Duhovnost - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Demijurg

Duhovnost

Oceni ovaj blog
Kroz duhovnost, kao put traganja za bogom, otkrivamo smisao života. Vezanost za duhovnost se ogleda u tome što se ona postavlja kao cilj, a ne kao sredstvo samoostvarivanja. Ispoljavanje ovog oblika vezanosti možemo prepoznati kroz sledeće primere:

1. Baveći se duhovnošću na neki od načina - čitanjem knjiga, praktikovanjem određenih sistema meditiranja, molitvi, religioznih rituala... mnogi stvaraju sliku o sebi kao “duhovnim” osobama, a o drugima, koji to ne čine, kao “manje duhovnim”, ili “neduhovnim”. Takva sagledavanja gotovo uvek dovode do gordosti, u čijoj osnovi je umno zaključivanje o procesima “iznad uma”.

2. Doživljaji u meditaciji, prilikom upućivanja molbi, za vreme boravka u crkvama i manastirima, kao što su: podrhtavanje u telu, izlazak iz tela, njegovo “nestajanje”, doživljaj takozvane praznine (odsustvo osećanja i misli), vizije (likovi, boje), “nestajanje u beskonačnosti” i tome slično, mogu biti korisni, ali samo ako se razumeju kao manifestacije, odnosno projekcije uma; oni tada predstavljaju stepenice u duhovnom razvoju. Ako im damo veliki značaj i “vežemo” se za njih, pretvoriće se u blokade koje neki autori nazivaju “lažna dubina čudesnog”, a njih je potom teško prevazići.

3. Mnoge osobe sebe proglašavaju “prosvetljenima” zbog toga što su imale takozvana “iskustva prosvetljenja”, koja često nisu ništa drugo nego trenutno, ili kratkotrajno, odsustvo uma. Svakako je reč o korisnim iskustvima, koja mogu predstavljati “inicijalnu kapislu” za dalji proces sazrevanja. Međutim, ako se za njih “vežemo”, ona će “hraniti” um i sve dublje nas uvlačiti u njegov lavirint.

4. Shvatajući (i prihvatajući) da je individualna svest jednaka beskonačnoj svesti, beskonačnom postojanju i beskonačnoj kreaciji, odnosno božanskoj svesti, mnogi ovo “duhovno dostignuće” poistovećuju sa prosvetljenjem, osvešćenošću, odnosno zrelošću svesti. Pri tom, njihova mirnoća, širenje pozitivnih vibracija oko sebe, virtuozno izvođenje jogističkih položaja, priče o univerzalnosti, beskonačnosti, realni rezultati u isceljivanju, ili pomoći drugima da prevaziđu različite teškoće, igranje rečima kao što je “znam koliko ne znam”, “shvatio sam koliko ne znam”... i tome slično, samo bespotrebno pothranjuju umom sopstveni proces individualizacije svesti. Pri tom ostaju zarobljeni na postignutom nivou, a da nikada ne spoznaju da ih je do njega doveo “pretposlednji korak”, i da tek posle njega dolazi onaj poslednji - spoznaja o razlici između boga i njegovih manifestacija. Osta¬jući tako u snu da je svest isto što i bog, oni nastavljaju da sanjaju...

Pošalji "Duhovnost" na Facebook Pošalji "Duhovnost" na Google Pošalji "Duhovnost" na My Yahoo! Pošalji "Duhovnost" na Live Pošalji "Duhovnost" na MySpace Pošalji "Duhovnost" na Twitter Pošalji "Duhovnost" na Digg Pošalji "Duhovnost" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Soradze (avatar)
    Tako su se "zakucali" i Niče o Sai Baba na svom putu...Jung je rekao da ne postoji onaj Bog u koga ljudi veruju, već da postoji Bog koji je iznad