IMA LI ŽIVOTA PRE SMRTI

Modus vivendi - Naćin života - ili ti , životni stil !

Ovo latinsko čudo od izreke, sretoh čitajući o balkanskoj korupciji u svim životnim sverama , a naročito me uzbudi korupcija u zdravstvu. Ne mogu da verujem , da se sav taj duhovni ništakluk vidi kao način života na balkanu , koji će s'vremenom da se imenuje i kao životni ciljani stil !
Analitičari tvrde , zajedno sa sociolozima , da to stanje korupcije ( naročito u zdravstvu i obrazovanju) s' vremenom, ako postane naš životni stil , prouzrokovaće smrt društvenih zajednica u ovom regionu ( u kome je Modus vivendi - korupcija , koja zasigurno metastazira u bezčovečnost i ništavilo ).

Dakle , korupcija umreće s' nama ! Oće reći , kad ne bude nas neće biti i korupcije ! Dakle , to zlo je u nama ; nije izvan nas samih . Ništa nam ne preostaje , nego da se setimo da smo smrtni . Memento mori !

Ne znam samo koliko ove izreke pogađaju one koji traže i primaju mito , znam da strašno pogađaju one koji daju mito a i ne znaju za ove latinske mudrolije !

Dakle, ako smo svesni sopstvene smrtnosti , onda je važno kako živimo i kako u životu koristimo svaki njegov dan .Carpe diem ! Da , iskoristi dan !

To mu nekako dođe : Iskoristi dan, kao čovek - čovečno , jer si smrtan i neka ti to bude način života !

Samo ja imam stršnu dilemu u vezi tog života ; lako je bilo latinima i helencima na ovim prostorima , oni su znali da ovde ima života ; a ja sam u dilemi - zato pitam javno :

Ima li ovde života pre smrti ?!

Ako nema , onda ja sve ovo džabe krečim , jer i nepostojim !
 
Србија личи на филм „Маратонци трче почасни круг“, што је иначе фантастичан наслов, јер маратонци трче четрдесет два километра и немају снаге за почасни круг. Али, код нас се некако увек појави снага за невиђену инспирацију кад радимо нешто лоше. Иста је гарнитура на власти и у опозицији од деведесетих, јесте да су се странке смењивале, али се људи који их воде нису мењали. Наши политичари личе на слику Доријана Греја – што су дуже на власти, а бити на власти значи бити и у опозицији, све су млађи. Што држава више пропада, њима је све боље

Вероватно не могу веровати да се овде може десити да чекаш хитну помоћ три сата, да треба да даш мито погребном заводу да би ти неки рођак био сахрањен на достојанствен начин.
А свако од нас овде то доживи – прошле године у спортском центру један je умро играјући стони тенис. Играчи су покушали да му пруже прву помоћ, нису успели, а како хитна помоћ коју су звали није никако стизала, наставили су да играју. Играли су стони тенис читав сат поред мртвог човека.

Ми смо изгубили своје традиционалне вредности – није у Београду могло да се деси да неко падне на улици, а да му нико не приђе. Сетите се кад је био атентат на турског амбасадора да је пола Београда јурило за атентатором, а камоли да се овде убије неки страни студент. Где је нестала та наша племенитост? Лети смо комшијама остављали кључеве од стана да нам заливају цвеће, пензионери су играли шах испред зграда, данас не знамо ко живи на једном спрату.

Запад има своје вредности и проблеме, има једну врсту хладноће, али и озбиљну социјалну заштиту, а овде мораш да имаш најопасније везе да би послао мајку у бању. Нисмо стекли нове вредности, а изгубили смо старе, и сада смо у моралној транзицији – нисмо нигде.
 
Korupcije ima svuda a sve je više i otvorene otimačine.Na kraju će da bude opšte makljaže,svetske.Zato ne sekiraj se,uživaj dok možeš i ne žuri.To što će biti samo će doći ali ne slučajno već logiku stvari sledeći.Taj pravac je zacrtan sa Luterom,Kalvinom i onim francuskim pametnjakovićima i narvno Darvinom pa sad se samo stvari odvijaju po tom i uskoro će stići cilju svom ;):D
ps
Dobre namere nisu nedostajale u svemu tome ,ali Mefistofelo umešao prste pa ispade"put do pakla popločan sve dobrim namerama":rotf:
 
Poslednja izmena:

Back
Top