Krvna osveta - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Krinka5

Krvna osveta

Oceni ovaj blog

Postavljam tekst Vuka Karadžića iz knjige "Crna Gora i Boka Kotorska" koji govori o krvnoj osveti u Crnoj Gori. Tekst je pisan na osnovu podataka skupljenih prilikom Vukove posete tih krajeva 1834. i 1835. godine . No pre teksta o samom običaju, jedan kratak osvrt o opštem stavu tadašnjih Crnogoraca prema ratu i pogibiji ;

Vuk Karadžić , Crna Gora i Boka Kotorska , Nolit 1969.

Vuk Karadžić posećuje Crnu Goru u početnom periodu vladavine vladike Njegoša kada još nije uspostavljeno funkcionisanje osnovnih institucija državne vlasti u savremenom smislu (porezi , državni sudovi i aparati prinude itd.) pa je ovaj Vukov tekst (i knjiga) dragoceno svedočanstvo tadašnjih društvenih odnosa a ne samo etnografskih zanimljivosti. Evo samog teksta o običaju :

Ipak dešavalo se da neko umre i prirodnom smrću, no i tad postoji krivac ;

Pošalji "Krvna osveta" na Facebook Pošalji "Krvna osveta" na Google Pošalji "Krvna osveta" na My Yahoo! Pošalji "Krvna osveta" na Live Pošalji "Krvna osveta" na MySpace Pošalji "Krvna osveta" na Twitter Pošalji "Krvna osveta" na Digg Pošalji "Krvna osveta" na del.icio.us

Ažurirano 09.09.2014. u 11:06, autor: krinka5

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. skura58 (avatar)
    Nije crnogorcima najmilije zanimanje rat.
    Ali je sramota ostati kuću kada se pleme bori.
    Ni turci za 500 godina nisu uspeli da je porobe čitavu.
    I moji preci su dali svoj doprinos tome.
    Nikada nismo ostali dužni turcima krv.
    A moj mali zna 14 svojih direktnih muških predaka.
    Crnogorci će znati:
    Ja sam od Obradovića iz Lubnica.
  2. orfej sa ibra (avatar)

Ipak dešavalo se da neko umre i prirodnom smrću, no i tad postoji krivac ;
  3. krinka5 (avatar)
    Citat Original postavio skura58
    Nije crnogorcima najmilije zanimanje rat.
    Ali je sramota ostati kuću kada se pleme bori.
    Ni turci za 500 godina nisu uspeli da je porobe čitavu.
    I moji preci su dali svoj doprinos tome.
    Nikada nismo ostali dužni turcima krv.
    A moj mali zna 14 svojih direktnih muških predaka.

Crnogorci će znati:
    Ja sam od Obradovića iz Lubnica.
    Ajde ne budali , poznajemo mi tebe i tvoju porodicu svi su tvoji preci umrli na postelji ka žene.
  4. mile39 (avatar)
    Citat Original postavio krinka5
    Ajde ne budali , poznajemo mi tebe i tvoju porodicu svi su tvoji preci umrli na postelji ka žene.
    Auuuu, Krinka, za ovo ste Skuri dužni, najmanje, jedno zidarsko pivo!
  5. krinka5 (avatar)
    Krvna osveta u savremenosti

Slika Nikole Kaluđerovića

Društvene prilike ( nepostojanje državnih institucija i pravnih odnosa ) stvorile su sam običaj krvne osvete ali i specifične odnose i svest kao posledice takvog običaja. Kasnije, kada je uspostavljena pravna država takvi odnosi i svest se menjaju ali njihova ukorenjenost je duboka pa se povremeno ispoljavaju naročito u trenucima kada državne institucije zataje. Jedan od najpoznatijih slučajeva krvne osvete jeste onaj iz 1989. godine kada je iz osvete zbog ubistva sina Cetinjanin Nikola Kaluđerović usmrtio ubicu (sina jedinca) ali i nedužnog čoveka koji je sedeo sa ubicom u kafiću. U ovom kao i skoro svim drugim slučajevima krvne osvete, ne radi se samo o ličnom činu osvete već i o delovanju sredine (sa pomenutom ukorenjenom svešću), koja podstiče pojedinca na taj čin.
    Pogledajte film o krvnoj osveti "Sinovi " gde je razmatran i ovaj slučaj (slobodno preskočite prvih pet minuta ) :

Ažurirano 16.07.2014. u 08:58, autor: krinka5