Promotivna kampanja gospođice Kakoseonozvaše - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Stipanov Dućan

Promotivna kampanja gospođice Kakoseonozvaše

Oceni ovaj blog
.
.
Mislim, stvarno...

Boban
Malopre dobijem crno na belo dokaze o tome da naš uvaženi Stipan i ovaj nadobudni mladunac Lavanich (Lazar Janić) zajedno pišu roman i kače kojekude delove toga, ali koncept i mnoge fore su "preuzeli" od Lejle Samaraj, koja je naivno svojevremeno poslala rukopis Stipanu, očekujući pomoć i podršku oko sređivanja. Kako su se u međuvremenu posvađali, Stipan smatra da je ovo dobar način osvete.
Ili je možda pravo pitanje od koga sve, kako i gde "pozajmljuje" ideje za svoje priče.
Zaista bedno, jadno i ispod svakog nivoa

Kunac
Dokazi?

Boban
Dokazi će da budu postavljeni kada vidim šta dečarci imaju da kažu. Možda će odmah da priznaju, pa će i presuda biti blaža.
Postoji njen rukopis koji je star tri godine i koji je ona neoprezno podelila na previše adresa i postoji ovaj zajednički roman u nastajanju koji se obilato reklamira na sve strane gde su mnogi detalji praktično identični.
Druga je priča, ali su preuzete cake i dosetke.
Ne vrujem da bi se to dobilo na sudu, čak ni u USA, ali zato ćemo ih izvrnuti moralnom ruglu jer je očigledno da je nekoliko stvari "pokupljeno".

Evo šta je autorka napisala na fejsu:

Leila Samarrai
sumnjam da mi je neko pokrao ideju za Rim. Roman je već na putu objavljivanja, tj biće na sajmu knjiga, a moj serijal je na pdf-u koji je uklonjen s neta. mnogi znaju za Rim, mnogobrojni svedoci koji su čitali "Bila jednom jedna republika" i ako bude bilo problema, da li neko od vas svedočiti da sam ja pisala isti (roman) još 2010? ja jesam bila neoprezna što sam izbacivala delove romana na net, ali mislim da ne treba da budem pokradena. ne mogu da kažem o kojem se romanu radi dok ne skupim sve činjenice. ovde nema Institucije za zaštitu intelektualne svojine, osim na papiru, ali krađe ideja su učestale i tu nema nikakve kontrole. Zamolila bih vlasnika Mreže kreativnih ljudi da postavi moj pdf 1. deo serijala koji je objavljen ponovo na internet, da bude dostupan svačijem oku. Hvala.

scallop
Koješta. Pući ću od smeha. Bože, Boban o intelektualnoj svojini Lejle Samaraj! Gospođica fura gerilla marketing sa svojom PR, a Boban naseda jer nije čitao ni jedno ni drugo. Odgovorno kažem da ideje Layanicha potiču još od Keplera, kako bi to Libeat napisala, odnosno da su kliše o vremenskim putovanjima kako to mali Đokica zamišlja. Ako je pokrao Lejlu, onda je pokrao i sve bioskope B kategorije sa istom temom. Time se postavlja i pitanje koga je pokrala Lejla Samaraj.

Stipan
E Scallope, ako je tako, onda se izjasni: Krade li Stipan od Leile ili Boban štiti svoje pulene?

scallop
Ako baš insistiraš, Stipane, na delu je provokacija u režiji PR gospođice Samaraj. A ti si rođen da se u takva sranja uvališ.

Stipan
Mala me mrzi i od nje sam nešto slično i očekivao, ali ne i od Bobana.

Boban
Pazi sad, jedan nije ni pogledao rukopis, a drugi ga nikada nije ni dobio, ali odgovorno tvrde da nema nikakve sličnosti.
A kao dokaz treba da čitamo hiljade strana njihovog palamuđenja.

Svojevremeno sam radio pripremu za štampu knjige "Smisao sličnosti u književnosti" gde je čovek na 600 strana razglabao o namernim i nenamernim preuzimanjima motiva i razrešenja u pisanju.
Nije to ništa posebno nelegalno i vrlo je teško za dokazivanje. Samo je jadno i nemaštovito.

Stipan
Ajde Bobane, uporedi sad lepo dva rukopisa i ponovi još jednom da sam ukrao bilo šta od tvog pulena.

Boban
Sad pošto sam pogledao celu dokumentaciju predistorije odnosa Lejle i ovog dvojca, biram dve stvari: prvo, neću do te mere iznositi tuđ prljav veš u javnost i drugo, jedva čekam da budem tužen uz traženu odštetu od 10 miliona dinara.
Što se tiče eventualnog plagijatorstva, postoje neke dodirne tačke u odsevima ali to može da se brani kao normalna posledica komunikacije koja je tada postojala među njima.
Sličnost u nekim uporištima jeste prisutna i sasvim je sigurno da je Stipan preuzeo te ideje od Lejle, ali niko ništa ne može da uradi oko toga.

Svojevremeno sam putovao autobusom za Novi Sad sa Slobodanom Ćurčićem i ispričao mu jednu svoju ideju za SF roman. Nekoliko meseci kasnije Dnevnik je objavio njegov roman sa praktično identičnim konceptom.

Ghoul
drugim rečima, zaleteo si se, kenjao napamet, optuživao i vređao bez osnove, a sad - nema veze, šalili smo se, šta nam ko može...

i tako odoše i poslednje krpice tvog kredebiliteta...

Stipan
A kako možeš biti siguran da Leila nije preuzela ideje od Stipana?
.
.

Pošalji "Promotivna kampanja gospođice Kakoseonozvaše" na Facebook Pošalji "Promotivna kampanja gospođice Kakoseonozvaše" na Google Pošalji "Promotivna kampanja gospođice Kakoseonozvaše" na My Yahoo! Pošalji "Promotivna kampanja gospođice Kakoseonozvaše" na Live Pošalji "Promotivna kampanja gospođice Kakoseonozvaše" na MySpace Pošalji "Promotivna kampanja gospođice Kakoseonozvaše" na Twitter Pošalji "Promotivna kampanja gospođice Kakoseonozvaše" na Digg Pošalji "Promotivna kampanja gospođice Kakoseonozvaše" na del.icio.us

Oznake: sagita
Kategorije
Osvrti

Komentari

1. LJILJA MMM (avatar)
    Dobro jutro
    Šta je ovo Stipane? Vaša prepiska i svadja sa nekog od foruma?

Zar je neophodno takav tekst postavjati ovde na Blogu koji veze nema sa svima vama?
    Ko vas prati na tim forumima već zna, a onaj ko ne zna, zar mora da zna?

50 čitanja tudjeg prljavog veša na sabajle i ni jedan komentar
    Toliko o lepoti stvaranja i našem mentalitetu.

PS Samo još jedan razlog što ne objavljujem ništa, mada me stalno teraju.Ne moram da gledam i doživljavam toliku ružnoću. Ko hoće da krade, nek krade...i nek mu je sretan put, al' čik da nastavi u mom stilu
    Ažurirano 04.07.2013. u 08:07, autor: LJILJA MMM
  2. Stipan Severnjak (avatar)
    Vidiš Ljiljo, ovo je nastavak priče koja se ovde često ponavlja.

Neko postavi priču ili pesmu na NET, nađe reč ili dve u tuđem tekstu koje se slučajno podudaraju i digne larmu kako su mu ukrali njegovo delce. Sve je to vrlo bezazleno dok se svodi na prepucavanja po forumima.
    Mnogo su ozbiljnije posledice kad se u to umeša nečiji izdavač u cilju promotivne kampanje.
    Štete se tada mere u broju prodatih primeraka. Obe knjige izlaze istovremeno, za Beogradski sajam knjiga.

Zaključite sami šta se ovde desilo, sve je tu crno na belo.

Ovo je tek da vidite koliko ono što se ovde olako ispucava može postati ružno.
  3. LJILJA MMM (avatar)
    Razumem ja o čemu se radi, i naravno da znam dosta o kradjama, podudarnostima itd. samo pitam, čemu OVDE prenos tog prepucavanja jer na ovom Blogu se takvo šta nije desilo u ovom tvom slučaju.
    Iskreno, ja ne vidim ništa iz ovog prenosa, osim onog što sam i do sad znala, a to je da je i za svadju i za ljubav, a vala i za razgovor, potrebno uvek dvoje...makar dvoje

Ovo je tek da vidite koliko je to što se ovde olako ispucava može postati ružno.

Šta ovo znači? Da ne trebamo pisati na Blogu? Ne davati lepotu reči zarad eventualne nečije ružnoće? Možda vama profi piscima ne pasuje objavljivanje na blogovima zbog kradja, ali opet, morate zbog promocije i sakupljanja čitača....nama amaterima to nije bitno.

I još nešto....Da li sad treba da očekujem kao moderator Bloga Krstarice da se pojavi još neko iz diskusije pa da replicira i ovde nastavite diskusiju? Al će narod da se raduje i čitanost ovog tvog bloga će biti velika
    Ažurirano 04.07.2013. u 09:09, autor: LJILJA MMM
  4. Stipan Severnjak (avatar)
    Ih, Ljiljo, uvek sam ti nešto kriv, a toliko se trudim da ti ugodim...
  5. LJILJA MMM (avatar)
    Oooooooooooh svud osećam taj trud, veruj mi
    Sva sreća, opasnost od trudnoće kod tebe ne postoji
    Inače te volim i cenim, ali sam i moderator, zar ne?

PS Bude li krenula raspravka sa tvojim neistomišljenicima, blog će biti uklonjen, jer ću ga smatrati namernim izazivanjem sukoba i prenošenjem istih sa drugog Foruma. Nadam se do toga doći neće.

Odleteh sad, al' ću da doletim
    Ažurirano 04.07.2013. u 09:29, autor: LJILJA MMM
  6. skura58 (avatar)
    Stipane, kako kažu arapi:
    Psi laju. karavani prolaze.
    Ti radi svoje, ima svakako ljudi koji Te pročitaju.

PS: A što ne ideš na forum.
    Otvoriš temu i pišeš.

Ja, inače, odavno, samo tu i tamo,
    samo ponešto dodam.
    A bio sam aktivan.
    Ažurirano 06.07.2013. u 09:25, autor: skura58
  7. Stipan Severnjak (avatar)
    Đe si Skura?!