KLIMAKTERIJ.... - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

iamblond

KLIMAKTERIJ....

Oceni ovaj blog
da.....u godinama sam kad je krenulo.....navalilo kao Turci......ili Sulejman...kako kome drago.....pa sad proučavam što učiniti....kako da si poboljšam život....i iskreno....NIŠTA NISAM NAŠLA....BAŠ NIŠTA ŠTO BI BILO EFIKASNO I TRENUTAČNO KAD ME OBLIJE VRUĆINA....crvenilo....kad mi se ubrza dah kao poslije doooobrog sexa......ali ništa....baš ništa....svi nešto prodaju....svaki gazda svoju kozu hvali...te prirodno....te sintetika.....ali djeluje tek nakon....pa blago rečeno poprilično vremena...a meni treba SAD I ODMAH.....ne znam kako se vi drage moje prijateljice nosite sa tim tegobama....ali ja bih iskočila iz svoje kože najradije....i to čim se noć počne spuštati....kao da me netko u pećnicu stavi...i podgrijava me....a nisam baš u godinama kad mi se ta vrsta podgrijavanja sviđa.....nikako.....pa eto....neka malo i naše muške kolege i prijatelji pročitaju.....i daju nam podršku i veću dozu razumijevanja...NISMO MI KRIVE....KRIVA JE MAJKA PRIRODA....

Za većinu žena od sredine četrdesetih počinje novo razdoblje u životu. Klimakterij je uvod u to razdoblje. To je normalan fiziološki proces u životu žene u kojem se njen hormonski sustav priprema na novu fazu
Do hormonalnih promjena dolazi zbog postepenog smanjenja aktivnosti jajnika u kojima više nema toliko jajnih stanica. Jajašca ne dozrijevaju za vrijeme svakog ciklusa pa dolazi do promjena u proizvodnji hormona. Tijelo proizvodi male količine estrogena što uzrokuje promjene u cjelokupnoj hormonalnoj ravnoteži.

Estrogeni, skupina steroidnih kemijskih spojeva, zaslužna je za ženstven izgled i duševnu ravnotežu žena. Osim toga, oni upravljaju mnogim funkcijama u organizmu kao što su menstrualni ciklus, seksualnost, vlažnost kože i sluznice te sastav kostiju i vezivnog tkiva. Hormonalne promjene za vrijeme klimakterija uzrokuju promjene u tijelu i, posebno u fazi prilagodbe, prolazne smetnje. Neke žene to teže prolaze, neke lakše.
Mnogo žena sve češće ima poteškoća sa spavanjem, glavobolje, promjenama raspoloženja, zatvorom, nečistom kožom te suhom sluznicom. Prva posljedica hormonalne neravnoteže su nepravilni menstrualni ciklusi i kasnije izostanak mjesečnice. Ukoliko mjesečnica izostane dvanaest mjeseci govorimo o menopauzi. Polovica žena za vrijeme menopauze pati od manje ili više jakih naleta vrućine, koji su često popraćeni jakim udaranjem srca. Uzrok toga nije točno poznat. Vjerojatno se radi o tome da hipotalamus - veza između hormonalnog i živčanog sustava - reagira na promjene. Spomenute poteškoće kod većine žena prestaju same od sebe nakon godinu ili dvije dana.

Druge vidljive i nevidljive promjene

Hormonalne promjene na prvi su pogled vidljive najprije na koži. Kolagen, koji je odgovoran za strukturu kože, s godinama se razgrađuje. Zbog toga koža gubi čvrstoću, elastičnost i vlagu. Mnoge žene primjećuju promjene oblika tijela. Masne naslage premještaju se s bokova na područje trbuha, raste opseg struka. To sa sobom povlači i zdravstvene nepogodnosti, jer masno tkivo u području trbuha povećava rizik od srčano-krvožilnih oboljenja te dijabetesa.

Estrogeni štite srce i krvne žile od taloga u žilama. U klimakteriju pada razina "dobrog" HDL kolesterola (lipoprotein velike gustoće koji prikuplja kolesterol iz tkiva u tijelu i odnosi ga u jetru) u krvi, a raste koncentracija "lošeg" LDL kolesterola (lipoprotein male gustoće koji prenosi kolesterol od jetre prema stanicama u tijelu). Zbog toga se kod žena u menopauzi češće pojavljuju oboljenja srca i krvnih žila. S godinama se tijelo ne mijenja samo izvana već i iznutra. Smanjuje se mišićna masa, a povećavaju se zalihe masnoća. Tijelo zbog toga troši manje energije, pa često dolazi i do povećanja težine.

Iako je blagi višak kilograma u starosti iz zdravstvenih razloga u svakom slučaju pozitivan (zbog primjerice prevencije osteoporoze), ne treba pretjerivati. Preveliko nakupljanje kilograma možete spriječiti primjerenim unosom energije hranom te povećanom tjelesnom aktivnošću. Iako izvana nevidljive, događaju se i promjene u kostima. Nakon 40. godine koštana masa smanjuje se u prosjeku 0,3 do 0,5 posto na godinu. Brzina razgradnje koštane mase povećava se u idućih pet godina, a posebice nakon menopauze. Nakon toga, ipak se s vremenom normalizira.

A SVE JE TO ZBOG JABUKE...kako kaže Biblija....već smo tamo bile osuđene....glupe jabuke..

Pošalji "KLIMAKTERIJ...." na Facebook Pošalji "KLIMAKTERIJ...." na Google Pošalji "KLIMAKTERIJ...." na My Yahoo! Pošalji "KLIMAKTERIJ...." na Live Pošalji "KLIMAKTERIJ...." na MySpace Pošalji "KLIMAKTERIJ...." na Twitter Pošalji "KLIMAKTERIJ...." na Digg Pošalji "KLIMAKTERIJ...." na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. MPMcB (avatar)
    Nije to zbog jabuke.
    Jabuka je samo izgovor, jer da ne bi jabuke, bog bi već nešto drugo smislio.

Nego, čitajući ovaj tvoj sažetak ženske zrelosti, pade mi na pamet, nije li neko već smislio tablete estrogena?
    Čini mi se da bi to moglo da pomogne.
  2. mari47 (avatar)
    Hajde, draga prijateljice, šta je jedan klimaks u odnosu na ono
    što smo preživele
    A ovo mi se samo nametnulo:

“Čudno je to, Zaratustra slabo poznaje žene, a opet je u pravu kad govori o njima! Da li je to zato što kod žene ništa nije nemoguće?
    A sad kao zahvalnost primi jednu malu istinu! Ta ja sam dovoljno stara za nju!
    Uvij je i začepi joj usta: inače će ta mala istina preglasno vikati.”

“Daj mi, ženo, tu malu istinu!” rekoh. I stara ženica ovako reče:

“Ideš ženama? Ne zaboravi bič!”

(Odlomak iz knjige “Tako je govorio Zaratustra”, Fridrih Niče)

Uz jabuke sasvim lepo ide vino, draga moja
  3. zxy (avatar)
    O čemu pričaš,zar nisi čula ti da život počinje u poedesetoj
    bolje se pripremi možeš da počneš i ranije,klimaks zanemari
    kad počnu da se dešavaju prave stvari sve se to zaboravi
  4. Borac za prava zivotinja (avatar)
    iamblond,
    da si napisala blog o klimaksu, pa ajde de ...
    ali o klimakterijumu - nešto mi tema ne prija, odjednom me zapljusnuo talas vrućine.

p.s. Nije strašno, barem se u tom periodu oslobodimo frke kako ćemo se kupati u moru ako nas na letovanju potkači menzes. A i kontracepciju možemo da batalimo.
  5. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio Borac za prava zivotinja
    ali o klimakterijumu - nešto mi tema ne prija, odjednom me zapljusnuo talas vrućine..
    ..svojevremeno sam ovo sklepao za plemensko palanačko uzvišenog akademika crnogorskog porekla , a po zanivanju srpski patriota ( kopirao zanimanje onog nobelovca ) ; onog znate što se ćerao s' bogom i ako ga nema , te od naše nesrećne gluposti prelepo živeo i uterivao nas u besmislene različitosti, svađe , mržnje , ratovanja - kvava ćeranja ; dakle :

Onog trenutka kad čovek počne da misli, piše , govori i dela za neku ciljanu grupu preko koje vidi ostvarenje svojih interesa i njihove profitabilne korisnosti , nezavisno od toga kakva je to grupa - politička , ideološka , religijska , bilo kakva ili čak klika, tad čovek prestaje da dela za čovečanstvo i svo svoje čovekoljubivo biće i njegov jezik na kome misli , piše, govori i dela izopštava iz civilizacijskih tokova koji teže prosvetiteljstvu ljudi i tad stavlja sebe u službu protivu svega čovečnog i humanog na ovom svetu .

...kažu: ono što može kvaran jezik da pokvari , to ne može i sam tvorac da popravi ...
  6. bracaco (avatar)
    Има ту лекова разних, али ево и ја да понудим један :)

КАД ЉУБАВ ОСТАРИ...

Знам мислиш, ниси што си била
    да ти кожа није тако нежна и мила
    нити коса више као фина свила
    време ти је исписало бору неку
    и очи лакше пусте сузе да теку
    Али душа твоја остала је иста
    помало снена и невино чиста
    и срце што ти у грудима бије
    још је ту променило се није
    Зато не тугуј моја драга
    године на свакоме оставе трага
    оно што се променити не може
    није коса нити набори коже
    већ љубав што ка теби пламти
    да те волим молим те упамти...
  7. sirijus49 (avatar)
    Dobra Ti ova jabuka.....alo stvarno, a što se tiče "pregrevanja" proći će te, izdaje te "mašina" polako!!!
  8. skura58 (avatar)
    Gledaj na to sa vedrije strane.
    Neće biti krvoprolića jednom mesečno,
    A ono možeš da radiš ne brinući se o posledicama.
    Ažurirano 28.09.2012. u 20:55, autor: skura58
  9. Tol (avatar)
    Citat Original postavio sirijus49
    Dobra Ti ova jabuka.....alo stvarno, a što se tiče "pregrevanja" proći će te, izdaje te "mašina" polako!!!
    e, zvezdani-nemaš pojma
    pa neće više da radja..a sve je drugo itekako divno
    vrutjune se smanjuju i ublaže muškim pomagalima bez distance..znači tesnim kontaktima sve ostalo je novi život i uživanje
  10. Prohujalo sa vihorom (avatar)
    Nedaj se lepa ;)
  11. iamblond (avatar)
    Citat Original postavio MPMcB
    Nije to zbog jabuke.
    Jabuka je samo izgovor, jer da ne bi jabuke, bog bi već nešto drugo smislio.

Nego, čitajući ovaj tvoj sažetak ženske zrelosti, pade mi na pamet, nije li neko već smislio tablete estrogena?
    Čini mi se da bi to moglo da pomogne.
    ALI NE POMAŽEEEEEEEEEEEEEE.......
  12. iamblond (avatar)
    Citat Original postavio mari47
    Hajde, draga prijateljice, šta je jedan klimaks u odnosu na ono
    što smo preživele
    A ovo mi se samo nametnulo:

“Čudno je to, Zaratustra slabo poznaje žene, a opet je u pravu kad govori o njima! Da li je to zato što kod žene ništa nije nemoguće?
    A sad kao zahvalnost primi jednu malu istinu! Ta ja sam dovoljno stara za nju!
    Uvij je i začepi joj usta: inače će ta mala istina preglasno vikati.”

“Daj mi, ženo, tu malu istinu!” rekoh. I stara ženica ovako reče:

“Ideš ženama? Ne zaboravi bič!”

(Odlomak iz knjige “Tako je govorio Zaratustra”, Fridrih Niče)

Uz jabuke sasvim lepo ide vino, draga moja
    i smrdi mi bilo kakav alkohol.....ma fuuujjjj......istina je da ono što smo prošli imamo samo u sječanju....a ono što je trentno.....pa recimo ukratko da ima i najjaču snagu...jaču i od sječanja...
  13. iamblond (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    O čemu pričaš,zar nisi čula ti da život počinje u poedesetoj
    bolje se pripremi možeš da počneš i ranije,klimaks zanemari
    kad počnu da se dešavaju prave stvari sve se to zaboravi
    npr: koje prave stvari?????
  14. iamblond (avatar)
    Citat Original postavio Borac za prava zivotinja
    iamblond,
    ali o klimakterijumu - nešto mi tema ne prija, odjednom me zapljusnuo talas vrućine.

p.s. Nije strašno, barem se u tom periodu oslobodimo frke kako ćemo se kupati u moru ako nas na letovanju potkači menzes. A i kontracepciju možemo da batalimo.
    je....bar to...osim ako me ne iznenadi onako na naviđeno pa pristigne taj menzes kao tsunamu,.....shit.....
  15. iamblond (avatar)
    Citat Original postavio bracaco
    Има ту лекова разних, али ево и ја да понудим један

КАД ЉУБАВ ОСТАРИ...

Знам мислиш, ниси што си била
    да ти кожа није тако нежна и мила
    нити коса више као фина свила
    време ти је исписало бору неку
    и очи лакше пусте сузе да теку
    Али душа твоја остала је иста
    помало снена и невино чиста
    и срце што ти у грудима бије
    још је ту променило се није
    Зато не тугуј моја драга
    године на свакоме оставе трага
    оно што се променити не може
    није коса нити набори коже
    већ љубав што ка теби пламти
    да те волим молим те упамти...
  16. iamblond (avatar)
    Citat Original postavio sirijus49
  17. iamblond (avatar)
    Citat Original postavio skura58
    Gledaj na to sa vedrije strane.
    Neće biti krvoprolića jednom mesečno,
    A ono možeš da radiš ne brinući se o posledicama.
    i još mi pošalji broj mobitela s kim to mogu raditi bez posljedica....bila bih ti zahvalna....
  18. iamblond (avatar)
    Citat Original postavio Tol
    e, zvezdani-nemaš pojma
    pa neće više da radja..a sve je drugo itekako divno
    vrutjune se smanjuju i ublaže muškim pomagalima bez distance..znači tesnim kontaktima sve ostalo je novi život i uživanje
    mukaaaaaa miiiii jeeeeeee
  19. iamblond (avatar)
    Citat Original postavio Prohujalo sa vihorom
    Nedaj se lepa
    da se nedam.....priroda je to....nema borbe protiv nje.....kad te dokači kao da te Tyson pogodi....shit shit shit shit shit.....
  20. zxy (avatar)
    Ulazi gospodja najboljih godina u restoran, sjeda za stol i pita konobara Hasu:
    Možete li uključiti klimu, jako mi je toplo.
    Ma, može, nema problema ! - reče Haso.
    Poslije 15 minuta gospodja ponovo pozove konobara i zamoli ga:
    Možete li isključiti klimu, jako mi je hladno.
    Ma, može, nema problema ! - odgovori Haso.
    Pola sata kasnije gospodja ponovo pozove konobara i kaže mu da ovaj put uključi klimu, jer je opet jako toplo, na šta Haso odgovori da nema problema.
    Sve to promatra Suljo za drugim stolom te pozove Hasu i upita ga:
    Zašto dozvoljavaš da te ova žena zajebava stalno, te uključi te isključi klimu.
    Ma zajebavam ja nju, mi uopće nemamo klimu !