Maca - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

smeh

Maca

Oceni ovaj blog
Ovo su samo odlomci jedne priče koja spaja dve moje velike ljubavi - verujem i talente: pisanje i kuvanje kroz priče o ljudima koji su od mene napravili ono što jesam..

Kad pričam o svom poimanju kulinarstva, ne mogu da ne počnem od početka. Istina je da sam , kao i svako dete, rado „visila“ u kuhinji, naročito kad se nešto mesi i kada mi dozvole da sama pravim testo. Ne znam dete koje to nije volelo... još ako ima bake kakve su bile moje – onda je to pravo uživanje. Ipak, „pogače“ od brašna i vode potamnele pre pečenja od nedovoljno dobro opranih ruku koje smo brat i ja pekli na gornjoj ploči šporeta na loženje – teško bi se mogli zvati nekim stvarnim počecima.
Ono čega se jako živo sećam i na čega sam bila jako ponosna je kad mi je prilikom letnjeg boravka na selu moja Maca (majka moje mame... njene roditelje smo zvali po imenu Maca i Laza) pre njihovog redovnog odlaska na njivu, ostavila sve lepo spremljeno i dala uputstvo kako da „pristavim supu“ dok su ona i Laza na njivi. Godinama sam to prepričavala... Mama i tetka koja je živela sa nama su se šalile na moj račun, ali to Macino poverenje je nešto što me je ispunilo velikom radošću i zadovoljstvom. Da ne pominjem i kakva je to supa bila

Evo recepta:
  • - Meso od pola pileta (po mogućstvu „domaćeg“, znači ne ono industrijsko „instant“ )
  • - Jedna veća ili dve manje šargarepe
  • - Koren peršuna
  • - Koren paštrnaka
  • - Jedan očišćen crni luk u komadu
  • - Jedan krompir
  • - Kašičica soli
  • - Nekoliko zrna bibera
  • - 1,5 - 2l vode

Zelen, krompir i luk očistiti, oprati i staviti u lonac zajedno sa mesom. Naliti vodom, dodati biber i so i staviti na vatru. Kad provri, smanjiti na minimum (treba da vri jako polako) i ostaviti da se kuva oko sat ipo vremena. Povremeno pokupiti „penu“ pomoću cetke.
Kad je meso skuvano (dužina kuvanja zavisi od starosti pileta, domaće se malo duže kuva, a što se duže kuva – supa je lepša) izvaditi meso i krupnije povrće i procediti supu u čistu posudu.
Meso se može još malo posoliti, supu je najbolje probati i po potrebi dodati još soli ili malo gotovog začina (ovde ide i napomena: začin dodati pre nego što se supa procedi – nikad nisam volela kad u njoj nešto „pliva“).
Čistu supu vratiti na ringlu, sačekati da provri i dodati rezance ili zakuvati knedle.

Moja Maca je pravila najlepše knedle od griza na svetu i to je prvo što sam ja naučila da pravim samostalno.
Uloga moje Mace u svemu što radim je mnogo veća i značajnija nego što to na prvi pogled izgleda. Uticaj i ukus njene kuhinje u jelima koje spremam su mnogo izraženija nego što bi bilo ko mogao i da pretpstavi. Pored poverenja koje mi je ukazala poverivši mi da skuvam tu čuvenu supu koja je nju i Lazu poluspremljena dočekala nakon povratka sa njive i knedli koje me je naučila da pravim, njena jela su ostavila prepoznatljiv i sasvim poseban ukus na mojim nepcima, njeni pokreti, njen način rada, i možda ponajviše njena filozofija jednostavnosti sadržana u rečenici: „A šta tu ima da se ne zna?“ ili „Ne znam ja šta je tu teško“ su nešto o čemu ni ne razmišljam ali prepoznajem da sa tim istim motom radim po kuhinji.
Zaista ne mislim da je i jedno jelo, i jedan kolač, bilo koje testo ... koje sam spremila nije nešto što bilo ko uz samo malo volje i želje može da spremi jednako dobro, ako ne i bolje. Volja i želja podrazumevaju i posvećenost onome što se radi u trenutku dok se radi. Ne mislim da je kuhinja na bilo koji način „fama“ i ne verujem da postoji osoba koja nije u stanju da savlada osnovne principe i kuva u najmanju ruku pristojno. I da se razumemo: ja ne pričam o vrhunskom kulinarstvu, ne pričam o jelima i posluženjima koja se iznose samo u posebnim prilikama i za koja najčešće treba čitavo bogatstvo da bi se spremila (uključujući i honorar za onog ko ih sprema). Ja pričam na nivou prosečne domaćice koja voli da se „mota“ oko hrane i sa zadovoljstvom i uživanjem je priprema i iznosi na sto. I, da ne budemo lažno skromni, najčešće bude pohvaljena od strane „konzumenata“ .

Pošalji "Maca" na Facebook Pošalji "Maca" na Google Pošalji "Maca" na My Yahoo! Pošalji "Maca" na Live Pošalji "Maca" na MySpace Pošalji "Maca" na Twitter Pošalji "Maca" na Digg Pošalji "Maca" na del.icio.us

Ažurirano 04.02.2013. u 23:50, autor: smeh

Oznake: kuvanje
Kategorije
kuvanje

Komentari

1. LJILJA MMM (avatar)
    Kao i onda...pružaš mi utočište u prelepim pričama.....
  2. smeh (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    Kao i onda...pružaš mi utočište u prelepim pričama.....
    Pokušavam... sasvim namerno
  3. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio smeh
    Pokušavam... sasvim namerno
    Znam...i sretna sam što vas sve imam
  4. smeh (avatar)
    Znam...i sretna sam što vas sve imam
    Eeeee... a kako da ne uđeš i ne pročitaš tekst sa takvim naslovom
  5. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio smeh
    Eeeee... a kako da ne uđeš i ne pročitaš tekst sa takvim naslovom
    hahahahaah jes vala...
  6. smeh (avatar)
    hahahahaah jes vala...
    Pa to ti kažem
  7. mari47 (avatar)
    Smeh, i ja radim takve knedle, sama sam naučila, nisam imala sreće kao ti,
    mene nona stalno terala iz kuhinje ...kao ne motaj mi se tu oko šporeta...
    I ja sam uživala dok sam čitala tvoj zapis što liči na spomenar
  8. smeh (avatar)
    Citat Original postavio mari47
    Smeh, i ja radim takve knedle, sama sam naučila, nisam imala sreće kao ti,
    mene nona stalno terala iz kuhinje ...kao ne motaj mi se tu oko šporeta...
    I ja sam uživala dok sam čitala tvoj zapis što liči na spomenar
    Hvala ti...
    U jednom trenutku sam počela to da pišem... bez neke ideje kako će izgledati.
    Ispisano je dosta stranica "u dahu" a oblikovalo se nekako samo...
    Pa sam se zaljubila... i sve je ostalo tamo gde je bilo
  9. vision7 (avatar)

Prosečna domaćica.. , a knedle natprosečno izgledaju, a uz to i sve miriše..
    Ažurirano 05.02.2013. u 20:44, autor: vision7
  10. smeh (avatar)
    Citat Original postavio vision7

Prosečna domaćica.. , a knedle natprosečno izgledaju, a uz to i sve miriše..
    Ma ja sam sve samo ne prosečna domaćica... Mislim, nisam domaćica uopšte.
    Al' kuvam na nivou prosečne domaćice... što uopšte nije loš standard.
    Za knedle moram da se postidim - slika je sa neta
    U onom pravom kuvaru sve će bti moje - obećavam.