Stanite dani, stanite noci - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

hakim bej

Stanite dani, stanite noci

Oceni ovaj blog
Bas

Muzika je jedina hrana koju nije bog napravio, nego pali covek. Muzika je "zdrava hrana" za dusu.
Kada si mlad, slusajuci muziku slusas glas, solo instrument, katkad bubanj.
Oni prenose informaciju, istinu pretvorenu u lepotu, u muziku.
Prenose ono sto je mladom coveku najpotrebnije - seme ideje.
Poruke su vesto zapakovane u muzickim tekstovima, u nacinu interpretacije, u glasu pevaca koji zavisi od raspolozenja...
Nalaze se u brzem ili sporijem ritmu, u mekoci, preciznosti ili agresivnosti solo instrumenta. U brzini bubnja. U sitnim greskama i mikrofoniji.
Trazeci poruke koje prenose visoki tonovi, mlad covek retko kad registruje bas. Niko mlad ne razume zasto uopste bendovi angazuju asocijalnog usporenog basistu koji se na bini klati kao da je od gume, a zamisljen pogled mu zavrsava nigde, u vazduhu metar ispred.

Covek neminovno stari. Informacije koje do njega kroz muziku dolaze postepeno pocinju da se ponavljaju. Ideje koje treba da stvore, pocinju da izgledaju plitko, nerealno i potroseno. Glas i solo instrument pocinju da smaraju dosadnim ponavljanjem iste recenice, recenice koja je odavno prozivljena.
I dobos sve vreme lupa jedan isti ritam, suvise brz za nekoga kome sada treba mir. Suvise brz, jer toliko podseca na vreme.

Tada, kada izgleda da muzika vise nema sta da pruzi, da je potrosena, tek tada iz nje izlazi nesto sto nikada ranije nije registrovano.
Dolazi zvuk iz potpuno druge dimenzije, dubok i smislen, snazan a necujan... Bas.
Kada dodje iskustvo, kada prodju godine, bas donosi novi smisao. Donosi toliko potrebnu snagu, iako bez buke. Donosi emocije, duboke kao dusa, kao Bajkal, ciste i jasne, potpuno oslobodjene informacija.
Otvoren novi svet, emocije koje dolaze sa neocekivanog mesta, daju muzici novu priliku. Bas je nekada mars vojnickih cizama, a nekada tek ledeni lahor izmedju oblaka. Prepustajuci se basu ljudi postaju oslobodjeni pritiska informacija, i ulaze, kao klizeci po mirnoj vodi, u sopstveni svet emocija. Tada covek pocinje da cuje jos jednu muziku, jos jednu melodiju, svoju sopstvenu, unutrasnju. Tada se covek moze sasvim pribliziti svom srcu i videti sta je u njemu, dohvatiti zarobljene uspomene i ziveti ih ponovo, bez bojazni da ce ga informacijama uplasiti.
Dakle, to je put. Do srca se dolazi silazeci niz emocije, i trazeci sopstveni ritam, sopstveni bas, zvuk iznutra.
Uporedjujuci muziku koja dolazi, i onu "u nama", mogli bi smisleno i razumno odgonetnuti svoje emocije.
Ali cekaj, zasto bi to radili?
Samo treba pronaci bas koji odgovara onome sto u sebi cujemo.
I zaplivati na tim talasima.
Daleko,
zauvek.

Ne vidjamo cesto ljude koji srcem rade, koji vole da rade ono sto rade.
Ovo je jedan od retkih snimaka; posmatraj, otpanji muziku, odgledaj do kraja.
Lica muzicara su kao lica dece u sred igre. Radost i decja nevinost, zajednicko stvaranje.
Osim lica velikog BB-ja, na njegovom licu je umor, godine. I sreca, velika sreca.
Zadovoljstvo starca dok posmatra unuke u igri.

Ma cime se bavili, bice to do smrti.
Znaci kratko.
Pa zasto se onda ne bi bavili onim sto volimo?
Ili makar pokusali da trazimo ono sto volimo?
Zar se zivot mora svesti na "stvaranje uslova" i "bavljenje necim da bi postali neko".
Sa neostvarenim zeljama, ma koliko nekome uspesni izgledali, znamo da smo niko.
I to je ponizenje na koje svesno i dobrovoljno pristajemo.
Slusajte bas. U njemu je i istina i snaga.
https://youtu.be/UlLrNErw2GI

Pošalji "Stanite dani, stanite noci" na Facebook Pošalji "Stanite dani, stanite noci" na Google Pošalji "Stanite dani, stanite noci" na My Yahoo! Pošalji "Stanite dani, stanite noci" na Live Pošalji "Stanite dani, stanite noci" na MySpace Pošalji "Stanite dani, stanite noci" na Twitter Pošalji "Stanite dani, stanite noci" na Digg Pošalji "Stanite dani, stanite noci" na del.icio.us

Ažurirano 18.10.2017. u 21:17, autor: hakim bej

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. 123loncar (avatar)
  2. 123loncar (avatar)
  3. mari47 (avatar)
    Donosi emocije, duboke kao dusa, kao Bajkal, ciste i jasne,....

Dopalo mi se ovo, do potresnosti.
  4. Borac za prava zivotinja (avatar)

Divan tekst, Hakime.
  5. hakim bej (avatar)
    Hvala.
    Pokusao sam da napisem red-dva o basu na pdf muzika, al mi se nekako omakla tastatura i tekst ispao predugacak.
    Zato je zavrsio na blogu.
  6. flaj (avatar)
  7. zxy (avatar)
    Citat Original postavio hakim bej
    Hvala.
    Pokusao sam da napisem red-dva o basu na pdf muzika, al mi se nekako omakla tastatura i tekst ispao predugacak.
    Zato je zavrsio na blogu.
    Lepo si ovo napisao i zadovoljstvo je pročitati .O muzici se uvek može lepo govoriti jer ona,(umetnička muzika),kao neki filter izvlači iz ljudi ono što je najbolje u njima.
    Šopenhauer u svojoj metafizici muzike ukazuje na jedan paralelizam koji postoji izmedju muzike i prirode iako nema izmedju njih nikakve sličnosti.Tako četiri glasa svake harmonije,bas,tenor ,alt i sopran ili pak osnovni ton,terca ,kvinta i oktava odgovaraju četirim stupnjevima na lestvici bića:carstvu minerala,carstvu bilja,carstvu životinja i čoveku. Ovo se ogleda u muzici u pravilu da bas uvek ostaje na mnogo većem razmaku od ostala tri glasa nego što su razmaci medju njima.
    A to ima svoju analogiju u prirodi gde su razlike u organskom svetu medjusobno mnogo manje od razlike koja postoji izmedju organskog sveta i neorganskog sveta minerala generalno uzeto.
    Naravno da ovako istrgnuto iz konteksta jedne zaokružene studije ovo poredjenje izgleda čudno ali ga je A.Š. dokazao poredeći dosledno fizičku i metafizičku prirodu muzike.Ja sam ovo ovde naveo kao kuriozitet koji može izazvati interesovanje za Šopenhauerovu filozofiju muzike o kojoj piše u svom glavnom delu.
    A Betoven je govorio da su vibracije zvuka u vazduhu Božiji dah i da je muzika Božiji govor koga muzičari čitaju sa Božijih usana jer su oni Bogu najbliži.
  8. hakim bej (avatar)
    Castim jednim retkim snimkom
  9. Zakasneli (avatar)
  10. 123loncar (avatar)
    ...s' njim i sa ovom pesmom, tamo dalekih ranih sedamdesetih , jednog poslednjeg majskog četvrtka, obreo sam se u Varaždin kao regrut, slušajući HEy Joe i čitajući ba prelepim belim kućama parole : "Srbe na vrbe!"...

...radi istine , sa varaždincima i okolnim svetom nisam imao problema...čak ni sa ukućanima kuća, na kojima su bilr ispisanr parole...hoću da kažem , da sam se sa mnogima čak divno i družio...neki mi behu i prijatelji posle tog mog služenja narodu....ah da...ovu pesmu sam slušao i kad sam imao pripreme u takozvanom pratećem vodu , koji je bio u rezervi za lov na čuvene ustaške teroriste tog doba...bilo je u tom lovu , žrtava u redovima vojske , sve dok nije pala komanda : uništi neprijatelja ... neznam zašto baš ova pesma , i otkud to u meni rodi se tih godina, moje mladosti !

P.S. ....tad sam bio momak - tek da se zna !
  11. flaj (avatar)
    Ko bi rekao da će se to dogoditi
    Da gromom spaljen hrast
    ovog proleća pusti izdanke i
    olista

Da u Mrtvom Moru oživi školjka
    i u njoj izraste biser veliki i sjajan i
    zablista

Ko bi pomislio da je moguće
    da se ovaj crni kamen pretvori u pticu
    i odleti u nebo da se nikad više ne vrati
    zar zaista