Dostana

3apcW.gif


Dostana

Kod nas Srba rodoslov po ženskoj liniji je ovakav:

1.Majka
2.Baba
3.Prababa
4.Čukunbaba
5.Navrnbaba-bele pčele
6.Kurdjela
7.Askurdjela
8.Kurdjupa
9.Kurlebalo
10.Sukurdova
11.Surdepača
12.Omčikur
13.Kurajber

Ako pogledate u svoje drvo života medju imenima svojih blizih i daljih rodjakla naići ćete na različita stara imena:Milorad,Dostana,Dragutin,Živadinka,Bogoje,Bisenija,Novica....
Zar se treba zbog ovih imena stideti? Ja mislim da treba da budemo ponosni.Iako siromašni i teških zivota iznedrili su generacije potomaka medju kojima smo i mi koji živimo danas.
Da li zbog toga treba da se stidimo njihovih imena? Kako ko hoće ja sam na mog Sukurdova Novicu stamenog seljaka jednog potkopaoničkog sela ponosan.Ponosan sto je omogućio da mu deca imaju bolji život od njegovog,što znam dokle mi doseže poreklo.
Ponosan sam i na svoju Kurdjepu Dostanu.Dok joj je muž krvario na frontu ona je ponosna sa teškom mukom sačuvala svoju decu od svih zala i nedaća a kako, to samo njena duša zna.

I nije mi čudo što gospodin iz Preka izvrgava ruglu srpsko ime Dostana. Čudim se Srbima koji se tome smeju. Gospodine iz Preka ja se vašem imenu nikada ne bih nasmejao pa da ste čak i onaj Janček kome je prasek pobegel.Meni je sve jedno i odakle ste i kako se zovete i kako ste obučeni.Ljude cenim po delima.A Vas pitam da li ste sigurni da i u Vašem drvetu života nema Molorada,Dostane,Slobodana..

Poreklo srpsog imena Dostana:

"Staro srpsko ime zaštitnog karaktera. Izvodi poreklo od osnove korena “dosta(ti)”. U prošlosti kada se još verovalo da reč ima dejstvo i moć magije, nadevalo se detetu u funkciji zaustavljanja daljeg rađanja u porodici gde je već bilo dovoljno dece."
 
drvo-zivota.jpg


SPEC.
POLITIKA- danas
Milica Milenković iz Kraljeva je sve učinila da bude primljena na Kriminalističko-policijsku akademiju, ali se njeni snovi neće ostvariti. Ne zbog nedovoljnog znanja i sposobnosti nego usled ocene ili činjenice da neko iz njene uže familije možda ima mrlju na biografiji. Pretpostavka je da je Milica od roditelja genetski nasledila osobine koje bi je ometale u profesiji kriminaliste. Zato joj nije omogućeno da bude brucoš pomenute akademije. Zanemaren je podatak da je po svemu drugom ova devojka bila u samom vrhu među stotinu kandidata....
 
Svaka cast za tekst!!!!

Mnogo dobro si napisao ovo...
Ti i inace dobro pises, steta sto to ne radis cesce...ali ovim si me bas dotakao...cesto o tome razmisljam...kao da si mi procitao misli i pretocio u reci... :heart:



"...Zar se treba zbog ovih imena stideti? Ja mislim da treba da budemo ponosni.Iako siromašni i teških zivota iznedrili su generacije potomaka medju kojima smo i mi koji živimo danas.
Da li zbog toga treba da se stidimo njihovih imena? Kako ko hoće ja sam na mog Sukurdova Novicu stamenog seljaka jednog potkopaoničkog sela ponosan.Ponosan sto je omogućio da mu deca imaju bolji život od njegovog,što znam dokle mi doseže poreklo.
Ponosan sam i na svoju Kurdjepu Dostanu.Dok joj je muž krvario na frontu ona je ponosna sa teškom mukom sačuvala svoju decu od svih zala i nedaća a kako, to samo njena duša zna..."


Ne da se ne stidim, nego sam ponosna sto sam rodjena bas ovde,sto zivim u ovoj prelepoj zemlji Srbiji, sto udisem ovaj vazduh i greje me ovo Sunce...ponosna sam na svoje pretke, na njihova imena, na hrabrost, mudrost...

Poklanjam ti ove stihove koji ce bolje od mene objasniti zasto sam srecna i ponosna ...

t7jOe.jpg
 
Poslednja izmena:
Bog nam dade tu srecu da se rodimo ovde u Srbiji,najlepsoj zemlji na svetu,zemlji najhrabrijih muskaraca , najlepsih zena i najpametnije dece.Dade nam i najmirisnije livade,najukusniju hranu,najlepsu prirodu.Dade nam i siroko srce,da svoje volimo,a tudje cenimo.
I bas zbog toga sto smo najbolji,najlepsi i najjaci ,zele da nestanemo.
Oduvek je Srbija nekome smetala,bila ismejavana,napadana,pretilo joj se...
Tvoji preci su se isto borili za Srbiju kao sto se i ti ,a i mi sa tobom danas borimo.I izboricemo se,jer se borimo za svoje,dogod je Milosa,Milica,Stefana,Nemanja...
 
и Јована и Обрада и Данице и ВуЧице мојијех деда и баба по оцу и мајци,не да се не стидим,
већ с поносом истиЧем како ето, две фамилије толико слиЧне а толико разлиЧите у својим обичајима,
навикама као и у свом фундаменталном каракеру овоплотиШе сестру и мене...
и мислим да су те разлиЧитости у ствари генетски модификоване у деци моје сестре,
једног Стефана и једног Николе, који ћесе сутра хвалити са својим бабама и дедама Драганом, Слободанком,
Кларом и Стевом... испреплетани нервни заврШетци будућности која само што није....
SibirskiTigar хвала што си нас подсетио да имена не чине људи, већ њихова дела :heart::D
 
Sanjalicca;bt217713:
и Јована и Обрада и Данице и ВуЧице мојијех деда и баба по оцу и мајци,не да се не стидим,
већ с поносом истиЧем како ето, две фамилије толико слиЧне а толико разлиЧите у својим обичајима,
навикама као и у свом фундаменталном каракеру овоплотиШе сестру и мене...
и мислим да су те разлиЧитости у ствари генетски модификоване у деци моје сестре,
једног Стефана и једног Николе, који ћесе сутра хвалити са својим бабама и дедама Драганом, Слободанком,
Кларом и Стевом... испреплетани нервни заврШетци будућности која само што није....
SibirskiTigar хвала што си нас подсетио да имена не чине људи, већ њихова дела :heart::D

Hvala i tebi.
 

Back
Top