KRIVO OGLEDALO I IZKRIVLJENE SLIKE - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

KRIVO OGLEDALO I IZKRIVLJENE SLIKE

Oceni ovaj blog
ili :

ISKRIVLJENE SLIKE ZA DESTRIKCUJU UMA

Mi, oni i ogledalo
„Ako sam protiv odluke Haškog tribunala, da li sam ja sada nacionalista?“, bilo je pitanje na Fejsbuk statusu mog prijatelja iz Hrvatske i, valjda, Hrvata, nisam pitao. Naravno, sve povodom oslobađajuće presude Anti Gotovini. Svakako, on tog dana nije mlatarao zastavama niti trčao na aerodrom - bio je u identitetskoj i gotovo egzistencijalnoj krizi. Koju je, lakoćom virtuelnih društvenih mreža, podelio sa nama i svetom............Ponovimo to: od kolektivne definicije toga kako svet izgleda, od našeg dogovora o toj slici, zavisiće i naša slika sebe samih. Kakva je naša kolektivna slika rata? I, samim tim, našeg mesta u njemu? Jednu sliku nedavno je ponudio sud u Hagu, ali ona nije ni prva ni poslednja koja ne odgovara kolektivnoj imaginaciji o tom ratu. Koja je slika koja se istinski broji, gleda ili od nje okreće glava? Drugi genijalni sociolog, Vilijam Tomas, programski je rekao da ako ljudi definišu stvari kao realne, one su realne po svojim posledicama. Ako je za nas „Oluja“ bila zločin, to će biti realnost u svojim posledicama, tj. ponašaćemo se u skladu s tim. Ako je bila odbrana i oslobođenje, to će biti realnost koja će oblikovati naše ponašanje i stvoriti nas.

Bez ulaska u samu presudu i njene pravne i problematike i problematičnosti, sociologu kao interesantna (pre)ostaje svojevrsna socijalna zbunjenost i zaribavanje mozga kod stanovništva. Hrvatski nacionalisti odjednom slave Haški sud. Srpski mirovnjaci ga odjednom napadaju. Srpski nacionalisti bi da likuju, ali ne mogu jer moraju da budu besni. Hrvatski mirovnjaci pod pritiskom moraju da ćute. A zapravo je sve veoma jednostavno, i ova uzburkanost za (verovatno jedinu pozitivnu) nuspojavu može da ima samo razređivanje ideološke magle o tome ko smo i šta smo zaista „mi“, a ko i šta „oni“............Ovaj kolumnista je oduvek znao ko su „njegovi“, bez obzira na to što mnogi od njih imaju drugačiji pasoš i što tutkaju „ij“ tamo gde ga on izostavlja. Naša kolektivna svest je anacionalna, sasvim nepatriotska, militantno ateistička, posve telesna, slobodnjačka i materijalistička, i uvek na strani ugnjetenih i obespravljenih. Nalazili se oni u vukovarskom podrumu ili u traktoru na putu iz Knina. I ta se slika sveta odnosi na stav da ljudi ne smeju biti upotrebljeni za tuđe vlažne maštarije o sopstvenoj veličini preko sociokulturnih fikcija nacije, države i vere. I mi uvek pobedimo na kraju..

Čovek kad govori ,uglavnom izgovara istine o sebi ,a gotovo minorne istine o predmetu kazivanja .Te minornr istine , često ukazuju na večne probleme i uzroke koji ih proizvode - stoga je teško i naći načina za eliminaciju takvih uzroka , jer su sastavni deo izuzetno moćnih i gotovo večnih strategija koje reanimiraju i osavremenjuju vladajuće državne sile ovog sveta .
Ovo je tako, ne samo što su predmeti interosovanja čovekovog uma večite teme i večiti problemi čovečanstva, već zato što apsolutna istina za čovekovu vremešnost ( truležno raspadljivu kratkoću ) ne postoji , pa je on primoran da stvara subjektivnu i stalno proverava naučno objektivne kao i društveno prihvatljive ( koje opet su opšte populističke ili diktatorsko vladarske ). Dakle , u takvoj sveri , čovek ne može da se napoji spoznajom koja teži apsolutnoj istini ; jer to sverno ogledalo daje krajnje deformisanu sliku / unakaženu - strašljivu . Konačno , takve slike i služe da straše, frustriraju - destruktivno uređuju / rasčovečuju . Pozivati se na nauku slobodnog kapitalizma , nije mudro ; jer ona je profitabilna i samo je manipulativno porobljivačka alatka , tog istog rasčovečenog pogleda na društvene odnose i sisteme koji bi trebalo da izgrađuju ljudske humane odnose i njihove zajednice . Naravno , ni takozvana komunističko socijalistička nauka nije se proslavila u tom smislu ; a na našim prostorima pokazala je svu svoju rugobnost i nečovečnost na delu. Dakle, suđenje toj rugobnosti i nečovečnosti , svakako će biti takvo kakav je bio odnos tog slobodnog kapitalizma prema komunizmu i socijalizmu -- zverski .
Naprosto , jedan komentar iznešen u naslovljenoj kolumni ima belodanu istinu u sebi, koja razotkriva strategiju evroatlanskih zemalja , koja je primenjivana na graničnim područjima vizantiske imperije sa velikim uspehom ( a čiji je sastavni deo iu operativnom izvođenju te strategije i bio prozapadni korpus mnogoljudne loze Nemanjića ; od velikih župana pa sve preko samozvanih kraljeva i careva ) . Dakle ,reč je o ovome : "Ono sto naši ,,prijatelji,, nikako ne bi želeli to je da na Balkanu dodje do pomirenja, da Srbi, Hrvati, Šiptari, Makedonci, Muslimani-Bosnjaci nadju zajednicki jezik" . Dakle, sa ovom strategijom balkan je večni krvavi lonac, koji je nekad ruinirao vizantiju, da se preko velikih mora pljačka persija a ujedno uništi i vizantija - a danas da se preko tog balkana zaustave zemlje centralne evrope zajedno sa nemcima . Hoću da kažem , da smo mi uzgredna šteta ; kako kolektivno tako i pojedinačno ; kako duhovno tako i etički . Dakle, i ove presude gledane kroz ovu prizmu , služe između ostalog i tom cilju. Mislim da je kasno za spasenje , jer smo mi osuđeni i jezikom kojim govorimo . On je mlad i delo je te centralne evrope , koja smatra da mi nismo civilizacijski vredna biološka masa ; stoga je za njih bolje da nestanemo, nego da ih geopolitički sprečavamo da obezbeđuju sebi opstanak kroz pljačku persije . Zbog te neuspešne plačke jugoistoka preko balkana , nestali su i kelti .Centralna evropa ne želi da ponovi njihovu grešku . Stoga , uzaludna je svaka "intelektualna" nakana napadanja ili osporavanja političkih odluka zapada, pa i ovog suda . A svakako da ona utiče na svakog pojedinca , bio on svesan ili nesvesan tog uticaja ( kako se ono čuveno kaže : u svesti nezavisno od nje same ) !

Pošalji "KRIVO OGLEDALO I IZKRIVLJENE SLIKE" na Facebook Pošalji "KRIVO OGLEDALO I IZKRIVLJENE SLIKE" na Google Pošalji "KRIVO OGLEDALO I IZKRIVLJENE SLIKE" na My Yahoo! Pošalji "KRIVO OGLEDALO I IZKRIVLJENE SLIKE" na Live Pošalji "KRIVO OGLEDALO I IZKRIVLJENE SLIKE" na MySpace Pošalji "KRIVO OGLEDALO I IZKRIVLJENE SLIKE" na Twitter Pošalji "KRIVO OGLEDALO I IZKRIVLJENE SLIKE" na Digg Pošalji "KRIVO OGLEDALO I IZKRIVLJENE SLIKE" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari