Microsoft vs rest

Imam blogove na nekim drugim sajtovima... pa rekoh da pocnem i na krstarici da zapisujem svoje misli...
Ko sam ja? Zavrsih redovne studije na TF "Mihajlo Pupin" u Zrenjaninu... nakon toga zavrsih studije koje su mi dale MSCS diplomu u USA... i sada radim kao Software Design Engineer... toliko o meni (za sada)...

Cujem razne price o Microsoft-u... kako je MS "zlo" koje vreba... a ne znam zasto...
Imala sam priliku da se verbalno suocim sa velikim zagovornikom Linuxa... kako ja vidim: jedina prednost Linux-a nad Windows-om je da je Linux besplatan.
Windows ima ubedljivo najbolji izbor aplikacija u odnosu na ostale OS.


Problem koji ljudi navode sto se Viste tice:
  • Kompatibilnost - resena sa SP1
  • Trazi mnogo memorije - pa, zar je problem naci masinu sa jedno 2Gb RAM-a?
  • Problem sa koriscenjem piratskih programa... hej, hej - pa od kad je ovo problem? Ne razumem ljude koji koriste piratski softver i ponose se time - neko je ulozio mnogo truda i rada u taj softver i da li je u redu da se taj isti softver koristi bez da se plati za njega? Ja na to gledam kao da je moje: ja da napravim softver i hocu da naplatim recimo 10 eura za korisnika/kopiju - i ono par ljudi kupi, a ostali koriste kopije... pa kako se to meni isplati? Hocu da od programiranja zaradjujem za zivot, a ne da mi programiranje celog zivota bude hobi... Postoje Demo/Trial verzije i ako softver izgleda dovoljno dobro da ti treba vise - plati za original; isto cu i ja uraditi sa "tudjim" softverom. I u ovome Vista pomaze.
Mislim da je Vista pustena u promet malo ranije nego sto je trebalo... ali (skoro svi) propusti su popravljeni u SP1; I svakodnevno se rade nove popravke u vidu update-ova... mozda i SP2 izadje uskoro...

Ovo su neke pocetne misli... ostale misli u nekom drugom post-u. :)
 
па сад, после скоро 2 године активног коришћења linux дистрибуција и њиховог упоређивања са windows-ima (XP i 7) не бих могао да се сложим како windows има најбољи избор апликација (бар што се тиче последњих издања linux дистрибуција које обилују новим и квалитетним програмима до којих је мнооооогоооо лакше доћи него што је то случај са Windows-има...
Заборавила си да поменеш безбедност самог система?
ако се не варам Windows се несме инсталирати без антивирусног програма (што ће рећи још један непотребан издатак јер инсталирањем бесплатних верзија добијате само једно мазање очију)...
Ниси поменула ни практичност у раду?
što se samog rada u okviru operativnog sistema tiče koliko je потребно утрошити времена на администрацију самог система(разноразна чишћења, дефрагментације....) -да ли си пробала да тај посао радиш на linux-u?
Да си уместо приче узела наку linux дистрибуцију и испробала могућности вероватно се не би чудила кад други који се нису повукли пред непознатим кажу да је "MS "zlo" koje vreba"...
 

Back
Top