Eutanazija - Korisno ubistvo

"Etimološki, izraz je sastavljen od starogrčke reči eu, što znači dobra i thanatos, što mi prevodimo kao smrt (thanatos je zapravo ime antičkog boga smrti Thanatosa). Eutanaziju možemo prevesti kao „dobra smrt“. Međutim, kao što je izraz „zla smrt“ teško ispravan (pleonazičan je), jer je sama smrt po sebi zlo, tako i za izraz „dobra smrt“ možemo reći da je kontradiktoran, pa čak i apsurdan (kao kada bismo rekli „dobro zlo“). Pošto, kao što smo već videli, eutanaziju ne možemo prevesti kao „dobra smrt“, autori koji se upuštaju u ozbiljno razmatranje smisla ove sintagme, uglavnom od nje odustaju i eutanaziju prevode kao „pristojna smrt“."

http://ivanpetrovic.blog.rs/blog/ivanpetrovic/etika/2009/05/13/eutanazija

Tema iziskuje odgovorno promišljanje , jer proističe iz tendencija kojima se određuju buduće društvene norme , kojima će se okonačati rasprava o korisnom ubistvu ; a sa njom , utvrdiće se i takozvano božansko pravo na život i smrt !
Ako stvar posmatramo iz ugla opšte prihvatljive belodane istine , da je ljudsko biće sazdano najmanje kao dvojstvo uma i tela ; te da u većini slučajeva nisu ucelovljeni ( a to je prvi uslov za poboljevanje i ubrzano starenje ) , a ne retko čak su suprotstavljeni i otuđeni na neki način , jedno od drugog ( a ovo je prvi uslov za razvijanje neizlečivih bolesti sa teškim ibolnim ishodima ) ; onda možemo reći da u ljudskom biću možemo prepoznati dva entiteta.
Tad okreni obrni , oduzimanjem života ljudskom biću , ubijaju se dva entiteta ( dve celine , koje mogu u jednom biću da egzistiraju malte ne odvojeno --- stanje kome ).

Stoga , ako umnost hoće u smrt , telesno neće ( vegetira ). ( Konačno , telesno ima mogućnost da ode u smrt preko takozvanog smrt prekitača u svojim ćelijama . Kad ono odluči da uključi smrt prekidače u većinskom broju ćelija , tu više spasa nema / ali uz obaveznu saglasnost umnosti --- stanje bezizlaznosti. Stoga stanje vegetiranja ili pak funkcionisanja tela, makar i sa minimalnom aktivnošću , može se videti kao nastojanje da se opstane u telesnom životu koji je temelj i umnog ).
U ovakvim okolnostima , eutanazija sa umnom voljom onoga nad kojim se izvodi , predstavlja između ostalog telesno ubistvo i ne može biti korisna po to isto telo, koje hoće da živi svoj telesni život .
Zašto se ovo može videti kao ubistvo ?
Zato što je dobro ono što je dobro za sve i svakoga , pa je onda i korisno !
A nasilna smrt nije ni korisna pa nije ni dobra – čak ni za onog ko je priželjkuje sebi samom !
Dakle , umna odluka da se umre nije i telesna ; pa se nasiljem nad telom izvršava odluka njegovog uma !
Ovde se insistira na pravima ljudskoga tela ! Istorija etike , poodavno nastoji da ukaže na obspravljenost ljudskog tela u odnosu na njegovog um . ( Ovo diskriminaciju i obspravljivanje tela u odnosu na um , u hrišćanskom svetu doktrinalno je obradio Jovan lestvičanin u svojim lestvicama – gde se telo ima videti kao krivac i tvorac svog zla u ljudskom biću .) Otuda se u nekim zakonodavstvima rigorozno sankcioniše samopovređivanje ili pak svesno zlostavljanje tela – kako sopstvenog , tako i tuđeg ; te se vide kao krivična dela !
Dakle , eutanazija se može videti i kao saučesništvo sa umom koji je zastranio , u ubijanju njegovog tela . Otuda ona i ne može biti milosrđe !
A ako se eutanazija vrši bez saglasnosti uma , onda je ubistvo ! Baš kako je i rečeno : svako oduzimanje bilo kog života je ubistvo !
Konačno , svaki um koji zahteva od bilo koga takvu vrstu pomoći, nije dobronameran prema onome od koga traži pomoć ! Jer , sav si onakav kako postupaš – pa ako spašavaš ,onda si spasilac ;ako isceljuješ , onda si iscelitelj; ako stvaraš, onda si tvoritelj ; ako otimaš, onda si otimač ; ako usmrćuješ ,onda si ubica !
Dakle , moja etika u svemu podržava onu etiku , koja kaže da nema korisnog ubistva ; a samim tim nije moguće oboženje i snjim sticanje božanskog prava na život i smrt !
 
Do malopre sam mislila da je EUTANAZIJA ipak humano delo..
gledajuci kako se covek nekada tesko s dusom rastavlja.. ali kako sam procitala ovaj tekst..
zaista sam promenila misljenje..

Stoga , ako umnost hoće u smrt , telesno neće ( vegetira ). ( Konačno , telesno ima mogućnost da ode u smrt preko takozvanog smrt prekitača u svojim ćelijama . Kad ono odluči da uključi smrt prekidače u većinskom broju ćelija , tu više spasa nema / ali uz obaveznu saglasnost umnosti --- stanje bezizlaznosti. Stoga stanje vegetiranja ili pak funkcionisanja tela, makar i sa minimalnom aktivnošću , može se videti kao nastojanje da se opstane u telesnom životu koji je temelj i umnog ).
U ovakvim okolnostima , eutanazija sa umnom voljom onoga nad kojim se izvodi , predstavlja između ostalog telesno ubistvo i ne može biti korisna po to isto telo, koje hoće da živi svoj telesni život
 
Ovde ima još jedan etički problem - ako se uvede procedura kojom se normativno obavezuje lekar da ubije ( recimo telo ; ili pak um i telo -- dakle nema nikakvu saglasnost pa nema ni tamo neku olakšavajuću okolnost već polazi od proceduralne oderednice : ubi ), a on je položio zagletvu da leči bez ikakvih ograničenja ( politčkih , rasnih , polnih , ratnih ili bilo kojih ) - dakle , samo leči uvek i samo uvek ; onda je taj normativizam licemeran , a i nasilan jer humanistu primorava da postane zločinac ...dakle , normativizam je u tom slučaju zlodelatan i vrši višestruko zlo ( ubija , zagovara i pospešuje zločin , primorava na zločin , plaši i ugrožava građanstvo svojom normativnom silo .... uništava pravo na život ) ... sa ovakvim normativizmom društvo stremi u zločin-- koji na primeru nemačke tridesetih godina lepo se vidi...
...konačno sa eutanazijom, ili preko nje lako bi se došlo do legalizovane i normativno uređene eugenike...

...u ovom citatu u vezi eugenike , stvar je pomalo manipulativno objašnjena : "Еугенички покрет вуче порекло из раног 19. века, и у великој мери се развијао под утицајем Френсиса Галтона (1822-1911) у Великој Британији и Чарлса Девенпорта (1866-1944) у САД. Ова два научника су охрабривала узгајање „пожељних“ и репродуктивну контролу „непожељних“ људи. Ова идеологија је у САД довела до појаве законски регулисане еугеничке стерилизације и праве маније за стварањем генетички напредније породице, а самим тим и друштва. Ситуација је у Европи била много страшнија. Хитлер је просто преузео ове идеје и сурово их применио у пракси путем масовне еутаназије „мање вредних“, стерилизације и гасних комора."

...istakao sam "uzgajanje poželjnih"...dakle , imali bi većinsko stanovništvo ka proizvod i bilo bi po tamo nekim poželjnim svojstvima klasirano ( u kvalitativnom smislu , kao : dobar proizvod i škart )...naravno, svaki škart bilo koje proizvodnje , pa i ovaj u biološkoj proizvodnji ne bi bio u opticaju ; već bi bio uništavan ( eutanazno ubijan ) i stavljan u reciklažne procese .... sa onim proizvodima u opticaju koji izgube kvalitativna početna svojstva - kad postanu škart ; vršio bi se isti proces .... dakle, kao i u bilo kojoj proizvodnji bilo kog proizvoga postojao bi njegov životni vek ...a kad društveni normativizam definiše životni vek čoveka po nekim pravilima , tad se ustoličiju gospodari života i smrti ..
 
Ljudi moji nalupetali ste se strasnih gluposti.Bolje je da ne znate kako je onome ko trazi eutanaziju.Za sve ostale i najteze slucajeve postoji palijativna nega, medjutim i to cak i moje kolege smatraju eutanazijom.A nema nista teze za lekare od palijativne nege. Ali kada lekar ili pacijent zatrazi eutanaziju, znajte da je ta osoba u paklu.Ubijamo milosrdno: konje, telad, pse.... etc.Partije za zastitu sredine i za zivotinje se bore da sve zivotinje imaju pravo na milosrdnu smrt pa i kokoskama su su dana pravila na koliko prostora mora da raste i u koliko prostora i kako moze da bude ubijeno.A vi bi ste svi ostavili ljude da se pate. Patnja o kojoj govorim je patnja koja premasuje uglavnom poimanje u malom prosecnom mozgu.Primer:
U pozaru kuce je dovoljno tri minuta dacovek premine zbog udahnutih gasova.To je mislosrdno.Ali dogodi se da pacijent dodje u bolnicu sa opekotinama te vrste da ga bukvalno drze na masinama, svi zivci su "otvoreni".. bol je nesnosna a pacijent je svestan.Izbor lekara: Odrzavati ga u zivotu i nadati se donatorima koze.Pacijent je izgubio ruke, stopala i ligamenti su poceli da srastaju.On je slep i ne cuje na jedno uvo.Na intravenoznom je protiv bolova.On i ako prezivi, gleda strasan zivot i bolove do prirodne smrti. Mada prirodna smrt mu nece doci jer su medikacije takve da ce verovatno umreti od drugih komplikacija. Ali.Ne postoji ni jedan tretman koji bol ustrani.Bol je tu ali deo mozga koji ga registruje da se vristi je "uspavan".. Taj pacijent trazi eutanaziju u nekim svesnim trenutcima i vi to zovete "uzgajanje pozeljnih"???Prestanite da pisete o stvarima o kojima stvarno nemate pojma.Izvlacite stvari iz konteksta i ostavljate auditorijumu ( citaocima bloga) pogresan i netacan utisak.Osim toga nemilosrdnost kao i sva zla se krije u blogovima tipa kao sto je gore- banalnom pogledu na stvarnu patnju.Sramota.
 
Gloriana;bt232495:
Ljudi moji nalupetali ste se strasnih gluposti.Bolje je da ne znate kako je onome ko trazi eutanaziju.Za sve ostale i najteze slucajeve postoji palijativna nega, medjutim i to cak i moje kolege smatraju eutanazijom.A nema nista teze za lekare od palijativne nege. Ali kada lekar ili pacijent zatrazi eutanaziju, znajte da je ta osoba u paklu.Ubijamo milosrdno: konje, telad, pse.... etc.Partije za zastitu sredine i za zivotinje se bore da sve zivotinje imaju pravo na milosrdnu smrt pa i kokoskama su su dana pravila na koliko prostora mora da raste i u koliko prostora i kako moze da bude ubijeno.A vi bi ste svi ostavili ljude da se pate. Patnja o kojoj govorim je patnja koja premasuje uglavnom poimanje u malom prosecnom mozgu.Primer:
U pozaru kuce je dovoljno tri minuta dacovek premine zbog udahnutih gasova.To je mislosrdno.Ali dogodi se da pacijent dodje u bolnicu sa opekotinama te vrste da ga bukvalno drze na masinama, svi zivci su "otvoreni".. bol je nesnosna a pacijent je svestan.Izbor lekara: Odrzavati ga u zivotu i nadati se donatorima koze.Pacijent je izgubio ruke, stopala i ligamenti su poceli da srastaju.On je slep i ne cuje na jedno uvo.Na intravenoznom je protiv bolova.On i ako prezivi, gleda strasan zivot i bolove do prirodne smrti. Mada prirodna smrt mu nece doci jer su medikacije takve da ce verovatno umreti od drugih komplikacija. Ali.Ne postoji ni jedan tretman koji bol ustrani.Bol je tu ali deo mozga koji ga registruje da se vristi je "uspavan".. Taj pacijent trazi eutanaziju u nekim svesnim trenutcima i vi to zovete "uzgajanje pozeljnih"???Prestanite da pisete o stvarima o kojima stvarno nemate pojma.Izvlacite stvari iz konteksta i ostavljate auditorijumu ( citaocima bloga) pogresan i netacan utisak.Osim toga nemilosrdnost kao i sva zla se krije u blogovima tipa kao sto je gore- banalnom pogledu na stvarnu patnju.Sramota.

Ukoliko znate vise od nas, trebalo bi da znate i da to iznesete na lepsi i pristojniji nacin.
Cemu toliko zuci ??
kultura ophodjenja prema drugima je neophodna
HVALA NA PAZNJI
 
Mislim da je lepo receno, izneseno je jasno, kratko i prema arsinu ljudi koji su pisali pomenute blogove.Sa banalnostima se ne moze drugacije-.A ja nikoga nisam vredjala.Ko se oseca uvredjenim,napadnutim od moje "zuci"( lep ulicni izraz),trazi lepsi i pristojniji nacin, kulturu ophodjenja..etc pa njegov je problem.
 
...svi problemi se prevazilaze ( naročito u medicini - nekad su neki lekari sa stena bacali novorođenčad sa kraćom nogom - danas je taj nedostatak rešiv bez velikih komplikacija ; naravno bez ubijanja / prekosutra biće većina ovde pomenutih problema rešiva - pa zaboga, ovo je kosmiička era nije svud balkan pa da je jedina uspešno zalečenje ubijanje pacijenata ); pa se milosrdna ubistva krivično još uvek sankcionišu u gotovo svim humanim društvima ... a profisonalna mentalna otuđenja od prirode posla , pa i predmeta rada, delatnika izuzimaju iz procesa rada u svim profesijama - pogotovo u medicini izvan balkana ...
 
Siroka i uvijek zanimljva tema.Priznajem, ovaj put sam samo ovlas procitala, pa necu napisati osvrt ni na temu ni na svoje misljenje o istoj.
Naime, zaparao mi je vid uvod u temu, vise od teme.Vidjeh da je to neciji seminarski rad, pa sam jos vise zatecena uvodom.Naime, smrt je smrt, i nije mi jasno zasto odbijamo da je ona neminovnost svakog radjanja? Pleonazam ili ne, mene je gotovo nasmijala konstatacija da je smrt sama po sebi zlo.
Necu ulaziti u nasilne smrti, niti u tu tematiku.Pitam se samo zasto se i prema smrti ne ophodimo kao prema radjanju.Jer, nepobitna je cinjenica, radjamo se da odemo.E sad, kad, kako, zasto...to je drugi par opanaka.
Naime, radjanje je radostan cin, dakako.Ali, ako cemo dijeliti i cin radjanja na "dobro rodjenje i lose rodjenje", mogli bi i to.
Zadivljuje me cinjenica da od postanka covjekovog, do dana dansnjeg, nikako ne prihvatamo da je i smrt kao i rodjenje nas zacrtan put.
Cudno je da ovo pisem bas ja, a mozda i nije.
 

Back
Top