. (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Evo šta ću ti reći ja draga o znanju i istini:intelektualno delanje neminovno nas vodi u saznanje ljudske bede a tada sažaljenje stiče vrednost kao životodavna moć kako bi se izdržala egzistencija a ono ne mari mnogo za svaku istinu,"caritas" je više od toga,ono je uvid u to da smo svi jedno.
    Repliku, repliku molim
    intelektualno delanje je mnogo bolje
    pusti priču fizikalca
    kamen po kamen palača
    svi za jednog,jedan za sve
    svi smo isti i tako to
    valja nosit kamen po ovoj vrelini
    zar nije bolje unovčit znanje
    pa zbrisat na more,na kupanje
    po mogućnosti na Crnogorske primorje
    ovi iz Evrope oderaše kožu

A sad oboma izvinjenje i Z-u i Iamblond
    za ovaj koment šaljivi moj
    ....htjedoh samo da podijelim smijeh
    a to valjda nije grijeh
  8. zxy (avatar)
    Citat Original postavio RiadaT.
    Repliku, repliku molim
    intelektualno delanje je mnogo bolje
    pusti priču fizikalca
    kamen po kamen palača
    svi za jednog,jedan za sve
    svi smo isti i tako to
    valja nosit kamen po ovoj vrelini
    zar nije bolje unovčit znanje
    pa zbrisat na more,na kupanje
    po mogućnosti na Crnogorske primorje
    ovi iz Evrope oderaše kožu

A sad oboma izvinjenje i Z-u i Iamblond
    za ovaj koment šaljivi moj
    ....htjedoh samo da podijelim smijeh
    a to valjda nije grijeh
    Znanje steći nije lako
    a prodati ga isto tako
    (eno Sokrat ga davao džabe
    pa mu i ti došlo glave)
    dobro, sad diplomu može kupiti svako
    i njome varati druge
    ali ne može niko lagati sebe
    a to na kraju ispadne najvažnije
    A ovo je znanje verujem najveće
    shvatiti da što pogadja druge pogadja i tebe
    da nam istinu skriva Majin veo
    a da smo s one strane njegove...svi isto
    Drevna indijska mudrost je to
    ali za moderne ljude ko što si ti ...jako daleko
    Ažurirano 24.07.2013. u 14:44, autor: zxy
  9. RiadaT. (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Znanje steći nije lako
    a prodati ga isto tako
    (eno Sokrat ga davao džabe
    pa mu i ti došlo glave)
    dobro, sad diplomu može kupiti svako
    i njome varati druge
    ali ne može niko lagati sebe
    a to na kraju ispadne najvažnije
    A ovo je znanje verujem najveće
    shvatiti da što pogadja druge pogadja i tebe
    da nam istinu skriva Majin veo
    a da smo s one strane njegove...svi isto
    Drevna indijska mudrost je to
    ali za moderne ljude ko što si ti ...jako daleko
    Mene trenutno pogađa toplotni udar
    kažu da je tako i regionu
    znači...isto nam je
    i taj veo
    baš bi svima dobro sjeo
    OK..šalu na stranu
    neću s tobom više ni riječ
    ozbiljan si odveć
    Još jednom se izvinjavam...iz daljine
  10. zxy (avatar)
    Citat Original postavio RiadaT.
    Mene trenutno pogađa toplotni udar
    kažu da je tako i regionu
    znači...isto nam je
    i taj veo
    baš bi svima dobro sjeo
    OK..šalu na stranu
    neću s tobom više ni riječ
    ozbiljan si odveć
    Još jednom se izvinjavam...iz daljine
    Ma samo sam hteo a nisam stigo da kažem sve
    znam jednog dobrog gurua za tebe
    pa u nekom vrtu u hladovini
    drevna indijska znanja da preispitujete
  11. 123loncar (avatar)
    ZXY ne preteruj sa tim drevnim purišama / onima što goli i bosi hodaju i spavaju na zemlji /...njima be može da pomogne ni "caritas" / milostinja/...reč je o manipulaciji kao urođenom čovekovom svojstvu...odojče manipuliše sa majkom dok ga doji....stoga uzmi ogledalo "Sokratovo" i zagledaj se use , man se Ksantipije i njenih muka , pa malo pogledaj u sebi jutro , podne i povečerje - bar to , a možeš i neku Jovanovu aždahu sa sedam glava i sedam kruna, sa sedam pera...u svakom od nas čuči čudo...ama baš čudo...zato su ponekad i podvižnici oni koji mogu dugo sami sa sobom...Sokrat na svetlosti dana , izgleda nijemoga dugo sam sa sobom, pa je vijao društvo po trgovima...ko zna zašta i mi visimo po ovim forumima....ipak sve u svemu, lepo je ovo kazivanje, koje po meni ističe objektivnost, svrsishodnu opštu korisnost i na kraju ličnu korist - ka polazne kriterijume u javnom govoru... a kad toga nema , postajemo manje više lažni - za izbegavanje...mada , danas populizam izbegava objektivnost , sveopštu korisnost i iznad svega ljubi ličnu korist - naročito iskazanu kroz vlast i novac...zbog toga jedni druge izbegavamo i po čpekamo vrebamo ...čerupanje je normalna stvar !
  12. zxy (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    ZXY ne preteruj sa tim drevnim purišama / onima što goli i bosi hodaju i spavaju na zemlji /...njima be može da pomogne ni "caritas" / milostinja/...reč je o manipulaciji kao urođenom čovekovom svojstvu...odojče manipuliše sa majkom dok ga doji....stoga uzmi ogledalo "Sokratovo" i zagledaj se use , man se Ksantipije i njenih muka , pa malo pogledaj u sebi jutro , podne i povečerje - bar to , a možeš i neku Jovanovu aždahu sa sedam glava i sedam kruna, sa sedam pera...u svakom od nas čuči čudo...ama baš čudo...zato su ponekad i podvižnici oni koji mogu dugo sami sa sobom...Sokrat na svetlosti dana , izgleda nijemoga dugo sam sa sobom, pa je vijao društvo po trgovima...ko zna zašta i mi visimo po ovim forumima....ipak sve u svemu, lepo je ovo kazivanje, koje po meni ističe objektivnost, svrsishodnu opštu korisnost i na kraju ličnu korist - ka polazne kriterijume u javnom govoru... a kad toga nema , postajemo manje više lažni - za izbegavanje...mada , danas populizam izbegava objektivnost , sveopštu korisnost i iznad svega ljubi ličnu korist - naročito iskazanu kroz vlast i novac...zbog toga jedni druge izbegavamo i po čpekamo vrebamo ...čerupanje je normalna stvar !
    Tebi bih preporučio jednu učiteljicu joge ,mladju,da relaksiraš svoga purišu
    Ažurirano 24.07.2013. u 19:13, autor: zxy