Nešto diše u mojoj torti - faza dva

.
.
Dakle, interesovanje za naš zločinački poduhvat ne jenjava.
Dogurali smo do 2000 preuzimanja i zaradili nove komentare.

Evo ih, neselektovani i necenzurisani:

valiant68

Ima li smisla vise probati neku tortu
Stvarno ste horor ekipa ... dovoljno mi je bilo ako naletim na ljusku od oraha, sad zamisljam jos grdje stvari.
Pozdrav i samo napred. Kad izdate neki sf, javljaj Epi, citanje "iskrivljenog uma" zaobilazim.
Nije strah od prica vec od mojih snova, nakon toga.

***​

Dan555

Лакше је преплашити читаоца него написати тврду НФ. За НФ треба смислити цео универзум а да нема очитих, великих нелогичности.
Ретко ко у нас пише оно што ја волЕм...
Све неки хорористи и фантастичари...

***​

Axa

Elem da ne zaboravim da se zahvalim i pohvalim ekipu koja je svoju kreativnost i talenat nesebično podelila 

***​

Mića Milovanović

Svaka čast na kampanji. Boban bi trebalo da uči od vas a ne da vas kritikuje.
Ono što može da predstavlja problem, po meni, jeste ono što sami kažete - da ste postavili nešto što nije potpuni proizvod - nešto što će zainteresovati ljude za ono što radite.
Kada bih ja radio kampanju kakvu vi radite, pokušao bih da se predstavim u najboljem moguićem svetlu, sa sasvim obrađenim produktom, jer je u prirodi ljudi da ne opraštaju. Na zapadu, kad objavite jednu knjigu koja prođe potpuno nezapaženo, gotovi ste. Menjaju vam ime za sledeću knjigu, ako misle da bi možda mogli da nešto uradite...

***​

Kimura

Verujem da Mića savetuje u dobroj nameri, ali ne mogu da ne odreagujem na ovaj tržišni pogled na literaturu koji, bar po mom mišljenju, oduzima smisao svemu što vi radite. 
Ljudi, čitaoci, praštaju. Kada u onome što ste napisali pronađu nešto, ono fantastično nešto što na njih deluje, oprostiće i krupne nedostatke. Ili će potpuno ravnodušno proći pored savršenog proizvoda, ukoliko ih taj proizvod ne dotiče. 
Nastojanjem da zadovoljite tržište gubite moć (ukoliko je imate) da stvorite bilo šta što će dotaći drugog čoveka. To je kao kad devojka pokušava da bude privlačna po nekom opštem ukusu i čudi se što se niko ne zaljubljuje u nju.
Ovo, naravno, ne znači da treba sebi praštati i negovati greške i propuste kao obeležje ličnog stila. 

***​

Mića Milovanović

Nije u pitanju zadovoljavanje tržišta, već zadovoljavanje čitaoca. Ja, a i mnogi drugi ljudi, kupujem i čitam knjige pisaca koje cenim. A cenim ih zato što su u nekom trenutku zadovoljili moju želju za dobrom literaturom. Ako naiđem na nepismen proizvod, neću više ni pogledati tog pisca... Odnosno, biće mi potrebno mnogo da izmenim svoj sud... Zato je mnogo važno da ono što prvo pročitaš od nekog pisca bude dobro. Finalni, zaokružen, upeglan proizvod, a ne polufabrikat.

***​

Boban

Takođe, ako je prva knjiga loša, pisac biva žigosan kao autor iste i vrlo teško može ikad ponovo da namami čitaoce.

***​

D.

Pročitala sam 6 prvih priča i nije mi se dalo dalje. Nije horor, nema atmosfere. Najžalosnije je što su ljudi pomislili da će zaista čitati horor, jer, nažalost, imate zarazno ime i "udruženi" marketing...*

***​

Zosko

не завидим људима који имају времена читати ствари тако згодног назива. што не пошаљете и неком озбиљном? не разумијем зашто не желите приступити озбиљније од међусобног ласкања те носталгичних окупљања под старе дане.

***​

Miljan Marković

Prelistao sam Tortu. 
Ukus Torte je, ipak, bolji nego što sam očekivao da će biti. Ima tu solidnih autora (odnos, 55-45% u korist solidnih) koji su, po meni, na neki način izvukli stvar. Ono što sam pročitao od Igora Ivaniševića i Milke Knežević Ivašković prijatno me je iznenadilo. 
O marketingu i o svemu ostalom što ste učinili na projektu "Torta" mogu da kažem samo - bravo!

E, sad, idemo na ružniji deo.

Pročitao sam u proseku po stranu od svakog autora i na osnovu pročitanog zaključujem, ono što svi vrlo dobro svi znamo, a to je - da zbirka vapi za uredničkom rukom. Kod iskusnijih autora potreba za tim je manja, a kod onih drugih, manje iskusnih, neophodne su RADIKALNE izmene u tekstu. 
Tužno je to što će neko neuk preuzeti zbirku i pomisliti da je u redu da se piše ovako:
"Jednim preciznim udarcem, odvojio je glavu od trupa, da bi prešao na udove. Kapljice su se raspršile u vazduhu nalik malim crvenim vatrometima." 
ili pokušaj dijaloga:
„A daaaj, fuuuj!“
Zapete se nalaze mestima gde ne treba da ih bude, a tamo gde treba da ih bude - nema ih. Što navodi na zaključak da je i lektorski posao olako shvaćen.

***​

Libeat

S obzirom da je ovaj fenomen podigao toliko prašine da se na njemu zagrcnu i kaktusi, red je da priznam kako sam upravo preuzela jednu (jednu, samo JEDNU) verziju vaše zbirke sa FB linka. 

I mada je (po nemom, prećutnom dogovoru) do sada jedino Perin bio autor prikaza domaćih naslova na blogu, verujem da neće imati ništa protiv da se i ja jednom latim tog nezahvalnog zadatka.  

Odmah da se ogradim: nisam baš bez iskustva kad se o početničkoj prozi radi - skoro trećina fonda pročitanih mi knjiga su upravo debi naslovi, bilo romani, bilo zbirke. Ako i jesu u pitanju uglavnom naslovi sa anglosaksonskog govornog područja - pa šta sa time, šta pa to oni imaju a da vi nemate? Ništa što bi bilo od ključnog značaja za pisanje, bar ja to tako vidim.
Ali, da se ne zavaravamo - ovo se baš i ne bi trebalo tretirati kao debi zbirka, zar ne? 
Mnogi od autora već imaju objavljene romane, tako da bar ta imena ne bi trebalo da očekuju da će prikazivač uzeti u obzir sve one olakšavajuće okolnosti koje spadaju u dobronamerne povlastice koje poklanjamo početnicima.  
 U svakom slučaju, šta bude - biće.  

***​

Milosh

Iako nije preporučljivo jeste slatkiše ovako kasno, ja ću sad da se poslužim tortom, pa dok se ne zasitim (ili dobijem trovanje).
Doduše, ne garantujem da će utisci odmah da uslede, pošto ću možda poželeti da ih uobličim u tekst za idući Emitor...

***​

Džon Reindols

Ова збирка је сад дата на увид јавности и ту је прошо воз, али богаму онај ко се тек лаћа тастатуре требало би да буде у стању да разликује филмично од филмског. Штавише, баш читајући ову збирку, паде ми на памет да је за много лоших поређења и описа криво управо то што писање текста служи за описивање филмских сцена. Писац се онда труди да то некако забашури и испадне килаво.

***​

Scallop

O filmičnom i filmskom si već pisao i potpuno si u pravu. Nikako utuviti da SF literatura i SF film nemaju nikakvu vezu. Tako i "filmično" pisanje znači napuštanje literarnog. Da ne govorim kad u priči pročitam opis iz nekog filma ili nekog filma. Moguće je da ljudi zaborave da se nešto gledali ili čak čitali, pa navale kao sa svojom idejom. To bi Lidija nazvala rip-offom, a ja bih se zadovoljioo sa drp-offom. Oni načitaniji i nagledaniji se uvek spotaknu na takva (ne)dela. Ne znam da li toga ima u zbirci "Torta...", ali sigurno nema u Džekovoj priči, jer nju sam čitao i pre nego što je on zaboravio da jesam.


qo0t2bpt15a.gif


Ovu fotku mi je poklonila moja prijateljica LunaLu i prosto sam morao da je podelim sa vama! :D
 

Back
Top