Zločin i Kazna - Fjodor M. Dostojevski - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Vlado

Zločin i Kazna - Fjodor M. Dostojevski

Oceni ovaj blog
...
S početka, - uostalom, već davno, - njega zanimaše jedno pitanje: zašto se tako lako iznalaze i sami sebe izdaju skoro svi zločini, i zašto su tragovi skoro svih zločinaca tako očevidni? On dođe malo-pomalo do raznovrsnih i zanimljivih zaključaka, i, po njegovom mišljenju, najglavniji uzrok sastojaše se ne toliko u materijalnoj nemogućnosti da se sakrije zločin, koliko u samom zločincu. Sam zločinac, i to skoro svaki, podvrgava se u trenutku zločina nekom padu i klonulosti volje i mišljenja, na mesto čega dolazi fenomenalna detinja lakomislenost, i to baš u onom trenutku kada je najpotrebnija zdrava pamet i opreznost. Po njegovom ubeđenju izlazilo je da to pomračavanje mišljenja i klonulost volje obuzimaju čoveka kao neka bolest, razvijaju se postupno i dolaze do svog najvišeg momenta neposredno pred izvršenje zločina; produžuju se i traju u tom istom stanju i u samom trenutku zločina, i još neko vreme posle njega, prema prirodi dotične individue; zatim prolaze, tako isto kao što prolazi i svaka bolest. A pitanje: da li bolest rađa zločin, ili zločin, nekako po naročitoj prirodi svojoj, uvek biva praćen nečim nalik na bolest, - za to pitanje se on još ne osećaše dovoljno jak da ga razreši.
...

Pošalji "Zločin i Kazna - Fjodor M. Dostojevski" na Facebook Pošalji "Zločin i Kazna - Fjodor M. Dostojevski" na Google Pošalji "Zločin i Kazna - Fjodor M. Dostojevski" na My Yahoo! Pošalji "Zločin i Kazna - Fjodor M. Dostojevski" na Live Pošalji "Zločin i Kazna - Fjodor M. Dostojevski" na MySpace Pošalji "Zločin i Kazna - Fjodor M. Dostojevski" na Twitter Pošalji "Zločin i Kazna - Fjodor M. Dostojevski" na Digg Pošalji "Zločin i Kazna - Fjodor M. Dostojevski" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Nisam neki stručnjak da o tom znam istinu celu
    ali čini mi se da u svakom zločinu ego čovekov je na delu
    a da je egoizam svaki u isto vreme i zločin i kazna
    e u to sam prilično siguran
  2. Vlado (avatar)
    [QUOTE=zxy;bt227568]Nisam neki stručnjak da o tom znam istinu celu
    ali čini mi se da u svakom zločinu ego čovekov je na delu
    [B]a da je egoizam svaki u isto vreme i zločin i kazna[/B]
    e u to sam prilično siguran[/QUOTE]
    :ok:
    [COLOR="#FFFFFF"]....[/COLOR]
  3. Oranz (avatar)
    nesrecnik se razboleo zbog savesti svoje...dakle ego je dobio po prstima...
  4. Vlado (avatar)
    [QUOTE=Oranz;bt227847]nesrecnik se razboleo zbog savesti svoje...dakle ego je dobio po prstima...[/QUOTE]
    Tako to najčešće biva..