Citat

...ima vrednost darovane kuce, poklonjenog dijamanta i misli cija je dobrobit neprocenjiva po velicini
*




Vidim,novi trend vlada a to je da se trazi misljenje o nekoj temi, problemu, ideji ali biva naglaseno da se trazi iskljucivo misljenje bez citiranja "imena" kao Hegel, Aristotel i ostali ucitelji sveta koji su nam doneli barem u nekim pogledima i preispitivanjima, napredak civilizacije.
Mada je i taj napredak relavantan.Narocito ljudima koji ne vole da im se citira ili citiranje uopsteno.
Ja imam problem kojem po mom skromnom,skolovanom misljenju, cesto obesim macku o rep.A u danima izuzetno plodne samokritike uopste gledam da se resim tog cuda zvanog "moje misljenje".Ne zato sto to nije dobro misljenje.Naprotiv.To je skolovano, zdravo i logicki jako misljenje u kojem ja tezim da uvek idem korak dalje i dublje, sire, plice, reflektivno, analiticno.

Od moje radne etike sam dobila povijena ledja od ucenja da bih mogla znati ko je sta bitno i kada rekao, ne da se pravim pametna nego da citatom ne objasnjavam( ne gubim vreme) sta je neko drugi hteo da kaze. Ucena sam da citiram. Na taj nacin stvarno ne gubim vreme i mogu dalje da gradim moje misljenje ako imam srece i nekog sagovornika koji voli dijalog..
Volim da citiram na latinskom.Takodje volim sve nase narodne mudrosti.
I smatram da misljenje koje nije potkovano skolovanjem ne vredi nicemu sem ako nije od izuzetno dobrih ljudi.A svi znamo da jako malo ima dobrih ljudi.Ako i nikako.
Takodje postoje i skolovana misljenja gde ljudi jos nisu naucili da misle nego frljakaju citatima da bi impresionirali.
Izmedju prvog ( neskolovanog) koji izbegava da mu se citira jer nije u stanju da razume i drugog, skolovanog koji nije naucio
da misli ( sto je problem u njegovoj logici- narod kaze:glup,nabubao; a ne u znanju) nema nikakve razlike.
U oba slucaja misljenje je bezvredno u intelektualnom smislu ali u emocijama je bitno samo njihovim vlasnicima- sto je lepo bacati po forumima,blogovima. Na kraju krajeva svi mi imamo neka mesta za emocionalna prepucavanja i praznjenje.

Ali.Taj novi trend, traziti od ljudi unapred da se ne koriste citatima, govori najvise o osobi koja je taj zahtev postavila.
To je poceti sahovsku partiju i reci drugima: Vi igrate bez kraljice!Ili topa!
To je isto sto i reci svim muskarcima visim od 1,80 da im nije dozvoljeno nositi sesir!
Odakle ta zelja da se drugi umanje?Odakle odsutnost volje da se nauci nesto iz citata.
Ljudi koji od vas traze da ne citirate i da se koristite svojim misljenjem, polaze od toga da ste vi a i oni kao stvarna tabula raza poceli vas zivot i sve naucili i kreirali misljenje sami o svemu kao i o postavljenom pitanju.Po toj osobi vi ste ljudi bez znanja primarnog i sekundarnog na neki tajnoviti, genijalan nacin oformili svoje misljenje.Osim toga takvi ljudi misle da su svi ljudi isti.

Da, postoje ti tipovi ljudi koji zive u totalno njihovom svetu iako oni sve posmatraju i misle o svemu.
Na zalost, nema funkciju njihovo misljenje. Sem da misle. Stvarno postoje ljudi koji misle da su oni sve sami naucili od sebe a ostali,koji citiraju ( ili su skolovani da citiraju) umanjuju vrednost tim prosecno-genijalnim misliocima.
Citala sam jednom negde ovde prepisku o nekim problemima iz kvantum mehanike gde covek citira jednog profesora ( koji je postavio tu teoriju) i tako jedan "prosecni genijalac koji je sve sam osmislio",kaze: De ne citiraj mi, daj mi tvoje misljenje?

Eto, to mi je malo uhvatilo "misljenje" u poslednje vreme.A i to obesite...


Nego,sta ste pametno uradili?Ili dobro? Ili lepo?
 
Pa ja ,eto,pročitao tvoj blog...al ga ne bih citirao zbog onog,znaš već kog.Ali prvom prilikom učiniću to...kad ne bude nikog ;):D
 
Evo ,izneću nešto svoje
"mislim dakle postojim "
to potpis moj je..bar do pre neki dan beše
a ko je to reko pre mene ...šta me se tiče :whistling:
Dobro ,evo malo drukčije
kuckam pa na Krstarici postojim
ni to ne može da mi se ospori
ma ...nesporan sam sav
ne znam kakav je o tome tvoj stav :cool:;):D
Ps
A samo kad bi ih dovoljno znao
citate bi neprestano redjao :kpozdrav:
 
...kažu da je Aleksandar - onaj veliki , imao ljude knjige....ti momci znali su mnoga dela naizust...uvek su mu bili pri nozi i zlu netrbalo , citirali su velikane / mudrace / mislioce / stvaraoce i sve tako --- nobles , nušićevski ...bio čovek uvek u trendu i iznad drugih...sirotinja je morala da čeka da se osnuju prepisivačke škole i naravno otvaranje velike aleksandrijske biblioteke...tu je ta pametna sirotinja sticala svoja znanja , opet na izust , kako bi negde dejstvovali pametno izgovarajući velike tuđe misli ...tako je ta sirotinja sticala publicitet i napredovala u hijerarhiji vlasti....em školovani , em prepuni pametnih tuđih misli...od tad , pa sve do dana današnjeg vlasti svakakve proganjaju one prostačine što imaju svoje misli i svoje ideje -- naročito su opasni ti sa svojim idejama jer imaju svoju volju i svoju slobodu u svemu , pa i u životu...
..dakle, samomisleći su opasan element...od tih vremena , od Gilgemeša pa do današnjih dana, taj neobrazovani puk skupljao se po trgovima i propovedao te svoje slobodno misleće stvari...nije davao pet pare za ove učene sa velikim tuđim mislima , što ih tako svečano izgovaraju na skupovima i skupštinama citatora... i danas ima takovih skupova, pa kad počnu da citiraju na stranim jezicima , naročito na mrtvim jezicima , siti se izrazumevaju tuđih misli ( verovatno tako čine, jer se svojih stide / beže od njih / štali )...zdruge strane ovi prosti na trgovima , stanu u oko pa javno , nestideći se i ne skrivajući se pred ičim , govore te svoje misli na jeziku koji svi razumeju ...besede oni tako jasno i glasno da ih razume i golja i car...e to se carevima nije svidelo,,,mislim to što ih razumeju golje a govore ljudski jasno i glasno -- i ono jošte časno i pravično na maternjem jeziku sviju onih iz oka na trgu...elem , takav jedan atinjanin kao i onaj izraelćanin - i njegov preteča , skončaše bezglavo ...bilo je tu oko njihovih skončavanja mnogo skupština citaroških , ali i dan danas ljudi slaba duha i ponizna bića posežu pre za citatima velikana , nego za svojim mislima...a od onog govora, jasnog i glasnog , po trgovima , nema ništa....tja...misli skrivaj , glavu čuvaj - izgleda sav taj prost puk sa trgova došao do otržnjenja pa posvršavao nekakve škole te se dao u naizustno mudrovanje - citiranje....


...danas često može da se čuje , kad ove neobrazovane i neškolovane prostačine nešto kažu, što dejstvuje mudro a pak opšte obrazovanom društvu nepoznato : ko je to rekao , gde si to pročitao.... pa ovaj jadničak što izusti tu nepoznanicu , dođe u nezgodnu situaciju , šta sad da reče ovim znalcima citaroškim , jerbo nije mala stvar ako je rečeno nepoznato svima pa i vlastima...ma milija je glava , od svake velike misli ... i tako , osta nam škola resavaca , a trgovi golubovima ...
 
Mogla si ceo uvodni post da zamenis nekim Fojerbahovim citatom, on je voleo takve teme, gde je rezultat neizbezno neresen.
Kada se desi dvoboj citatima, onda onaj ko ispred sebe ima deblju knjigu bude pobednik. Tada porazeni uvek nadje neki citat kojim opravdava poraz.
I samo cu da dodam jedan, meni omiljen citat od jednog velikog coveka u jednom malom odelu:
"Cemu ovolika prica, i skrolovanje skoro dva ekrana? Sve ovo pisanije moglo je da se metne u jedan "cras credo hodie nihil" ili "astalavista bejbi", i mirna Backa. Ako neko ne razume ni ne treba, sigurno za to postoji dobar razlog."
kraj citata.
;)
 
Poslednja izmena:
123loncar;bt237878:
...na mrtvom jeziku sve je mrtvo - čak i manipulacija !...mrtav jezik , mrtva moć govora; sučim izaći pred budućnost i njena pokolenja ?...
Pa sa tih par stotina reči i pojmova
sa kojim će baratati ona,msm ta buduća generacija :rotf:
 
...ZXY , često slušam ljude bez budućnosti ( matorci , neostvareni u zrlom dobu i sl. ) koji sa nepoverenjem i nekim ogorčrnjem doživljavaju mlade ljude...kao da hoće da kažu, pa mi smo bolji od njih - nepravda da takvi žive a mi ovakvi umiremo ( neznalice , lenštine , dangube , drogeranti --- ništarije )... i sve što oni više denunciraju mladost budućnosti , ona sve više beži od njih i njihovog " svamohvalnog rukopoloženog savršenstva i idealnosti "...neznam šta je to , ali nema čoveka na ovim prostorima da ne sugeriše ili pak direktno ne propoveda takvu pamet...a kad malo pogledam sebe i oko sebe , zaista nijedan pojedinac ne može reći : e ja stvarno imam šta da ostavim čovečanstvu da me po tome pamti.... sve sam plagijator i hvalopevni resavac...a mladost bar ima šansu - za razliku od starosti koja nema ništa , pa čak ni vreme u peščaniku ....
 
123loncar;bt237932:
...ZXY , često slušam ljude bez budućnosti ( matorci , neostvareni u zrlom dobu i sl. ) koji sa nepoverenjem i nekim ogorčrnjem doživljavaju mlade ljude...kao da hoće da kažu, pa mi smo bolji od njih - nepravda da takvi žive a mi ovakvi umiremo ( neznalice , lenštine , dangube , drogeranti --- ništarije )... i sve što oni više denunciraju mladost budućnosti , ona sve više beži od njih i njihovog " svamohvalnog rukopoloženog savršenstva i idealnosti "...neznam šta je to , ali nema čoveka na ovim prostorima da ne sugeriše ili pak direktno ne propoveda takvu pamet...a kad malo pogledam sebe i oko sebe , zaista nijedan pojedinac ne može reći : e ja stvarno imam šta da ostavim čovečanstvu da me po tome pamti.... sve sam plagijator i hvalopevni resavac...a mladost bar ima šansu - za razliku od starosti koja nema ništa , pa čak ni vreme u peščaniku ....
Eh dragi kolega sad ću ti citiram Solomona: Taština ,sve je taština ...a u hrvatskom izdanju dodaju..i pusta tlapnja :rotf:
 
Eeee rece lepo jedan moj pacijent ( inace perstravljen, ukocen da ne moze ni da zivi zbog straha od smrti):" Uopste nije problem smrt.Svi cemo mi umreti i jer moramo umreti.Nije problem cak ni sta je posle umiranja, sta nas ceka?Bog?Neko ciscenje? Novi zivot?Pakao?Raj? Problem je ko sve zivi posle nas.Stvarno vam kazem, ja sam prestravljen kada pomislim ko ce sve da zivi posle mene."
 
...da , sva ta zabrinutost za čovečanstvo i njegovu budućnost , ustvari je egocentrična samoživost i samoljubivost , koja vidi svoj kraj - pa u navodnoj zabrinutosti , krije zavist i mržnju prema onima koji imaju budućnost .... a taj pacijent , kad bi ovo sebi priznao , sigurno nikom više ne bi bio pacijent...uvideo bi da je pacijent postao , zbog sebe i sebi sličnih sa kojima živi , a ne zbog onih na kojima svet ostaje i na kojima čovečanstvo budućnost bazira... tako , bar bi se straha tog oslobodio...ovako je lečen da se ne izleči i citiran kao pametnjaković - na terapiji bez rezultata ...
...a ja kad sam bio mlad - a beše to u vremena davna, kad su se vitezovi naganjali sa aždahama i zmajevima - dakle, kad sam bio mlad, pa tako sretnem čoveka u četvrtoj , petoj deceniji života , iskidam se od smeha...prosto sam se pitao ,zašto taj svet u tom dobu uopšte živi...koja je svrha tog mučenja...mišljah, da su mnogo grešni , pa tako ispaštaju svoje grehe / strašne velike i nezaboravne -- il možda pomalo tupavi pa ne kontaju svrhu života ...danas kad sretnem mlade , koji se smeju, setim se svoje mladosti, pa i ja prasnem u smeh.... sve nekako teče u krug ...i tako kliberimo se i cerekamo...ponekad se baš zanesemo... oni se vesle budućnosti svojoj bez prošlosti , a ja prošlosti svojoj bez budućnosti ...
....ma, konačno , zdrav je smeh...leči...
...opaka je folirancija, zavist , mržnja , zloba...kažu da svako zlo duva svom gospodaru - zavrat....a radost....e ona, svuderde širi dobro raspoloženje i krepak san - ako ne i život !...
 
Gloriana;bt237961:
Eeee rece lepo jedan moj pacijent ( inace perstravljen, ukocen da ne moze ni da zivi zbog straha od smrti):" Uopste nije problem smrt.Svi cemo mi umreti i jer moramo umreti.Nije problem cak ni sta je posle umiranja, sta nas ceka?Bog?Neko ciscenje? Novi zivot?Pakao?Raj? Problem je ko sve zivi posle nas.Stvarno vam kazem, ja sam prestravljen kada pomislim ko ce sve da zivi posle mene."
Smrt nas se ne tiče, rekao je Šopenhauer, jer dok smo živi nismo mrtvi a kad umremo šta nas briga.:hahaha:
 

Back
Top