SAM ISPOD ŠLJIVE - Poglavlje četvrto /2 - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Stipanov Dućan

SAM ISPOD ŠLJIVE - Poglavlje četvrto /2

Oceni ovaj blog
.
.
Roman u nastajanju; u kolaboraciji sa Lazarom Janićem

“Oni koji žele da rade, uglavnom organizacijom. Veliki broj ljudi ne radi bukvalno ništa. Samim rođenjem čovek stiče pravo na doživotnu apanažu, koja mu je dovoljna da bezbrižno provede život ne radeći ništa. Kome je takav život dosadan, može da volontira u mnogobrojnim organizacijama sličnim mojoj, u kojoj ja radim. Osim toga, mogu da uče, da pišu, da stvaraju umetnička dela… Ili da učestvuju u upravi, preko Evropske vlade i deetaširanih vladinih ispostava u metropolisima… Pitali ste me ranije čime se bavi MDO? Naš posao je, na primer, održavanje stabilne strukture naše sadašnjosti, rešavanje nekih novonastalih problema čiji je uzrok u nesavršenoj prošlosti. Mi se na tanani način uplićemo u neke ključne trenutke prošlosti, ispravljajući tada nastale greške koje bi u našoj sadašnjosti mogle da nanesu neku strukturnu štetu. Naravno, taj naš upliv mora biti minimalan, i strogo ograničen, kako bi se izbegao vremenski paradoks. Zato je svaka naša aktivnost brižljivo isplanirana, i sveobuhvatna, jer, menjajuci neke ključne pogreške, morali bi kasnije i da ispravljamo negativne posledice takve promene… Ovo što ću vam sada pokazati je samo jedna simulacija… Na primer, kad bi hteli da sprečimo atentat na predsednika Kenedija, to bi kasnije dovelo do promene sudbina mnogo ljudi, eto, onih koji će kasnije izginuti u Vijetnamu.” Aleksa Lakić je pokretom ruke postavio nove snimke, na jednoj je bio prikazan sam trenutak ubistva Džona Ficdžeralda Kenedija, u otvorenoj limuzini, pored supruge Žakline… Uporedo sa njom, teče još jedne slika sa istog mesta i u istom trenutku, nema atentata, limuzina prolazi to mesto, bez ikakvih pucnjeva! A onda, pored tog snimka, pojavljuje se ogroman trepćući crveni prozor sa ogromnim crvenim slovima ALERT! I izlistavaju se na hiljade podataka, imena ljudi, njihove slike, i podaci o nastupajućem vremenskom paradoksu. “Ako ne bi poginuli, ženili bi se, pravili potomstvo, a za trista pedeset godina mi imamo paradoks, veći broj ljudi nego što ih imamo u našoj sadašnjosti… Zato bi, na primer, kasnije morali menjati sudbinu svakog takvog pojedinca, kad već nije poginuo u Vijetnamskom ratu, sprečiti ga da ostavi potomstvo, sprečiti ga da iza sebe u istoriji ostavi bilo kakav trag, neki pronalazak, napisanu knjigu, režiran film… Takve pojedince, čije su sami životi produženi do njihove prirodne biološke smrti, ali dejstva njihovih života na buduće generacije morali bi ograničiti, nazivamo “vremenskim repovima”, i za svakog od njih bi morali imati poseban program praćenja! Zato nam je skoro nemoguće da, na primer, sprečimo drugi svetski rat, onemogućivši Hitlera da dođe na vlast. Ta operacija, i kad bi uspeli da je isplaniramo, daleko bi prevazišla po troškovima naš budžet za nekoliko puta. A svetom bi hodalo na milione “vremenskih repova”, kojima od života ne bi ostalo ništa drugo, osim da jedu, piju, vrše nuždu, spavaju, još toliki broj naših agenata morali bi da ih danonoćno prate, posmatraju i u svemu ograničavaju! Zato takva promena, pored toga što bi bila preskupa, ne bi bila ni humana!”
“Kažeš, ispravljate pogrešne odluke iz prošlosti?” zainteresovao se Slobodan Milosević. “Znači, ti si ovde zbog neke moje pogrešne odluke koju ću doneti?”
“E, to je pravo pitanje! Odgovor je, naravno, da, jer inače, ne bih ni bio ovde!” Aleksa Lakić je jednim pokretom ruke obrisao sve dijagrame, šeme, tabele i mapu Bellanda, kao što bi učenik sunđerom obrisao školsku tablu.
Onda se okrete sagovorniku i šeretski mu namignu: “Sad se držite, upravo polećemo!”
I, mada nisu poleteli, osećaj u stomaku Slobodana Milosevića, u narednih par sati, bio je upravo takav, kao da je poleteo Jatovim starim DC-10 u oblačno i turbulentno nebo!

.
.

Pošalji "SAM ISPOD ŠLJIVE - Poglavlje četvrto /2" na Facebook Pošalji "SAM ISPOD ŠLJIVE - Poglavlje četvrto /2" na Google Pošalji "SAM ISPOD ŠLJIVE - Poglavlje četvrto /2" na My Yahoo! Pošalji "SAM ISPOD ŠLJIVE - Poglavlje četvrto /2" na Live Pošalji "SAM ISPOD ŠLJIVE - Poglavlje četvrto /2" na MySpace Pošalji "SAM ISPOD ŠLJIVE - Poglavlje četvrto /2" na Twitter Pošalji "SAM ISPOD ŠLJIVE - Poglavlje četvrto /2" na Digg Pošalji "SAM ISPOD ŠLJIVE - Poglavlje četvrto /2" na del.icio.us

Oznake: sam
Kategorije
Roman

Komentari

1. LJILJA MMM (avatar)
    fala za slovca
  2. Stipan Severnjak (avatar)
    Molim, i drugi put...
  3. LJILJA MMM (avatar)
    ma ne stigoh da napišem
    pročitala sam sve delove...svidja mi se
  4. Stipan Severnjak (avatar)