Prosvetljenje

Prosvetljenje se smatra misterioznom pojavom zato što se nema pojma o tome šta bi to moglo biti, kao što je misterija čega sve ima na Marsu. Dakle, prosvetljenje nije misterija, nego se o tome ne zna ništa. A zašto? Ne zato što smo mi glupi, već zato što smo previše pametni i što previše znamo (uglavnom budalaštine). Pogled nam je zamagljen i ne vidimo realnost. Ta se magla u Hindu religiji zove Maya (veo, koprena na očima i svesti, iluzija)... Prosvetljenje je kada se ugleda realnost trenutka, ma kakva ona bila. Prosvetljenje je svesnost, prisutnost u momentu, u realnosti. Prosvetljenje nije ništa specijalno; to je najobičnije stanje svesti, najnormalnije i najprirodnije. Onaj ko ovo ne razume gadno je zaglibio u materijalizam i ostala sranja. Izvinjavam se na ovoj reči, ali to je najbolja reč koju sam pronašao za ovu našu trenutnu situaciju. Namaste.
 
...nešto ne klima u ovom objašnjenju pojma "prosvetlenje"...kažeš : " Dakle, prosvetljenje nije misterija, nego se o tome ne zna ništa "....pa ova tvrdnja u ovom iskazu , može se videti kao konstatacija da je sam pojam fraza / i to manipulativna - jer se često koristi a zapravo ništa ne znači jer o njoj pojma nemamo / - prazan pojam .... nakon toga pokušavaš da objasniš prazan pojam....ili si bog ili onaj koji uči....e vidiš tu negde , u ovoj dilimi o tvom volumeni leži istina o tebi i procesima u kojima ti lično dosežeš prosvetlenje....samo napred....prosvetlenje je proces koji traje...proces spoznaje....pa ako hoćeš da budeš skroziran svetlošću , da zračiš spoznajom moraćeš da upoznaš sebe sama...dakle, po mom ličnom ubeđenju , samo spoznaja je duboka prosvetljenost....u slikarstvu , prosvetljenost se predstavlja kao večni kontinuirani svetlosni zraci iz srca onoga koji je prosvetljen...ikonopisanije / kanoni ikonopoklonika / stavlja oreol oko glave...oreol predstavlja prosvetljenost na nižem nivou - sa ograničenim i konačnim svojim maksimumom...oće reći, mudrost smrtnih je konačna i prolazna - prevazilazi se nadogradnjom...nasuprot te prosvetljenosti stoji prosvetljenje svetog duha...ona je beskonačna i beskrajna...dakle tvorac je apsolut....mi smo prolazni pa i naše istine su prolazne... iz toga da se zaključiti da lična prosvetljenost bazira se na objekrivnim istinama...a one nisu konačne i svakom trenutku moraju se osporavati zarad ličnog opstanka / oće reći , istine koje se ne proveravaju i ne dokazuju u svakom trenutu i nisu istine nego zablude --- pa tu čovek živi u zabludi , mraku , pa i nije prosvetljen /....
 
Prosvjetljenje, ako se govori o potpunom prosvjetjenju duha, jeste povratak pažnje bića-koje-jesmo na Sebe-apsolut, na svoju suštinu. Ko to nije doživio ne može da svjedoči.
Zašto se riječ-pojam, termin, kao takva koristi? Kako objasniti prosvjetljenje?

Prosvjetljen može biti samo duh koji je u dimenzionalnom postojanju. Njegova Svjesnost (Svjesnost-o-Sebi-'čovjeku' recimo) je 'svjetlosni krug' koji obasjava sve ono što je spoznato od momenta začeća do sada. Sve ono što nije spoznato, iz tog Svjesnosnog (svjetlosnog) kruga, doživljavamo 'tamom'. U 'tami' dakle, postoji sve ono što u spoznajnom krugu nije. Kada biće-koje-jesmo, dakle ono u 'nama' što Sebe doživljava postojanjem-postojećim, JA JESAM, pomjeri svoju pažnju, interesovanje, sa Svjesnosnog kruga-'čovjeka' na više sfere Svjesnosti, na galaksiju recimo, ono, dakle to biće-koje-jesmo, sa sobom prenosi i doživljaj i potvrdu svog prisustva u tom aspektu; JA JESAM. Tada, kada se Svjesnosni krug sa Sebe-'čovjeka' proširi na Sebe-galaksiju, samo biće se više ne doživljava 'čovjekom' već za Sebe smatra da je galaksija u kojoj jedan njen dio jeste i ono-'čovjek'. To što omogućava doživljaj Sebe-Galaksije je upravo prosvjetljenje. Šta je tu prosvijetljeno? Prosvijetljana su mu SVA Znanja-o-galaksiji. U kojem okviru se ta Znanja osvjetljavaju? Biće, koje u svakome od nas za Sebe kaže JA JESAM, jeste jedini istinski okvir.

Kada biće-koje-jesmo koncentriše svoju pažnju na Sebe-univerzum, kada mu Znanja univerzuma postanu osvijetljena i vidljiva kao dijelovi Sebe, ono i samo postaje univerzum i ZNA da to jeste. I sve dotle dok se biće drži poistovijećenim sa univerzumom ono to jeste. Jednom kada se njegova pažnja u potpunosti vrati na iskustvo Sebe-'čovjeka' (ako se vrati), njegova Svjesnost se momentalno sužava ali mu ostaju otvoreni portali prema željenim, sada prosvijetljenim oblastima Sebe. Kroz njih, po želji, može da izlazi iz Svjesnosti 'čovjeka' i da sa njima iz Sebe-'čovjeka' neposredno komunicira, unoseći tako (po želji ili potrebi) vančulna, vandimenzionalna Znanja koja samom 'čovjeku' bez prosvjetljenja nisu dostupna, nisu vidljiva, te mu se čine nepostojećim ili izmišljenim. 'Čovjek' pri tome nije prosvijetljen...biće-koje-jesmo, a koje je do tad bilo poistovijećeno sa Sobom-'čovjekom', jeste.

Najviši oblik prosvjetljenja jeste prosvjetljenje apsoluta, ili prosvjetljenje Sebe-Boga...onog-koji-jeste, tačnije ONOG-KOJI-JESAM (JESI).
JA JESAM.
 
...onaj koji jeste , samo je tačka u onom koji nije....iz toga može se zaključiti da samospoznaja je i obmana, jer ne pruža ni po volumenu nit po apsolutu spoznaju onoga što je....dakle , čovekova prosvetljenost gotovo da je površna, stoga možemo govoriti o onome što nije jer je falšno ono što jeste - oće reći , spoznaja samoga sebe je proces , koji nikad ne može da se približi objektivnoj istini ...verovatno zato što smo mi živo biće ; ucelovljeno trojstvo / oca , sina i duha /...sad će vernici reći ta sam zastranio....a ja samo govorim da čovek tokom života sebe sama biološki menja / em raste , em sam sebi izmeni nekoliko puta sve svoje ćelije - samo rađa ih ; pa je stoga sam sebi otac , a ono što se rodi u nama verovatno je sin .... i tako u beskraj / ...pa tako biva i sa našom duhovnošću ----zar ne , sve teče...a ako u nama sve teče / na biološkom i duhovnom planu / mi se menjamo , a da nismo spoznali ni ono što smo promenili / jer te promene ne zavise od naše spoznaje sebe samih /.... dakle, i budale rastu i menjaju a da nisu svesne ponekad ni sopstvenog postojanja ---naročito u tuhovnom smislu....dakle, ja koji nisam nespoznatljiv sam onoj budali u meni koja tvrdi da le ona onaj koji jeste ....ili je obrnuto....a možda to nema nikakve veze s'nama....ma ko to zna...
...ipak je "prosvetljenost" prazan pojam sa kojim vlastodržci / kako zakupci boga , tako i zakupci zemaljske sile vlasti / manipulišu s' nama - kao nekad faraoni koji su govorili da su božanskog porekla , a to njihovo božansko poreklo donosilo im božansku prosvetljenost...čista manipulacija....
 
...da nije ovo nekom greškom izbrisano :

Коме: 123loncar@gmail.com
Одговори | Одговори свима | Проследи | Одштампај | Избриши | Прикажи оригинал
Poštovani,

Korisnik Gloriana je upravo odgovorio na tekst koji pratite "Prosvetljenje" u sklopu bloga "Demijurg".

Tekst se nalazi na adresi:
http://forum.krstarica.com/entry.php/37028-Prosvetljenje?goto=newpost

Tekst poslate poruke:
***************
* Pogled nam je zamagljen i ne vidimo realnost. Ta se magla u Hindu religiji zove Maya (veo, koprena na očima i svesti, iluzija)... Prosvetljenje je kada se ugleda realnost trenutka, ma kakva ona bila.*


ti ne razumes i ne vidis razliku izmedju -Probudjenosti i Prosvetlenja.
***************


Moguće je da ima i drugih komentara, ali nećete dobijati obaveštenja o njihovom prispeću sve dok ponovo ne posetite forum ili blog.

Srdačan pozdrav,
Forum Krstarice

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Informacije o ukidanju praćenja bloga:

Da biste ukinuli praćenje ovog bloga, molimo vas da posetite stranu:
http://forum.krstarica.com/blog_sub...userid=&auth=b637d8c463c7c59f2d0a2d92b12fd177
 
123loncar;bt235707:
...ipak je "prosvetljenost" prazan pojam sa kojim vlastodržci / kako zakupci boga , tako i zakupci zemaljske sile vlasti / manipulišu s' nama - kao nekad faraoni koji su govorili da su božanskog porekla , a to njihovo božansko poreklo donosilo im božansku prosvetljenost...čista manipulacija....

Ja ne govorim o 'nekome' izvan Sebe koji mi prodaje 'prosvjetljenje' kao postojeće, istinsko iskustvo, ja govorim o Sebi-koji-jesam i koji JESAM doživio spoj i povratak sa Sobom-apsolutom. Pri tome ne prodajem nikome Znanje, ne tražim sledbenike niti zagovaram religiju. Ono što ZNAM izlažem a ako nekome to nešto i znači (a znam da znači), to mi već unaprijed stvara zadovoljstvo, zato i nudim.

Kao što u gornjem tekstu ispisah, postoji bezbroj nivoa prosvjetljenja ali jedan je apsolutan; prosvjetljenje apsoluta. Apsolut je za sve nas JEDAN, drugog nema. Nadgradnja i objektivizacija se dešava samo na nivou dimenzionalnog iskustva dok je sam apsolut vandimenzionalan i nenadgradiv. Nenadgradiv je jer je osnova, srž, samo postojanje. Kao takav, apsolut jeste Život. Sve ostalo, dakle sve što prolazi kroz proces spoznaje jeste životno iskustvo. Prosvijetljenost o kojoj ja govorim je nezavisna od manipulacija 'vlastodržaca'. Prosvijetljenost je istinsko iskustvo bića-koje-jesam i dolazi svakome onome koji želi da spozna sopstvenu bit.


123loncar;bt235707:
.... dakle, i budale rastu i menjaju a da nisu svesne ponekad ni sopstvenog postojanja ---naročito u tuhovnom smislu....dakle, ja koji nisam nespoznatljiv sam onoj budali u meni koja tvrdi da le ona onaj koji jeste ....ili je obrnuto....a možda to nema nikakve veze s'nama....ma ko to zna...

Ne, ne to nije baš tako. :) Niko u tebi ne tvrdi ništa kada se prosvijetliš. Ti jednostavno JESI. To što JESI, otkriva ti tvoju istinsku prirodu. Ne samo da ti je otkriva nego ti daje i sva Znanja kojima možeš da pratiš razvoj svake pojave i da je praktično i isprobaš, kako bi Sebi dokazao istinitost Znanja. Naravno, dokazi ne služe da bi nekome izvan Sebe dokazivao išta. Dokazi su radije potvrde istinitosti tvog iskustva. Dok si 'u promijenjenom stanju' Duha (neki kažu Svijesti što nije istina), dakle dok je tvoj Centar preseljen u apsolut, tu nema dileme; Sve što jeste JESI TI, sada, u jednom momentu, i Ti-koji-jesi ne samo da ZNAŠ da sve-što-jeste jesi ti već sve-to-što-jeste simultano, u jednom te istom sada ZNAŠ kao Sebe. To što ZNAŠ samo je ODRAZ toga što JESI....a JESI, kao što rekoh, SVE. To je ono što je neobjašnjivo ikome ko se nije vratio Sebi-apsolutu. I bez obzira kakve riječi ja upotrijbio da vam to dočaram, nemoguće je izraziti takvu veličanstvenost postojanja, jer sam razum čovjeka ne može da shvati šta to znači ZNATI i BITI sve odjednom kao što znaš ovu jednu misao u svom razumu, kao što slijediš ovaj jedan tok kroz koji želiš nešto reći. U apsolutu nema tokova, nema misli, SVE JESI TI. Tvoj Centar, tvoje JA je prisutno u svemu-što-jeste, podjednako, i simultano i kristalno ti je sve to jasno kao što molekul, atom postane jasan pod mikroskopom. Razlika je samo što taj atom ne posmatraš spolja već taj atom, kao i svi ostali atomi univerzuma, JESI.

Zašto vam ja pišem o ovome?

Moj cilj je, a postoji cilj, da vam objavim veličanstvenost Života kojeg u Sebi-čovjeku nismo svjesni. Prosvjetljenje služi upravo tome; OSVJEŠĆIVANJU NESVJESNOG.
 
Poslednja izmena:
...moraćeš da mi definišeš "APSOLUTA" - da bih nastavio ovu interesantnu polemiku.... jer ja ispred rekoh i ovo ---- ..oće reći, mudrost smrtnih je konačna i prolazna - prevazilazi se nadogradnjom...nasuprot te prosvetljenosti stoji prosvetljenje svetog duha...ona je beskonačna i beskrajna...dakle tvorac je apsolut....mi smo prolazni pa i naše istine su prolazne...
 
JA KOJI JESAM;bt235721:
Moj cilj je, a postoji cilj, da vam objavim veličanstvenost Života kojeg u Sebi-čovjeku nismo svjesni. prosvjetljenje služi upravo tome; OSVJEŠĆIVANJU NESVJESNOG.
Na psihološkom planu to jeste to , pomeranje centra psihe sa JA na JASTVO što podrazumeva i kreativno prevodjenje sadržaja nesvesnog u svest ali i komunikaciju i sa drugim delovima psihe ,egom i superegom;prosvetljenje je zapravo pojava JASTVA (SOPSTVA) čime se postiže i značajno proširenje svesti.
Prosvetljenje je posebno religiozno iskustvo koje,bilo da dolazi "odozgo" kao milost Božija (pravoslavni) ili "odozdo" kroz patnju (katolici),menja i preobražava potpuno poimanje sveta čoveka pri čemu prirodnog zamenjuje duhovni čovek.Dešava se gotovo u trenu kao otkrovenje slično kristalizaciji već postojećih duhovnih sadržaja i saznanja koji ovim dobijaju uredjen konzistentni oblik .
 
Poslednja izmena:
...svaka podela na ovakvog i onakvog čoveka manje više je manipulacija ...cilj manipulacije je da preko obrazovnog procesa utuvi ljudima te doktrine i prihvate ih kao belodane istine - a sa njima i životnu robovsku neminovnost... ako prosvetljenje dolazi od " boga " , onda imamo :prosvetljen i neprosvetljen svet ; posvećene i neposvećene u nebeske tajne ; bogoznance i neznabožce ; verujuće i neverujuće - privilegovane i robove ...da razbojnička doktrina drži u ropstvo pola hemisvere nekoliko milenijuma i proizvodi od ljudi radno trpne biološke mašine otuđene od sopstvene ljudske prirode...ljudska misao ovo je razotkrila i otpočela prosvetiteljske procese koje ruše ništaci zakupci boga uz podršku razbojničkih političara....to su belodane istine...imajući ovo stanje u vidu , možemo reći da je prosvetljenje proces očovečenja otuđenog čoveka od sopstvene prirode....doktrina prosvetljenja kroz patnje ; takozvano : uzdizanje u propadanju, daleko je perfidnija od predhodne i krajnji joj je cilj isti...ova doktrina toliko duboko uništava ljudsku prirodu / podpomognuta doktrinom kabalizma na evropski način / da danas imamo čoveka zver - savršenog ratnika - kome je uzor holivudski rambo ...dakle, na sceni je ramboizam ; prevedeno na naš slučaj to može se videti kao arkanizam ili pak ulemekizam / pod komandom mladiđizma....
...dakle, procesima prosvetiteljstva možemo kod jedinke odpočeti proces očovečenja ; nakon toga može jedinka da otpočne proces ucelovljivanja u kome treba u jedno da slije svoje telo , duh i svoje čovečno biće...tek tad može se reći da je čovek prosvetljen / kad ujedini sve u sebi , sve ono što je nasilnim obrazovnim procesima zaglupljivanjem razdvojeno /....dakle, može se reći da je proces prosvetljenja odbrambeni proces ...prosvetljenje je odbrana od tiranije i ništa više ili pak manje...o tome može se podosta spoznati u metaforama evanđelija - naravno religija takva viđenja smatra jeresom i neprijateljskim delovanjem...
 
...ja neznam šta da kažem , a šekspir reče - u manastir ofelijo ( ili tako nekako )....ludača, skočila u reku...možda je znala da dolazi vreme kačevendizma / ili ti visoke prosvetljenosti...okreni obrni, religijski prosvetljeni kačevendisani svet svakodnevno skače smostova - zbog lepa i divna života....a ova ti ofelija nije htela u manastir , već pravo na reku - preko reda ...
 
123loncar;bt235751:
...ja neznam šta da kažem , a šekspir reče - u manastir ofelijo ( ili tako nekako )....ludača, skočila u reku...možda je znala da dolazi vreme kačevendizma / ili ti visoke prosvetljenosti...okreni obrni, religijski prosvetljeni kačevendisani svet svakodnevno skače smostova - zbog lepa i divna života....a ova ti ofelija nije htela u manastir , već pravo na reku - preko reda ...

Mi ovdje miješamo pojam 'prosvjetljenja duha' sa istorijskim pokretom 'prosvjetljenja' u Zapadnoj Evropi. Ova dva pojma, iako predstavljena istom riječju nemaju mnogo zajedničkog. Pokušaj da izbrišeš istorijat svojih spoznaja, oslobodi se se od memorije koja te sputava i prepusti svoj razum i logiku biću-koje-jesi u potpunom povjerenju. Prepusti se samom Sebi, onom-koji-ne-razmišlja već jeste. Prepusti se bez straha i bez suda. Dobit' ćeš tad mali uvid u istinsko prosvjetljenje.
 
Poslednja izmena:

Back
Top