Stendhal - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Stendhal

Oceni ovaj blog
Stendhal: “Misli rađaju patnju.”

- Moglo bi se reci, da se pod uticajem nekih istocnjackih ucenja, oformio trend omalovazavanja misli, a time i znacajne dimenzije ljudskog iskustva. Takvo shvatanje potice iz pojavnog, a ne sustinskog razumevanja zakonitosti razvoja svesti. Ne uzrokuju misli samo patnju vec i srecu takodje.

Istina je da su misli u stanju da prouzrokuju suze, ali isto tako i da donesu mir, kao i radost i smeh. Sve zavisi iz kog izvora poticu, kao i od toga kako se upotrebljavaju ili zloupotrebljavaju.
----------------------
Zasto osecanje ne moze bez misli?

“Pokušaj da se razbjesniš a da prethodno ne registruješ ljutite misli. Dobro, sada pokušaj osjećati se pod stresom bez razmišljanja o stresu – ili tužno bez tužnih misli – ili ljubomorno bez ljubomornih misli. Ne možeš to uraditi – nemoguće je. Stvar je u tome da ukoliko želiš da iskusiš neko osjećanje, moraš prvo u glavi razmotriti misao koja će stvoriti to osjećanje.

Osjećaj nesrećnosti ne postoji niti može postojati sam za sebe. Nesrećnost je osjećanje koje slijedi negativno razmišljanje o tvom životu. U nedostatku takvog razmišljanja, nesreća, ili stres, ili ljubomora, ne mogu postojati. Ne postoji ništa što može zadržati tvoje negativne emocije u glavi sem tvog razmišljanja o njima.”

Ričard Karlson

- Misli i osecanja su yin i yang svesti. Jedno bez drugog ne moze da postoji, sto sam ja opsirnije obrazlozila pod naslovom “Intenzitet i aktivnost svesti”. U ovoj dimenziji moraju postojati komplemenatne suprotnosti jer su one uslov aktivnosti, tj. razvoja.
-----------------
“Nas dvoje smo kao sunce i mesec, kao more i kopno. Naš cilj nije da se slijemo jedan sa drugim, vec da spoznamo jedan drugog i da jedan drugog naučimo da vidimo i poštujemo što taj drugi jeste: Naša suprotnost i dopuna.”

-Lep primer svrhe i znacaja komplementarnih suprotnosti.
-------------
Heriet Nelson: "Oprosti svima koji su te ikada uvrijedili. Ne zbog njih, već zbog sebe."

- Da. Oprastanjem se oslobadajamo tereta proslosti sto nam omogucava da s vise elana i autenticnosti krecemo u buducnost.
-------------
Seneka: “Niko nije slučajno dobar; vrlinu treba naučiti.”

-Ili tacnije razviti. Vrlina postoji u svakom ljudskom bicu kao njegov latentni potencijal kojeg je neophpodno aktivirati, tako sto se neprestano kultivisu i prevazilaze nize strasti i nagoni. Zato je cilj evolucionarnog razvoja ljudi oplemenjivanje, jer je ono uslov viseg stepena svesnosti ili razumevanja.
--------------
Harold Taylor: “Korijeni istinskog postignuća leže u volji da postanete najbolji što možete postati.”
-------------
Fridrih Niče: "Pravi muškarac želi dvije stvari: opasnost i razonodu. Zato on želi ženu, najopasniju igračku."

-Ne znam sta Nice podrazumeva pod pojmom pravog muskarca, ali je ocigledno da ne zna razliku izmedju zrelog i nezrelog muskarca ili decaka? Takvo nerazumevanje je rezultiralo pogresnim tvrdjenjem i zakljuckom koji je degradirao i zenu i muskarca.

Zenu na igracku, a muskarca na bezosecajno, neodgovorno bice. Prema zelji muskarca se uvek moze odrediti stepen njegove zrelosti i razumevanja. Dok decaci i nezreli muskarci zele igracku, dotle pravi muskarac zeli pravu zenu.

Pošalji "Stendhal" na Facebook Pošalji "Stendhal" na Google Pošalji "Stendhal" na My Yahoo! Pošalji "Stendhal" na Live Pošalji "Stendhal" na MySpace Pošalji "Stendhal" na Twitter Pošalji "Stendhal" na Digg Pošalji "Stendhal" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Stendhal: “Misli rađaju patnju.”
    Ne strada čovek samo od onoga što jede već i od onoga što misli

“Nas dvoje smo kao sunce i mesec, kao more i kopno. Naš cilj nije da se slijemo jedan sa drugim, vec da spoznamo jedan drugog i da jedan drugog naučimo da vidimo i poštujemo što taj drugi jeste: Naša suprotnost i dopuna.”

Ovo i ja stalno pričam kad god imam kome . Dobro nije baš doslovce isto ali slično...

Seneka bio Neronov učitelj ;mora da je ovo njemu govorio a rezultat znamo.

Fridrih Niče: "Pravi muškarac želi dvije stvari: opasnost i razonodu. Zato on želi ženu, najopasniju igračku."
    Prvi put da se sa Ničeom složim ali samo za kratko ,dok ne pročitah tvoj komentar.
    Sad mislim da je pogrešio i ovo i ono za onaj bič ma taj je baš preterivao,sram ga bilo
    Ažurirano 17.02.2013. u 09:42, autor: zxy
  2. Zoki D.N.M. (avatar)

& & & ...

3. zxy (avatar)
    Citat Original postavio Zoki D.N.M.

& & & ...

Ti Zoki izgleda nisi Sofijin komentar pročitao
    odmah si se za Ničea uhvatio i šta misliš pokazao
    mada priznajem ,tako sam i ja mislio al sam se korigovao
    Oću da kažem da se slažem i sa tobom i sa njom ...i sa Ničeom ma kad su žene u pitanju slažem se sa svim
  4. Zoki D.N.M. (avatar)

Smeta mi što današnji klinci sve izvrću

i sprdaju se svemu - pa i najdubljim osećanjima.

5. Zoki D.N.M. (avatar)
    Odjavljujem se i odoh,javiću se kasnije.
  6. zxy (avatar)
    Citat Original postavio Zoki D.N.M.

Smeta mi što današnji klinci sve izvrću

i sprdaju se svemu - pa i najdubljim osećanjima.

Ooo pa poznato je to da si ti preosetljiv
    samo nije to za današnje vreme baš preporučljivo
    mada tamo na Romantici je baš to traženo
    da sam kao ti tamo bih se locirao ...jel znaš gde je to?
  7. Zoki D.N.M. (avatar)

I ne treba da budeš kao ja.I bolje da ti ne pokazujem gde je Romantika,
    ti ne možeš da se izboriš ni sa tom jednom aždahom.

Ažurirano 17.02.2013. u 11:54, autor: Zoki D.N.M.
  8. LJILJA MMM (avatar)

-Ili tacnije razviti. Vrlina postoji u svakom ljudskom bicu kao njegov latentni potencijal kojeg je neophpodno aktivirati, tako sto se neprestano kultivisu i prevazilaze nize strasti i nagoni. Zato je cilj evolucionarnog razvoja ljudi oplemenjivanje, jer je ono uslov viseg stepena svesnosti ili razumevanja.

Velika istina. Roditeljska obaveza je da to uvide kod svog deteta i da ga nauče da vidi koja je to vrlina koju poseduje, da ga usmerava, razvija. Takodje i da ukazuje na neke loše karakterne osobine koje se mogu svesti na minimum razvijajući i aktivirajući vrline, jer svako od nas ih ima, samo svako i ne zna da ih ima.
    Kada to dete odraste, i ako nije naučeno da vidi i aktivira svoju vrlinu, prepušteno je surovoj okolini koja često ume da aktivira loše karakterne osobine. Čak i kada ima sreće da tokom života sretne nekog ko vidi u njemu/njoj vrlinu, lepo, dobro, i pokušava to da aktivira, razvije, loš karakter koji je preuzeo ličnost pobedjuje i ta osoba nije u mogućnosti da od svog ega vidi dobru nameru onog drugog. I ono malo vrlina koje su preživele biva grubošću ubijeno. Sa godinama, mogućnost aktiviranja vrlina se smanjuje dok ne postane nemoguća.
    Eto.....malo razvukoh misli koje si svojim tekstom izvukla iz mene.

Zenu na igracku, a muskarca na bezosecajno, neodgovorno bice. Prema zelji muskarca se uvek moze odrediti stepen njegove zrelosti i razumevanja. Dok decaci i nezreli muskarci zele igracku, dotle pravi muskarac zeli pravu zenu.

Svaki muškarac ima trenutak.....trenutke (njihova količina zavisi od njegovog karaktera) kada misli da je pravi, ponešen iluzijom o sopstvenosti i euforijom igre. Oni čija je suština u mnogo takvih trenutaka, ženu i doživljavaju kao igračku....poigraju se, razmontiraju i odu u potragu za drugom razonodom. Naravno, uvek imaju milion opravdanja za same sebe Neki muškarci odrastu i postanu zreli, stabilni.....a neki nikad ne postignu taj stepen.....šta ćeš....ljudi i ćudi
    Samo pravi muškarac može zadržati pravu ženu kraj sebe jer razume vrednost sebe a i vrednost te žene i sretan je zbog tog saznanja. Samo prava žena će ostati pored pravog muškarca jer se oseća pravom, živom, poštovanom i voljenom.....samo pravi muškarac će se truditi da se ona oseća tako jer zna da je izabran jer je po njenim merilima vredan.
    Koliko vidim, dosta njih bi trebali da pročitaju "Spoznaj samog sebe" i nastavak "A onda pogledaj u drugog/gu"
    Ažurirano 17.02.2013. u 12:41, autor: LJILJA MMM
  9. Zoki D.N.M. (avatar)

Bila mi je namera da se malo više držim Ričarda Karlsona,ali posle zezanja sa ZXY-om
    moram se na dalje čvrsto držati Nelsona...
    Sofija oprosti molim te,
    cenim te izuzetno i rado čitam tvoje blogove.
  10. 123loncar (avatar)
    ....volim da mislim ovako :

*....moć saznavanja svoje uporište ima u moći mišljenja , koja je u nama kontinuirana / neobuzdana / nezaustavljiva / sveprisutna / sveradna ... uključuje se ( da tako kažem ) pri rađanju i isključuje pri umiranju ... percepciona čula je pospešuju , ali ova moć može i bez njih ; jer ima spoznaju koja uvek snova otvara nova pitanja na koja razmišljanjem naša moć mišljenja pokušava da nađe odgovor ...a da je ovo tako , ko god je sedeo u gluvoj beloj sobi bez straha i potrebe da vidi drugo ljudsko biće - vreme je ispunjavao razmišljajući ...tako su mnoga znanja otkrivena ...cela aritmetika...
    *...ljudska misao može bez čulne pecepcije - to je belodana istina ; zato čovek i nije dominantno iskustveno biće već misao....čak ni životinje nisu iskustvena bića , već misaona...
    *...ograničavani / usmeravani / dresirani / vaspitavani / ukolosečeni i na sl. način negovani biološki živi organizmi su dominantno iskustvena bića bića ; i za njih može se reći da su biološki farmerski proizvodi .... državni podanik - današnji stanovnik nije ništa drugo do,farmerski proizvod koji ima sve odlike biološke programirane mašine sa mehanizmom za razmnožavanje i usađenim programom za odgoj novih bioloških mašina ...biološke mašine softerski su podešene da iskustveno uče i samoprogramiraju se .... dokaz ovome je obrazovni program kojim se tretira mladež... različito sti su očogledne ... recimo , u viktorijanskoj engleskoj lako se uočavaju nekoliko razina školskog obrazovnog sistema .... ljudi radne biološke mašine imaju obavezan školski jednoznačni program na razini nemog stripa ; dok njihovi nadzornici imaju štivo u stripu sa rečenicama do nivoa prosto ptoširenim ; upravljačka administrativna struktura ima obrazovno štivo slikovnice sa tekstom u ravni - kakonska pamet; tehničko inovativna struktura ima literatzuru sa kanonskim ravanskim umom ; naučni kadar ima obrazovanjeusmereno bibliotekarsko sa istraživačkim sredstvima ; kraljevska porodica ima na raspolaganju visoko upravljački obrazovni sistem sa svim mogućim saznanjima ovoga sveta ( koji je inovativan iz sata u sat ) bez ikakvih tajni / ograničenja / nedostupnosti ....
    ... polna diskriminacija proističe iz potrebe da se vlada ljudskom farmom, preko diskriminatorske segmentacije populacije na polnoj osnovi sa rsavom animalnošću... ona nije ništa drugo nego ograničavanje ljudske prirode preko neznanja , gluposti , površnosti...cela biblijska priča ima jedan stubsvoje postavke na ovoj gluposti , koja još uvek kod većinskog proizvoda farme je osnovno iskustveno znanje ( po principu : kakav otac takav sin ; što trpi majka , to ćerka dvaput radosnije istrpi ---- ovo je danas u našem društvu na sceni i ovakvi farmerski proizvodi od takozvanih ljudi smatraju se lepo vaspitanima i poželjnim u našoj državi )...
    *...laži / neistine / neznanje / poluznanje / diskriminacija / sociološko ucenjivanje / egzistencijalna pretnja / društveno odbacivanje i nipodištavanje / pretnja /strah / ograničavanja / usmeravanja / trenizi i dresure / vaspitavana ukolosečenost / pamet sa idiotske table ------ i t.d. sve su to sredstva ( resursi ) sa kojima raspolaže upravljačka pamet u biološkoj farmi za proizvodnju ljudi mašina ....
    * ...ljudi mašine, izdresirani su da pate ...naročito kad se opasno približe sopstvenoj potisnutoj čovečnosti ... poznato je da ljubav očovečuje - odnosno oslobađa čoveka mnogih frustracija i ograničenja kojima se proizvode te frustracije ... sve obrazovne institucije , naročito religija ubeđuju nas / uče , da je ljubav i život uspunjen njom pogrešan put / da se doseže greh i gubi pravo na raj u zagrobnom životu / da se gubi unutrašnja energija i slabi imunološki sistem --- i ko zna sve šta nam ne usađuju vaspitači samo da ne otkrijemo slasti čovečnosti ...
    ...čak je i osmišljena populistička mudrolija : " što manje znaš , manje patiš "
    ********* a biser svega, je ovakva farmerska pamet i njene mudrolije :

---- biće gotovo kad bude gotovo
    ---- koštaće onoliko koliko će da košta
    ---- pametno je onoliko kako je pametno
    ---- biću pošten onoliko koliko sam pošten
    ---- koliko možemo daćemo sve od sebe
    ---- trudićemo se da uradimo koliko uradimo
    ---- bićemo najbolji onoliko koliko možemo da budemo dobri
  11. sofija06 (avatar)
    Hvala svima za javljanje. Pricinilo mi je zadovoljstvo citati pojedine komentare jer zaista prosire i obogate pocetne teme.