Reka - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

MALI TALASI

Reka

Oceni ovaj blog

Komentari

1. orfej sa ibra (avatar)

PA KAD NIZ PRAGOVE SIĐEŠ SA IBRIKOM
  2. SibirskiTigar (avatar)
  3. orfej sa ibra (avatar)
    Legendarni mostarski pesnik Aleksa Šantić nije bio zaljubljen u Eminu Sefić, jer u vreme kada joj je posvetio stihove "Kad tamo u bašti, u hladu jasmina, s ibrikom u ruci stajaše Emina" ona je imala tek jedanaest godina.

Rekorder u skokovima (13) sa Starog mosta na Neretvi Emir Balić govorio je da je Emina zaista bila nešto posebno, čak se i mostarskom kaldrmom, onako u nanulama, šetala dostojanstveno i elegantno, a njeno ovalno lice imalo je poseban šarm koji nikog nije ostavljao ravnodušnim, pa ni samog književnika Aleksu Šantića, koji je pre jednog veka bio prosto opčinjen devojačkom lepotom u tako ranoj mladosti.

Pisac je, inače, bio njen prvi komšija i opčinila ga je kada je jednom prilikom prolazeći pored njene kuće ugledao Eminu s ibrikom u ruci.

Emina se nakon nekoliko godina udala za bogatog mostarskog trgovca i intelektualaca Koludera, koji je u to vrijeme govorio nekoliko jezika i imao svoju trgovinu. Imali su četiri kćerke.

Emina je stanovala blizu Starog mosta, u Sefića sokaku, otac joj je bio poznati mostarski hodža Sefić. Kad se udala, Emina je preselila na Carinu. Kuća u kojoj se živjeli sada je srušena i napravljena je nova

“I sad pamtim njezino lice kad je već bila starica – lice joj je bilo kao snijeg, bez ijedne bore, bila je jako lijepa, blaga, mila…, privukla me ta njezina ljepota. Kao dječak sam joj išao kupovati cigarete. Igrajući se uvijek bih jednim okom gledao je li ona na vratima da joj sa zadovoljstvom odem kupiti cigarete. Uživao sam u njezinom licu koje je isijavalo toplotu, milost, jedno divno osjećanje. Bila je izvanredna ljepotica”, kaže Trbonja, kroz osmijeh otkrivajući da je Emina pušila cigarete “Ljubuški” bez filtra.

Emina je i danas ostala sinonim i za ljepotu žene i za ljepotu Mostara. I nakon svoje smrti Emina je postala dio Šantićevih stihova. Kad je Himzo Polovina rekao starici iz Donje Mahale Sevdi Katici da je Emina umrla, ona je napisala nadopunu Šantićevih stihova:

“Umro stari pjesnik, umrla Emina,
    ostala je pusta bašča od jasmina.
    Salomljen je ibrik, uvelo je cvijeće,
    pjesma o Emini nikad umrijet neće.”

Pjesma o Emini nikad nije umrla.

Kipar Zlatko Serdarević iz Velike Kladuše napravio je skulpturu Emine u gipsu, koja bi trebala biti izlivena u bronci i postavljena u Mostaru. Asim Krhan, upravnik Muzeja Hercegovine, kaže nam da Eminina bista najvjerojatnije neće biti uz Šantićevu, upravo iz razloga što njih dvoje nikada nisu bili zajedno – da platonska ljubav ostane platonska ljubav.

Emina je ostala simbolom čežnjive ljubavi, ljepote. Pesma o Emini i Aleksa Šantić ostaju legende Mostara.

4. sirijus49 (avatar)
    Bravo Sibirski, supwr si ovo pronašao!
  5. Zakasneli (avatar)
    Ova pjesma ima krila,
    uspomena davnih proljeća.
    Nikad više umrijet neće!
    Zauvijek je jasmin cvijeće.
  6. orfej sa ibra (avatar)

Bista Emine Šefić
  7. DUNJA W (avatar)

Sidji do reke
    veceras ja sam dole
    sidji do reke
    lepse je sve udvoje...

Bravo Sibirski, i za pesmu,i za oslikavanje
  8. SibirskiTigar (avatar)
    HVALA SVIMA
    Dunjo lepo te je videti,uvek mi zasjaji blog kad si ti prisutna.
  9. DUNJA W (avatar)
    Citat Original postavio SibirskiTigar
    HVALA SVIMA
    Dunjo lepo te je videti,uvek mi zasjaji blog kad si ti prisutna.

E ,stvarno si me prijatno iznenadio ovim komentarom,hvala ti puno...drago mi je ako je tako...Laku noc i lepe snove ti zelim...
  10. luna-luna (avatar)
    Prelepo si oslikao predivnu pesmu
  11. SibirskiTigar (avatar)
  12. SibirskiTigar (avatar)