Od obedovanja do obedovanja

Obedovanje ! Nije rucak , vecera, dorucak.. Obedovanje !

Za rucak DRNC ! Ne verujem da postoji neko ko zna kako se ovo jelo zove ( a da nije intedant ).. Ne znam nikoga ko ga jede. Juce sam posmatrao kako ljudi uopste jedu to jelo ( ja to ne cinim godinama ) i sta sam uocio:

Prvo svi promrmljaju nesto sebi u bradu i ogorceno gledaju u tanjir. Zatim sednu na svoje mesto i 10-tak sekundi gledaju u tanjir ne progovarajuci ni rec. Onda se nevoljno uzima kasika ili viljuska, kome je sta lakse, i zarije u jelo. Nako ponovnog proucavanja od 10-tak sekundi sledi uzdah i hitro ubacivanje jednog , od nekoliko, parceta mesa. Posto se proguta pola kriske hleba, ubaci se jos jedno parce. Inace, parcica nikada nije vise od 5-6. Nakon obilatog obedovanja ( 3 kriske hleba i 5-6 parcica mesa ) pocinje se sa mrljavljenjem, muljanjem, gurkanjem, povlacenjem, odvajanjem... sve u cilju pronalaska jos nekog parcenceta mesa. Ko ima srece mozda i pronadje neko dodatno parcence ( mnogo manjeg obima ) ali u svakom slucaju vrlo bryo se prikljuce onima koji ne pronadi nikakvo parcence. Obe struje, i pronalazaci i nepronalazaci, uskoro paznju prebacuju na druge stvari ( ko ce do prodavnice, ima li neko neku konzervu, kremic... )..

Nekako rucak, pardon obedovanje, prodje i dodje vreme vecere, pardon obedovanja..

KU..ONKA ! Ponovo gledam.. Nabodu je, obrisu oci od ulja koje im je upalo posle pokusaja da se ISTA oljusti. Kad shvate da ne ide sa priborom, obavezno se upotrebe ruke. Ko kako zna i ume, nacin nije bitan.. Kad se zavrsi sa time, jede se sve ono sto je "okolo onog belog i onog tvrdog" ( neznam ime citiranog).. Ne traje to dugo.. Ruke se brisu, vise od pola se vraca i obedovanje je zavrseno..

Imao sam dovoljno vremena da razmislim o svemu. Nije mi strasno bilo sto se tako obedovalo. Nije mi bilo strasno sto se slabo obedovalo. Strasno mi je bilo da sam isto to jeo i pre skoro 15 godina i pre 10 godina i sada. Ne dopire mi do svesti kako je moguce da se sve menja a sve da ostaje isto. Strucni, secam se, rekose da tu ima dovoljno svega.. Niko se , od strucnih, sigurno nije zapitao da li je to uopste ukusno. Verujem da niko od njih to nije ni probao.

Ja poslah borca do prodavnice. Jeo sam sendvic i za obedovanje i za obedovanje. I tako.. do sledecih obedovanja..
 
Prosao sam kroz VJ u to vreme (12 meseci), i nisam se zalio na hranu, osim sto sam bio zeljan svezeg hleba. Cesto nam je rucak bio toliko vruc da nismo ni stizali da jedemo u ogranicenom vremenu, pa smo se cesto przili i bukvalno nabacali to u stomak.
Radovao sam se pasulju, kupusu, naresku,... a par puta je i bio burek sa sirom :)) i jogurt
Cesto sam se pitao kako cemo preziveti sa tako malom kolicinom hrane, ali posle kratkog vremena se naviknes i bude dovoljno (tad sam i imao idealnu tezinu).
Inace sam bio odredjen jedan put da nosim hranu iz nase kasarne za VMA u BG, gde se ispituje kaloricnost i ostalo, za sta se naravno za tu priliku napravi kako treba, kako to obicno bude u vojsci- cista namestaljka.
 

Back
Top