"Mojave" Eksperiment

Da li se ikad zapitate na osnovu cega se misljenje stvara? Da li se ikad desi da nesto volite ili ne pre nego sto imate prilike da to vidite/isprobate, zato sto Vam je neko nesto rekao o tome?

Desava se svakome da price o necemu (nekome) stvore misljenje koje je tako jako da pomucuje pravu sliku.
Desilo mi se da sam upoznala decka (nazovimo ga Milos) i pre nego sto sam ga upoznala cula sam od nekih poznanika da je on veoma dvolican. Kad sam ga upoznala, izgledao je OK - stvarno nista lose o njemu ne mogu reci... ali ta ideja da je dvolican je bila jaca od bilo cega sta je on uradio/rekao... i ja sam postavila zid medju nama. I mozda se nesto i moglo desiti medju nama (neko prijateljstvo ili ko zna...?), ali moje misljenje o njemu (da je dvolican) je bilo jace od svih drugih signala koje sam primala...

Isto tako i za proizvode, lokacije... za sve ljudi cuju "price" i to moze biti jace od svega drugog - cak i od licnog iskustva.

Kazu da je jedino pravo misljenje kad se covek susretne sa necime o cemu nema nikakve prethodne informacije - tek onda svako formira svoje, licno misljenje...

Softver takodje spada pod uticaj "sta ljudi kazu" i "kako ga ocenjuju"... Windows Vista (Operativni Sitem za PC) je imao nesrecu da su pocetne price o njemu bile negativne... i to je dovelo do toga da sta god Microsoft "dodao" da ga poboljsa, nije vredelo - ljudi su i dalje pricali da Vista nije dobar operativni sistem...

Sav negativni publicitet Viste je doveo do eksperimenta pod nazivom "Mojave experiment" koji je belezio reakcije i iskustvo ljudi sa Windows Vista operativnim sistemom - ljudi koji nisu znali koji operativni sistem koriste. Rezultati se mogu videti: http://mojaveexperiment.com/

Rezultati ovog eksperimenta pokazuju da nije sve tako crno sto se tice Viste... samo kad bi ljudi prestali da slusaju price i glasine, probali koristiti taj softver i stekli svoje (licno) misljenje.
 
Kada bi se čovek oslanjao uglavnom na lično iskustvo bio bi to dug i siromašan proces,bez obzirana dinamiku života i rada.
Stara je priča da je važno i ko šta kaže,a ne samo šta kaže.
Vista je,što se mojih utisaka tiče lepa ,doterana,ali sa gomilom medjukomandi koje usporavaju i zamaraju onoga ko je navikao na jednostavnije softvere.
 
Milošu je trebalo dati šansu, ali ipak biti oprezan zbog već stečenog utiska. Mada ima jako puno slučajeva kada ljudi namerno nekoga pokušavaju da diskredituju kao osobu u negovoj okolini ili kod nekoga, zbog ljubomore, ali ima i slučajeva kada na osnovu svoga iskustva sa tom osobom ili osobama, govore samo istinu.
A što se tiče Viste, osim malo "šminke" taj operativni sistem je potpuni promašaj, imam i Vistu Ultimate i XP Professional SP 2, i ne mogu se meriti po kaliteti, Vista je toliko bespotrebno rasčlanjena, neefikasna u podešavanjima i još nekim stvarima, ne volim je uopšte, XP je sažet, funkcionalan i jako dobar.
Od Viste se očekivalo u najmanju ruku da bude kao XP, a ne manje od njega, zato je i dbila i dobija loše ocene i svi je deinstaliraju i prelaze na XP, jednostavno jer je bolji i prihvatljiviji za korisnike.
 
Milošu je trebalo dati šansu, ali ipak biti oprezan zbog već stečenog utiska. Mada ima jako puno slučajeva kada ljudi namerno nekoga pokušavaju da diskredituju kao osobu u negovoj okolini ili kod nekoga, zbog ljubomore, ali ima i slučajeva kada na osnovu svoga iskustva sa tom osobom ili osobama, govore samo istinu.
A što se tiče Viste, osim malo "šminke" taj operativni sistem je potpuni promašaj, imam i Vistu Ultimate i XP Professional SP 2, i ne mogu se meriti po kaliteti, Vista je toliko bespotrebno rasčlanjena, neefikasna u podešavanjima i još nekim stvarima, ne volim je uopšte, XP je sažet, funkcionalan i jako dobar.
Od Viste se očekivalo u najmanju ruku da bude kao XP, a ne manje od njega, zato je i dbila i dobija loše ocene i svi je deinstaliraju i prelaze na XP, jednostavno jer je bolji i prihvatljiviji za korisnike.
 

Back
Top